خانه / نوشتار و اخبار / کتابفروشی صد ساله؛ حسرت اسدالله امرایی!

کتابفروشی صد ساله؛ حسرت اسدالله امرایی!

اسدالله امرایی گفت: من همیشه حسرت می‌خورم که چرا ما یک کتابفروشی با قدمت صد سال نداریم. هر موقع که درباره کتابفروشی شکسپیر و شرکا مطلبی می‌خوانم واقعا گریه‌ام می‌گیرد؛ این را از صمیم قلب می‌گویم…

آیین یک سالگی نشر «هنوز» در کتاب فروشی این نشر و با حضور فریدون مجلسی، هوشنگ مرادی کرمانی، اسدالله امرایی، هومن صدر، خسرو دهقان، رسول یونان، پیمان خاکسار، حمید پورآذری، امید بنکدار، کیوان علی محمدی، محمد صادقی،سروش صحت، پوریا عالمی، سینا دادخواه و… برگزار شد.

مجید شهرابی مدیر و موسس نشر و کتابفروشی «هنوز» در جشن یک‌سالگی این مجموعه گفت: «هنگام راه‌اندازی و تاسیس نشر و کتابفروشی «هنوز» ما تصمیم داشتیم که «هنوز» یک کتابفروشی باشد آن‌هم به معنای واقعی؛ یعنی فقط و فقط کتاب بفروشد، نه هیچ محصول دیگری که این روزها در خیلی از کتابفروشی‌های دیگر به فروش می‌رسد. در طول این یک سال همه‌ی تلاش و توان‌مان را به کار گرفتیم که به این هدف برسیم. البته نمی‌خواستیم که این‌جا محلی فقط برای خرید کتاب باشد؛ دوست داشتیم آدم‌ها این‌جا را پاتوقی و فضای فرهنگی صمیمی ببینند. دوست داشتیم آدم‌ها وقتی به این‌جا می‌آیند بیش از یک کتابفروشی احساس راحتی کنند و تصور کنند در خانه‌ی خودشان هستند.»

شهرابی از همراه همیشگی سه‌شنبه‌های «هنوز»، اسدالله امرایی، مترجم خواست تا دقایقی پشت میکروفن قرار بگیرد و صحبت بگیرد. امرایی صحبت‌های خود را با تشویق‌های ممتد مهمانان شروغ کرد و گفت: «من بسیار خوشحالم که کتابفروشی «هنوز» یک ساله شد. امیدوارم سال‌هایی باشد که ما نباشیم و کتابفروشی «هنوز» همچنان باشد. من همیشه حسرت می‌خورم که چرا ما یک کتابفروشی با قدمت صد سال نداریم. هر موقع که درباره کتابفروشی شکسپیر و شرکا مطلبی می‌خوانم واقعا گریه‌ام می‌گیرد؛ این را از صمیم قلب می‌گویم.»

وی افزود: «وقتی می‌بینم کتابفروشی تعطیل می‌شود، بسته می‌شود و جایش یک پیتزافروشی باز می‌شود بزرگ‌ترین ضربه‌ی روحی را می‌خورم. من «هنوز» که «هنوز» است از جلوی کتابفروشی سحر نمی‌توانم رد بشوم؛ یعنی وقتی می‌خوام از آن مسیر گذر کنم، می‌روم از کوچه‌ی پشتی رد می‌شوم تا چشمم به جای خالی کتابفروشی سحر نیفتد. یا وقتی می خواهم به کتابفروشی نشر چشمه بروم، از سمت ولی عصر و پیاده‌روی شمالی مسیرم را انتخاب نمی‌کنم تا مبادا از جلوی نشر نی رد شوم که تعطیل شده‌است و جایش کافه‌ای تاسیس شده. نه این‌که کافه چیز بدی باشد، نه؛ جامعه به کافه و به همه‌چیز احتیاج دارد و بیش‌تر از هر چیزی به کتابفروشی. امیدوارم این تابفروشی که بسیار خوب شروع کرده و تا به حال هم خوب ادامه داده و به سیاست‌های خودش هم وفادار مانده، هم‌چنان به فعالیتش ادامه بدهد و حمایت همه‌ی دوستان که چه در فضای حقیقی می‌آیند و کتاب می‌خرند، و چه در فضای مجازی کتاب خریدن را حتی اگر خودشان نخرند تبلیغ و ترویج می‌کنند همچنان شامل حال «هنوز» بشود.»

پس از صحبت‌های اسدالله امرایی، مدیر «هنوز» از گرافیست نشر «هنوز» که در تمام این یک سال امور گرافیکی نشر را انجام داده تشکر کرد و سپس از خسرو دهقان خواست چند کلمه‌ای برای میهمانان صحبت کند. دهقان، منتقد سینما پس از قرار گرفتن پشت میکروفن، گفت: «خیلی خوشحالم که این محیط فرهنگی به‌وجود آمده که پاتوق بشود برای شما، که دور هم جمع بشوید، حرف بزنید و زندگی کنید، کتاب بخرید و مراودات فرهنگی داشته‌باشید. آرزو می‌کنم که نشر «هنوز» تا سال‌ها ادامه داشته‌باشد،‌ چراغ این‌جا تا همیشه روشن بماند.»

در آخرین لحظات سخنرانی آیین یک سالگی «هنوز»، فواد نذیری به دعوت کتابفروشی به پشت میکروفن دعوت شد. نذیری به شوخی از این‌که حتی شده با مزاحمت، در این یک سال کنار «هنوز» بوده ابراز خوشحالی کرد و ادامه داد: «از همکاران کتابفروشی «هنوز» که سنگ تمام گذاشته‌اند در این کانون گرم و صحیحی که بنا شده برای فروش کتاب و رویدادهای فرهنگی تشکر می‌کنم. جدا از بحث کتاب و کتابفروشی که رسالت اصلی «هنوز» است، باید اذعان کرد که سه‌شنبه‌های «هنوز» خیلی برنامه‌های مزین و ارزشمندی بوده و تاثیر خودش را گذاشته‌است. سه‌شنبه‌های «هنوز» به قطبی تبدیل شده که امیدوارم سالیان سال با موفقیت روزافزون و برنامه‌های پربارتر تداوم داشته باشد.»

سپس گروه موسیقی داماهی قطعاتی را برای میهمانان اجرا کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. در اقدامی بسیار جالب و ویژه، از همراهان وفادار کتابفروشی «هنوز» که مشتریان همیشگی و یا همراهان برنامه‌ی هفتگی سه‌شنبه‌های «هنوز» بودند تقدیر شد.

در پایان شب، شمع تولد یک سالگی «هنوز» با حضور تعداد بسیاری از «هنوز»ی‌ها فوت شد که عکاسان این لحظه را در دوربین‌های خود ثبت کردند و جشن را به پایان رساندند.

منبع: آنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 6 =