خانه / نوشتار و اخبار / مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار «فرشته ستایش» برگزار می‌شود

مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار «فرشته ستایش» برگزار می‌شود

مراسم افتتاحیه‌ى نمایشگاه آثار «فرشته ستایش» در گالرى ویستا روز جمعه سى و یکم اردیبهشت از ساعت ۴ الى ٨ برگزار می‌شود.

«رینو کاردونه» سردبیر ارشد تی.جی.آی RAI تلویزیون ایتالیا، منتقد هنری، مقاله نویس و شاعر، در خصوص آثار این هنرمند یادداشتی منتشر کرده است. متن این یادداشت به شرح زیر است:

از توهم تا جلوههای بی‌نظیر
مروری بر آثار فرشته ستایش

نقاشی‌های فرشته ستایش به لحاظ عاطفی و احساسی آثاری تاثیرگذارند. آثار جدید او، کارهایی خاطره‌انگیزند که حس جهانی فرازمانی و فرامکانی را در ذهن بیننده تداعی می‌کنند. در نقاشی‌هایش، زمان حال با گذر از خاطرات به تاریخ و گذشته گره می‌خورد. تصاویر و توصیفاتی که در نقاشی های او پدیدار می‌شوند، به نمادشناسی در هنر مرتبط می‌گردند که ریشه‌هایش در گرایش اگزیستانسیالیسم است و در آن نشانه‌ها و نمادها (که سرآغاز پدیده‌ها هستند) در ابعاد منطقی ظاهر می‌شوند. به این ترتیب، فرشته ستایش با نقاشی‌هایش حقیقتی غیرمعمول و غیرمنتظره را از اعماق روح آدمی به ما نشان می‌دهد.
این هنرمند علیرغم ارائه واقعیت در غالب بیانی انتزاعی و آبستره، روی موج بلند ابداع زیبایی و با توهمی فوق‌العاده که ابعاد کهن الگوها را برای بیننده تداعی میکنند، حرکت میکند؛ گر چه نمیتوان آنها را به زمان و مکان یا طول و عرض جغرافیایی مشخصی در زمین نسبت داد. از این نقطه نظر، به نظر می‌رسد که نقاشی‌های فرشته ستایش به “شمایل نگاری”؛ ویژگی که به سنت زیباییشناسی در کشورش ایران وابسته است؛ شباهتی ندارند. برعکس، به نظر میرسد که آثارش با نوعی “آیکوننگاری ویژه” ایجاد شده‌اند که به شکلی وسیع و گسترده در هنر معاصر و نقاشیهای مدرن دیده می‌شود.

علائم، تمثیلها و استعارههایی که وی استفاده کرده است، بهخوبی در جهت شکل دادن به یک “کل منطقی” زیبا در ذهن بیننده عمل می‌کنند. این بدان معناست که فرشته ستایش، از یک مرکز انتزاعی مطلق، در کمین ذهن ناخودآگاه ماست و این احساس را به بیننده منتقل می‌کند که نقاشی‌هایش متعلق به یک “بعد شکلی” است که تداعیگر هنر معنوی است.
در دنیایی که هنر در جای جای آن در حال رسوب است، در دوره خشن و شیطانی ماتریالیسم، به عنوان نتیجهای از سکولاریته اخلاق و آداب و رسوم (که هر روز پررنگتر و جهانیتر میشود)، آثار فرشته ستایش با زیباییشناسی دقیق مانند بالانس علامتها و خطوط و تقارن رنگ و ترکیبشان، زیبایی را از سطح تا “پرستش جهانی” آن به نمایش میگذارند.
بنابراین، در نقاشی‌هایش نشانی از تجاوز، شهوت و زشتی؛ همچون اغلب آثار هنری معاصر که ما به آنها عادت کرده‌ایم، دیده نمی‌شود. روی بوم نقاشی او – در نقطه مقابل جریان اخیر “زیباییشناسی پویا” – میتوان ظرافت فرم و پالایش فکر انسانی را یافت. در مورد خاص فرشته ستایش، همه این کیفیات و ویژگیهایی که در کار او نمایان می‌شوند، همچون “راهی رویاگونه” است برای رسیدن به چشماندازی طبیعی در یک ایدئوگرام تصویری بی‌نظیر.
بدین گونه، تصاویر بینظیری که به دست این هنرمند خلق شدهاند، ارزشی دو برابر پیدا می‌کنند. این تصاویر، توهم باشند یا نه، از تخیلی ناب سرچشمه می‌گیرند و وقتی تصاویر معتبر باشند، علاوه بر آنچه نشان می‌دهند، ابزاری برای بیان و ارتباط هستند و این ما را به یاد گوستاو فلوبر میاندازد که میگفت: “توهم، اولین کیفیت در هنر است”.

رینو کاردونه

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 15 =