خانه / مجله شعر گوهران / شعر و موسیقی / «عصیان» آیسو به پیشنهاد حسین علیزاده

«عصیان» آیسو به پیشنهاد حسین علیزاده

ارکستر زهی «آیسو» جدیدترین رپرتوار خود را با اجرای قطعاتی از آهنگسازان ایرانی روی صحنه خواهد برد.

رهبر ارکستر «آیسو» گفت: ارکستر زهی «آیسو» ۱۷ و ۱۸ تیرماه در تالار رودکی روی صحنه می‌رود و قطعاتی از استاد حسین علیزاده را برای این اجرا در نظر گرفته‌ایم.

مازیار یونسی ادامه داد: قصد داریم در این کنسرت، قطعه‌ی «عصیان» را اجرا کنیم که توسط استاد علیزاده ساخته و بازنویسی شده، اما تا کنون اجرای ارکستری نداشته است. قطعه‌ی «پایکوبی» را نیز از همین هنرمند آماده‌ی اجرا کرده‌ایم. البته ایشان قرار است، به‌زودی سر تمرین‌های ما بیاید و بر روند کار ارکستر نظارت کند، حتا اجرای قطعه‌ی «عصیان» نیز پیشنهاد خود او بوده است.

او همچنین اظهار کرد: قصد داریم سوییت «چای» از پیمان یزدانیان را نیز اجرا کنیم که شش بخش را شامل می‌شود. اجرای موسیقی فیلم «پاداش سکوت» اثر همین آهنگساز نیز بخش دیگری از رپرتوار ما خواهد بود.

این رهبر ارکستر از اجرای یک قطعه‌ی کردی نیز خبر داد و گفت: قصد داریم اثری از سیاوش لطفی را با نام «هورام» اجرا کنیم. این اثر یک تم کردی دارد و به خانواده‌ی «کامکار» تقدیم شده است.

یونسی درباره‌ی ویژگی‌های این اجرا، توضیح داد: کریستین شولتز (رهبر ارکستر اتریشی) این‌بار به‌دلیل تداخل کنسرت‌ها، در ایران حضور ندارد و من ارکستر را به‌تنهایی رهبری خواهم کرد؛ اما «بورکارد تولکه» کنسرت‌مایستری این اجرا را برعهده دارد. ما همیشه بخشی از اجراهای‌مان را به قطعات آهنگسازان ایرانی اختصاص می‌دادیم، اما این‌بار برنامه به‌طور کامل به آثار هنرمندان ایرانی اختصاص دارد. در واقع، این اتفاقی است که کمتر در این‌گونه اجراها رخ می‌دهد.

او با اشاره به این‌که اعضای ارکستر «آیسو» جوان هستند، اظهار کرد: این‌بار فقط در قالب یک ارکستر زهی روی صحنه می‌رویم و خبری از ارکستر سمفونیک نیست. برای همین هم تالار رودکی را برای این اجرا انتخاب کردیم که از لحاظ آکوستیکی بسیار مناسب است.

به گزارش ایسنا، ارکستر سمفونیک آیسو (ایران ـ اتریش) از سال ۱۳۸۵ در انجمن فرهنگی اتریش در تهران آغاز به کار کرد. مدیریت هنری این مجموعه برعهده‌ی «کریستیان شولتز» نوازنده‌ی ویلنسل و رهبر اتریشی است که به‌عنوان مدیر اجرایی ارکستر سمفونیک وین، رهبر ارکستر در مدرسه‌ی موسیقی «موتزارت» وین و همچنین مدیر کنسرت‌های «نوسانات» شناخته می‌شود. ارکستر سمفونیک ایران ـ اتریش تا کنون در چند فستیوال حضور یافته و در مناسبت‌های رسمی در سفارتخانه‌های کشورهای مختلف، دانشگاه تهران و جشنواره‌ی موسیقی فجر نواخته است.

رپرتوار این ارکستر دربرگیرنده‌ی آثار کلاسیک اروپایی و ایرانی و موسیقی فولکلور محلی است.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + سیزده =