خانه / نوشتار و اخبار / ادای احترام نمایش «سه خواهر و دیگران» به چخوف

ادای احترام نمایش «سه خواهر و دیگران» به چخوف

در پنجمین اجرای «سه خواهر و دیگران» به کارگردانی حمید امجد و تهیه کنندگی سعیده آبشناسان ادای احترامی به آنتوان چخوف با حضور لِوان جاگاریان(سفیر روسیه)، اکبر زنجانپور صورت گرفت.
به گزارش گوهران و به نقل از مشاور رسانه‌ای،در این برنامه که پیش از اجرای این تئاتر صورت گرفت؛ حمید امجد گفت: نیازی به گفتن نیست که چخوف سرزمین بزرگی دارد، اما این سرزمین صرفا به عرصه جغرافیا محدود نمی‌شود. او از یک سو نماد درخشانی از کشور روسیه و فرهنگ و تاریخ و مردمان آن است، و البته سرزمین دیگری هم دارد. سرزمینی حتی گسترده تر و غنی تر، که در قلمرو ادبیات، هنر و نمایش واقع است.
وی افزود: امشب این‌جا نمایندگان هر دو سرزمینش حضور دارند؛ آقای لِوان جاگاریان سفیر کشور روسیه، که نماینده هویت تاریخی و جغرافیایی چخوف است و استاد اکبر زنجانپور که نماینده‌ای از آن قلمرو دیگر است و طی چندین دهه بارها آثار چخوف را در مقام کارگردان و بازیگر روی صحنه آورده است.
کارگردان نیلوفر آبی ادامه داد: برای گروه نمایش “سه خواهر و دیگران” افتخار بزرگی است که امشب ادای احترام به چخوف در این نمایش، در حضور آن نمایندگان و نیز بزرگانی چون استاد لوریس چکنواریان، و همچنین سفیر محترم پاکستان و نمایندگانی از سازمان یونسکو بر صحنه می‌آید.
اکبر زنجانپور ضمن ابراز خرسندی، گفت: خیلی خوشحالم بعد از مدت‌ها در یک جمع جدی هنری حضور دارم و به تماشای یک تئاتر جدی می‌نشینم.
لِوان جاگاریان سفیر روسیه ضمن ابراز تعجب از تعداد بالای مخاطبانی که در ایران چخوف را دنبال می‌کنند، گفت: باعث خوشحالی ماست که آثار هنرمند عزیز روسیه، آنتوان چخوف، در ایران بر روی صحنه می‌رود.
در پایان، این نمایش با حضور سفیران و نمایندگان کشورهای روسیه، اسپانیا، ایرلند، پاکستان، سازمان یونسکو، سازمان یو ان دی پی، سازمان ملل، لوریس چکناوریان، جمشید گرگین، فردین خلعتبری، مهدی احمدی، مهدی نادری، علیرضا شفقی‌نژاد، یارتا یاران، شیرین بینا، علی مرادی، مریم معصومی و…. به اکبر زنجانپور تقدیم شد.
افشین هاشمی، ریحانه سلامت، معصومه رحمانی، مارال آتشی، رامین سیار دشتی، علیرضا ناصحی، داریوش موفق، محسن حسینی، پیام امیرعبدالهیان، سام کبودوند، بهنوش بختیاری، جمشید جهانزاده در این اثر نمایشی به ایفای نقش می‌پردازند.
حمید امجد بعد از سیزده سال دوری از کارگردانی تئاتر با سه خواهر و دیگران به این عرصه بازگشته است و اجرای آن از ۳ مرداد در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز شده است.
نمایش “سه خواهر و دیگران” به سرگذشت هاى همزمانِ سه خواهر (الگا، ماشا و ایرینا) با عشق ها، کامیابى ها و ناکامى هاى شان مى پردازد که فیروز، خدمتکار قدیمى عمارت پدرى، شاهدشان است و ماجراهاى شان را براى همسایه شان آقاى چخوف نقل مى کند.
متن این نمایش را حمید امجد به نگارش درآورده است و در آن به غیر از اشاره به رخدادها و شخصیت‌هایی واقعی از زندگی شخصی آنتون چخوف، رخدادها و شخصیت‌هایی از چند اثر او همچون «باغ آلبالو» و «سه خواهر» نیز در کنار پاره‌هایی از موقعیت و رخدادهای «شاه لیر» شکسپیر حضور دارند. در این نمایش ردّ پای گرایش حمید امجد به شناخت و تجربه نمایش‌های سنتی ایرانی و تاریخ ایران نیز جستنی است.
نمایشنامه «سه خواهر و دیگران» سال ۹۴ از سوی انتشارات نیلا به چاپ رسیده است.
حمید امجد پیش از این در عرصه کارگردانی تئاتر آثار موفقی همچون «نیلوفر آبی»، «پستوخانه»، «شب سیزدهم»، «زائر» و «بی شیر و شکر» را به صحنه برده است.
وی جوایز متعددی از جمله جایزه بهترین نمایشنامه و بهترین کارگردان را از هفدهمین جشنواره تئاتر فجر و همچنین جایزه بهترین نمایشنامه دوازدهمین جشنواره تئاتر آیینی و سنتی را برای نمایش «زائر» دریافت کرده است. ‌ اجراهای قبلی او اغلب رکورد آمار تماشاگران در هر تالار تئاتر را جابه‌جا می‌کرد و «شب سیزدهم» او هنوز از پرفروش‌ترین اجراهای تاریخ تئاتر ایران محسوب می‌شود.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =