خانه / نوشتار و اخبار / ادبیات؛ کماکان پشتوانه سینما

ادبیات؛ کماکان پشتوانه سینما

کامبوزیا پرتوی، فیلمنامه‌نویس و کارگردان درباره کمک فیلمنامه‌های اقتباسی به سینما و یاری فیلم‌های اقتباسی به ادبیات گفت: اقتباس ادبی در جهان امری بسیار ارزشمند است، وقتی ادب و ادبیات به کمک سینما بر می‌خیزد، پشتوانه محکمی را برای سینما ایجاد می‌کند و هنگامی که اقتباسی صورت نمی‌گیرد،‌ پشتوانه ای از سینما کم می‌شود. زمانی هم که سینما رشد کرده و ارتقا می‌یابد، می‌تواند پشتوانه محکمی برای ادبیات باشد که نمونه این امر را در سینمای آمریکا نظاره گر هستیم و گاه مشاهده می‌کنیم که فیلمی ساخته می‌شود و پس از از آن نویسندگان رمان آن فیلم را می‌نویسند و کتاب آن فیلم هم مورد پذیرش بازار جهانی قرار می گیرد و می‌توان گفت که یکی از امکانات سینمای هالیوود همین استفاده‌اش از ادبیات است.

وی درباره میزان وفاداری به اثر اولیه که قرار است، مورد اقتباس قرار بگیرد اظهار داشت: اقتباس به دو گونه مستقیم و غیرمستقیم صورت می‌گیرد. برای مثال فیلم «بادبادک باز» که از روی کتاب خوب «بادبادک باز» اثر خالد حسینی ساخته شده است، به ظور کامل به متن کتاب وفادار و اقتباس مستقیم بوده است، ولی فیلم «زوربای یونانی» به طور مطلق منطبق بر کتابش نیست اما خود فیلم هم به تنهایی موفق ظاهر شده است.

او درباره امکان اقتباس از هر اثری بیان کرد: در هر کتابی می‌توان تفکرش را گرفت و به آن فکر جنبه دراماتیک بخشید و فیلمش را ساخت.

منبع: باشگاه خبرنگاران

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =