خانه / نوشتار و اخبار / هنرمندان در سوگ چهره ماندگار موسیقی چه گفتند؟

هنرمندان در سوگ چهره ماندگار موسیقی چه گفتند؟

مصطفی کمال پورتراب ،‌استاد و چهره ماندگار موسیقی کشور صبح امروز ، دوم تیر ماه در اثر ایست قلبی ، در سن ۹۲ سالگی در گذشت. امروز گروهی از هنرمندان و چهره‌های هنری به بهانه در گدشت این استاد موسیقی با یادی از وجوه مختلف شخصیت فرهنگی و علمی وی، اظهارنظر، یادداشت یا پیام تسلیت‌شان را رسانه‌ای کردند.

چکناواریان: پورتراب همیشه زنده است

لوریس چکناواریان از درگذشت «تئوریسین بزرگ موسیقی ایران» اظهار تأسف کرد و گفت: «مصطفی کمال پورتراب» با کتاب‌هایی که تألیف کرده و با آثارش همیشه زنده است.

این آهنگساز و رهبر ارکستر، درپی درگذشت مصطفی کمال پورتراب، اظهار کرد: نیم ساعت است که از خبر فوت پورتراب آگاه شده‌ام و بسیار متأسفم. او استاد بزرگ موسیقی بود و خدمت بزرگی به موسیقی این کشور کرد.

او ادامه داد: وجود ایشان، الهام‌بخش بزرگی برای همه‌ی موسیقیدانان بود. او با کتاب‌هایش خدمت بزرگی به موسیقی و شاگردهایش کرد.

چکناواریان افزود:‌ کتاب‌های پورتراب همیشه می‌مانند، همه‌ی ما یک روز از این دنیا می‌رویم؛ اما من خیلی برای پورتراب خوشحالم که به‌واسطه کتاب‌هایش همیشه زنده است.

فخرالدینی: کتاب‌های پورتراب تا سال‌ها به هنرجویان کمک می‌کند

فرهاد فخرالدینی، رهبر ارکستر ملی ایران که در هنرکده موسیقی ملی و شورای عالی موسیقی با مرحوم کمال پورتراب همکاری کرده است، گفت: مصطفی کمال پورتراب تمام عمرش را به پژوهش و تألیف در زمینه موسیقی گذراند. میزان فعالیت او را از عناوینی که در موسیقی تألیف کرده است، می‌توان دریافت.

فرهاد فخرالدینی رهبر ارکستر ملی ایران درباره شخصیت علمی و هنری دوست و همکارش، مرحوم مصطفی کمال پورتراب گفت: مصطفی کمال پورتراب، همه عمرش را صرف آموزش مطالب و درس‌های موسیقایی برای هنرجویان و هنرمندان کرد. او تمام عمرش را بر سر کلاس‌های درسی گذراند و تا آخرین لحظات، دست از تحقیق و پژوهش در حوزه موسیقی برنداشت.

فخرالدینی به دوران آشنایی با کمال پورتراب و عشق و علاقه او به موسیقی اشاره کرد و افزود: کمال پورتراب، واقعاً موسیقی را با دل‌وجان دوست داشت و تا پایان عمر سرگرمی به جز فعالیت در این حوزه نداشت. من از سال ۱۳۳۹ با او آشنا شدم. پس از مدت کوتاهی ما در هنرستان موسیقی ملی با هم همکار شدیم و به تدریس مباحث علمی در موسیقی پرداختیم. نکته جالب این است که از همان سال‌ها تدریس مبانی علمی بر عهده من و مصطفی کمال پورتراب بود.

رهبر ارکستر ملی ایران، در ادامه گفت: امروز از این دوست درگذشته، کتاب‌های فراوانی در زمینه تألیف و ترجمه به یادگار مانده که هنرجویان و علاقه‌مندان از آن استفاده می‌کنند. من و کمال پورتراب، به‌طور مشترک کتاب تئوری موسیقی را نوشتیم اما به هر صورت ایشان زحمت چاپش را کشید. روانشاد مصطفی کمال پورتراب انسانی جدی بود و گاهی ممکن بود به دلیل دقت و اهمیتی که برای موسیقی قائل بود از برخی اتفاقات عصبانی شود. به هر شکل خداوند هر انسانی را با ویژگی‌هایی مربوط به خودش آفریده که بین او و دیگران تفاوت ایجاد می‌کند. جدیت و روحیه محکم از ویژگی‌های آقای کمال پورتراب بود.

فخرالدینی در پایان به محتوای تألیفات مرحوم کمال پورتراب در زمینه موسیقی اشاره کرد و افزود: مباحث علمی و مبانی موسیقایی در آثار مرحوم کمال پورتراب، به دلیل تعلق به مباحث زیربنایی موسیقی، هنوز مورد استفاده دانشجویان رشته موسیقی است و می‌تواند در فراگیری علمی موسیقی تا سال‌ها بعد به دانشجویان این رشته کمک کند. آقای کمال پورتراب علاوه بر تألیف سه عنوان کتاب با فعالیت و تلاش جدی، حدود دوازده عنوان کتاب هم ترجمه کرد که از او به یادگار مانده است. از تعداد عناوینی که از کمال پورتراب باقی مانده می‌توان دریافت که او اطلاعات وسیعی داشت و واقعاً پرکار و پرتلاش بود.

روحانی: پورتراب تنها یک موزیسین جهانی نبود

شهرداد روحانی آهنگساز، نوازنده و رهبر ارکستر موسیقی کشورمان به مناسبت درگذشت مصطفی کمال پورتراب استاد موسیقی کشور یادداشتی را منتشر کرد.

در یادداشت شهرداد روحانی آمده است:
« امروز من یک دوست، همکار، استاد و انسان بزرگ و نازنینى را از دست دادم و هنوز باورم نمی شود که ایشان دیگر در بین ما نیستند اما از طرفى خوشحالم که در ۶ ماه گذشته ساعت هاى زیادى را با استاد پورتراب گذراندم.

به خاطر دارم در جشنواره فجر سال گذشته قطعه «کاپریس ایرانى» براى سازهاى زهى اثر استادم را رهبرى کردم و ایشان بعد از اجراى اثرش یادداشت بسیار زیبایى براى من در صفحه اول پارتیتور نوشت. ضمن اینکه این هنرمند عزیز و ارزشمند ماه گذشته نیز در چندین مراسم مختلف که براى تولد من گرفته شده بود ، شرکت کرد به من افتخار داد و چندین بار قطعه «تولدت مبارک» را با پیانو اجرا کرد و این خود بهترین هدیه تولد براى من بود.

استاد پورتراب همیشه درکنسرت هاى من حضور داشت. به خاطر دارم در آخرین کنسرتى که ١٧ خرداد با ارکستر سمفونیک تهران داشتم بعد از معرفى از وی خواهش کردم که روی صحنه حضور پیدا کرده و قطعه اى را با پیانو اجرا کند و ایشان با مهارت فراوان قطعه اى سخت و زیبا را اجرا کرد به طوری که سالن مملو از جمعیت تالار وحدت را به وجد آورد … و این آخرین اجراى زنده استاد پورتراب بود.

استاد مصطفى کمال پورتراب فقط یک موزیسین جهانى نبود، ایشان یک عالم، دانشمند و فیلسوف بزرگى بود که با عزت زندگى کرد و با عزت هم از دنیا رفت. من به سهم خودم این ضایعه را به خانواده ایشان و همین طور خانواده موسیقى کشورم تسلیت عرض می‌کنم.»

رهبری: پورتراب حامی راسخ ارکستر سمفونیک تهران بود

رهبرسابق ارکستر سمفونیک تهران نیز همزمان با درگذشت استاد مصطفی کمال پورتراب معلم صاحب نام موسیقی کشورمان پیام تسلیتی را منتشر کرد.

علی رهبری رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران نیز همزمان با درگذشت استاد مصطفی کمال پورتراب معلم صاحب نام موسیقی کشورمان پیام تسلیتی را منتشر کرد.

در پیام تسلیت علی رهبری آمده است:
«چقدر حیف، استاد مصطفی پورتراب نه تنها به عنوان یک دوست و همکار بلکه به عنوان یکی از معدود حامیان راسخ ارکستر سمفونیک تهران در کنار مابودند. این استاد فقید، بر خلاف اکثر موسیقیدان های ایرانی در اغلب تمرین ها و اجراهای ارکستر سمفونیک شرکت داشتند و همیشه و‌ همواره ما را تشویق و‌ به ادامه راه ترغیب می کردند.

شخصیت ایشان آنقدر والا بود که با وجود اینکه من در سن ۲۵ سالگی جانشین ایشان به عنوان ریاست هنرستان عالی موسیقی ملی انتخاب شده بودم ایشان در ۴۰ سال دوری من از ایران هم دائم با من در تماس بودند و من را تشویق به آمدن به ایران می کردند. آخر هم ایشان بودند که در دی ماه گذشته بعد از نارضایتی های من از رفتار بنیاد رودکی به من نامه نوشتند که ایران نمانم … جایشان خالی / علی رهبری».

منبع: مهر، ایبنا و ایسنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + هفت =