خانه / نوشتار و اخبار / مسترکلاس «لی‌لی افشار» با ایرانی‌ها

مسترکلاس «لی‌لی افشار» با ایرانی‌ها

«لیلی افشار» – آهنگساز و نوازنده‌ی مطرح گیتار- در حالی که از تیر ماه مسترکلاس‌هایش در ایران آغاز می‌شود، پانزدهم و شانزدهم مرداد ماه در فرهنگسرای نیاوران به اجرای برنامه خواهد پرداخت و در کنار آثاری از آهنگسازان معاصر، قطعاتی از موسیقی محلی مناطق مختلف ایران را به اجرا در می‌آورد.

نوازنده‌ای که روزنامه واشنگتن پست او را «فوق‌العاده معصوم، عالی و بی عیب و نقص و قابل توجه» توصیف کرده است، نخستین نوازندهٔ زن در جهان است که در رشته اجرای گیتار کلاسیک به درجه دکتری دست یافته است و هم‌اکنون در دانشگاه ممفیس آمریکا موسیقی درس می‌دهد، یازدهم تیرماه برای دومین بار در رشت مسترکلاس نوازندگی گیتار را برگزار می‌کند. این مسترکلاس در سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته خواهد بود؛ علاوه بر آن این نوازنده‌ی گیتار بار دیگر در فرهنگسرای نیاوران به اجرای برنامه خواهد پرداخت که در آن قطعاتی که آهنگسازان معاصر برای این ساز نوشته‌اند را به همراه قطعاتی از موسیقی محلی ایران اجرا خواهد کرد.

او در این سال‌ها در ایران، آلبوم‌ها و کتاب‌های بسیاری نیز منتشر کرده است که از جمله‌ی آن به «۲۴ کاپریچوی گویا»، «ساغر»، «گذار در نوا» و «مسخ» توسط شرکت ماهور اشاره کرد. کتاب «موسیقی قرن۲۰ .و۲۱ .گیتار کلاسیک» نیز اثری است که او در آن، قطعات را با ویرایش و انگشت گذاری خودش چاپ کرده است تا به گیتاریست های ایرانی‌ کمک کند و دسترسی‌ به نت خوب با چاپ خوب و شرکت معتبر برایشان راحت تر باشد. لیلی افشار یکی از دوازده نوازنده بین‌المللی گیتار بود که برای نواختن حضور آندرس سگوبیا در کلاسهای پیشرفته وی، در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انتخاب شد. آن موقع بود که پس از این کلاس ماتسرو سگویا در مصاحبه‌ای که در اخبار شامگاهی ان بی سی حضور یافت در خصوص افشار پیش‌بینی کرد که او روزی به نوازنده‌ای معروفی تبدیل خواهد شد. علاقه او به موسیقی معاصر منجر شد که از نخستین اجرا کنندگان آثار رضا والی، گری آیستر، گرارد روژد، لوریس چوبانیان، آرن ملنس، کامران اینجه، باربارا کولب، مرلین زیفرین و سالوادور بروتونس از میان دیگران باشد.

او کنسرت‌های متعددی در کشورهای ایران، آمریکا، انگلستان، ایرلند، کانادا، فرانسه، دانمارک، ایتالیا، آفریقا، نیوزیلند، استرالیا و آمریکای جنوبی برگزار کرده، همچنین در «ویگمور هال لندن»، «مرکز هنرهای اجرایی کندی»، «فستیوال موسیقی گرند تیتن»، «فستیوال موسیقی اسپن»، «مدرسه هنرهای تجسمی بنف»، «فستیوال موسیقی منتون» و «آکادمی آمریکیایی در رم» نواخته است.او همچنین به عنوان بهترین گیتاریست کلاسیک زن برنده جایزه «ارویل ایچ. گیبسن» شده است.

منبع: موسیقی ما

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + هفت =