خانه / نوشتار و اخبار / تجدید چاپ نخستین نمایشنامه اکبر رادی

تجدید چاپ نخستین نمایشنامه اکبر رادی

نمایشنامه «روزنه آبی» که نخستین‌بار در سال ۱۳۳۸ به قلم اکبر رادی به چاپ رسیده بود، باز هم به بازار نشر آمد.

مرحوم اکبر رادی در جوانی داستان کوتاه می‌نوشت. نخستین اثری که از او در این زمینه چاپ شد «موش‌مرده» بود که در سال ۱۳۳۵ و وقتی او فقط هفده‌ساله بود، در روزنامه کیهان به چاپ رسید. برخی منتقدان «باران» را به‌عنوان بهترین داستان رادی معرفی می‌کنند. این داستان در اطلاعات جوانان به چاپ رسید و توانست از بین بیش از ۱۰۰۰ شرکت‌کننده مقام نخست مسابقه داستان‌نویسی همان نشریه را در سال ۱۳۳۸ به دست آورد.

او درزمینه یادداشت‌های ادبی و مقاله‌نویسی نیز فعالیت داشت و نقدها و تحلیل‌های بسیاری بر آثار نویسندگان ایرانی و خارجی می‌نوشت.

این نمایشنامه‌نویس نامدار ایرانی، در دهه ۳۰ با دیدن تئاتر «خانه عروسک» هنریک ایبسن به تئاتر و نمایشنامه‌نویسی علاقه‌مند شد. «روزنه آبی» نخستین نمایشنامه‌ای بود که در سال ۱۳۳۸ نوشت، اما پس از سه سال در سال ۱۳۴۱ موفق به انتشار آن شد.

در پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: «نگاه کنین! پشت اون کوه‌های مه آلود یک مرد ایستاده، یه حیوان زخمی، که شما خیلی دوس دارین بچه خطابش کنین، بچه‌ای که در هیبت یک نگاه شما از ترس کفش‌های خودشو لنگه‌به‌لنگه بپوشه… اون با بی‌پناهی خودشو از این لحظه به اون لحظه پرتاب می کنه و با چشم‌های پر از التماس به درهای بسته می‌زنه…و در همین روز روشن این بشارتم به شما می‌دم: این خونه دیگه روی آرامشو به خودش نمی‌بینه. من خانواده شما رو منقرض می‌کنم.»

روزنه آبی، نوشته اکبر رادی در ۱۳۰ صفحه و ۲۰۰ نسخه به قیمت ۹۰۰۰ تومان برای بار پنجم از سوی نشر قطره در سال ۱۳۹۵ تجدید چاپ‌شده است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − ده =