خانه / نوشتار و اخبار / بدرقه کیارستمی با نوای «ای‌ایران» و «هوای‌گریه»/ عیار «هنرمند مردمی» مشخص شد

بدرقه کیارستمی با نوای «ای‌ایران» و «هوای‌گریه»/ عیار «هنرمند مردمی» مشخص شد

آیین وداع با پیکر عباس کیارستمی هنرمند بزرگ کشور با حضور مردم،‌هنرمندان و شخصیت‌های سیاسی در کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگزار شد.
به گزارش گوهران، مراسم بدرقه عباس کیارستمی صبح روز ۲۰ تیرماه با حضور مردم و اهالی هنر از جمله،حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، ،‌علی مراد خانی معاون وزیر ارشاد، علی رفیعی، حسین پاکدل، عاطفه رضوی، حسن پورشیرازی، حبیب رضایی، باران کوثری، رخشان بنی اعتماد، مازیار میری، امیرحسین علم الهدی، محمدرضا مویینی، جهانگیر کوثری، مریلا زارعی، ابراهیم مختاری، همایون اسعدیان، بهمن فرمان آرا، جواد مجابی، بیتا فرهی، رویا نونهالی، نیکی کریمی، اصغر فرهادی، داریوش فرهنگ، محمدرضا کریمی صارمی، شهرام مکری، لیلی گلستان، سیف الله صمدیان، علیرضا تابش، فرهاد اصلانی، علیرضا رضاداد، لیلا حاتمی، علی مصفا، شهرام ناظری، عباس اخوین، اسرافیل شیرچی، فرشید مثقالی، امیر اثباتی، فرهاد توحیدی، امین تارخ، منوچهر شاهسواری، علی اکبر صادقی، و شخصیت های سیاسی از جمله احمد مسجدجامعی، حجت الاسلام دعایی، محمدرضا عارف، حسین فریدون برادر رییس جمهور و به نمایندگی از دفتر وی و … برگزار شد.
زمان برگزاری مراسم ساعت ۸:۳۰ صبح تعیین شده بود ، اما مردم از یک ساعت قبل در مراسم حضور یافتند. همچنین پیکر هنرمند فقید کشور ، عباس کیارستمی در ساعت ۸:۱۵ به محل برگزاری مراسم رسید و بر دستان مردم و با ذکر لا اله الا الله به داخل برده شد. جمعیت زیادی از مردم در بیرون از محوطه ایستاده بودند و عده زیادی از آن ها نوشته هایی با عنوان پیگیری پرونده پزشکی کیارستمی را به دست داشتند.

عکس‌ها: میلاد بهشتی

۲

۳

اجرای مراسم توسط پرویز پرستویی دقایقی بعد از ۸:۳۰ شروع شد و با شعارهای مردم در وداع با کارگردان محبوب بین‌المللی کشور رنگ و بوی دیگر گرفت، وی ضمن در خواست رعایت نظم از حضار و بعد از بوسیدن تابوت کیارستمی، مراسم را شروع کرد و گفت:به نام خدای خالق خانه دوستی‌ها. دوستان عزیز و هنرمندان و خانواده کیارستمی امروز گرد هم آمده ایم تا عزیزی را بدرقه کنیم که سال ها تلاش کرد برای ما خاطراتی را به جا گذارد. هنرمندی که تنها یک فیلمساز و شاعر نیست. او فقط یک تصویر گر و عکاس نیست. او همه این ها هست اما فقط همه اینها نیست. کیارستمی یعنی هنر متعالی سرزمین پهناور ایران.
ابراهیم حقیقی: فیلم های کیارستمی بیانگر مهر و دوستی است
پرستویی در ادام مراسم از ابراهیم حقیقی دعوت کرد تا در جایگاه سخرانی حاضر شود. حقیقی درباره ارتباط با کیارستمی گفت: صحبت از کسی که ۴۵ سال با او دوستی کرده ام ، سخت است. فیلم های کیارستمی نشان داد که هنر می تواند پر از لطافت و مهر باشد و قلبه ای جهانیان را به هم پیوند دهد. او در زمانی به ارایه چنین هنری پرداخت ،‌که بسیاری از فیلم ها با مضامینی سرشار از قتل ، خونریزی و غارت تولید می شوند. فیلم های کیارستمی بیانگر مهر و دوستی است.
حقیقی در ادامه افزود: برخی می گویند همه جهان او را نمی شناسند؟! آیا میکلانژ را همه می‌شناسند؟! کسانی مثل کیارستمی جهان را تکان می دهند و الفبای تازه ای برای جهان طراحی کرد.
سیف الله صمدیان : ژیل ژاکوب آرزوی شاگردی کیارستمی را داشت
پرستویی در ادامه با اشاره به اینکه حضور ما در اینجا برای نظاره آغاز دوباره عباس کیارستمی است ،‌ از سیف‌الله صمدیان عکاس و مستند ساز ، برای سخنرانی درباره کیارستمی دعوت کرد. وی در آغاز گفت: نمی خواهم صندوقچه خاطرات سی ساله ام را با او باز کنم . چند روز گذشته فایل تصویری از صحبت‌های کیارستمی منتشر شد. کیارستمی در پاسخ به اینکه دوست دارد کدام اثرش بعد از وی ماندگار باشد ، توضیح می دهد : ترجیح می دهم ،خودم به جای اثرم ماندگار باشم و زمانیکه من نیستم چه اهمیتی دارد که اثر من باقی باشد.
به نظرم او خودش را خوب نشناخته ،‌چرا که عباس کیارستمی روزی ۲۰ ساعت کار می کرد و ۴ ساعت را به خود اختصاص می داد.
این هنرمند عکاس در ادامه با یادآوری دیدار خود با ژیل ژاکوب در آخرین ساعات کاری او در مقام ریاست جشنواره کن اظهار کرد: در دفتر ژیل ژاکوب درباره تمام کارهای ۲۰ ساله او حرف زدیم تا اینکه صحبت را به سینمای ایران کشاند و گفت که سینمای ایران مثل معدنی است که خون سینما در رگ سینماگران ایرانی است. ژاکوب همچنین درباره عباس کیارستمی اشاره کرد و گفت: سینماگران زیادی را در این سال‌ها دیده‌ام ، اما آرزو دارم دوباره سرکلاس‌های سینما بروم و از اول شروع به یادگیری کنم اما استادم عباس کیارستمی باشد.
آیدین آغداشلو: حاصل هنرهای او عمیقا باقی است
در ادامه این مراسم یک فایل صوتی از آیدین آغداشلو از رفقای قدیمی عباس کیارستمی پخش شد که در آن گفته بود: حاصل عمر طولانی و پربار عباس کیارستمی را به این سادگی‌ها و در این مهلت کوتاه نمی‌توان بازگو کرد چون این برای یک عمر عادی و ساده یک هنرمند عادی نبوده است. ما با کسی سروکار داریم که در چند وجه در فرهنگ معاصر ما توانگر بود.
او ادامه داد: یک وجه عباس کیارستمی به عنوان سینماگر است که اهمیت‌اش فقط به خاطر خلق جهان شخصی‌اش نیست بلکه او نوعی سینما را بوجود آورد که با این مداومت پیش از او حضور نداشت. جهان سینمای کیارستمی از مرحله بازسازی معنای شخصی‌اش گذشت و به سینمای جدید رسید و در این باره من او را با “گریفیث” مقایسه می‌کنم که سینمایی را ایجاد کرد که قبل از آن وجود نداشت.
این هنرمند نقاش همچنین در ادامه افزود: عباس کیارستمی در سینما نمی‌گنجید و تمام وجوه او قابل بحث و نیز قابل تحسین است. مخاطبان بعدی، آثار او را جمع‌بندی می‌کنند که می‌توان به مجموعه کارهای او در حوزه نقاشی، گرافیک، شعر و تدوین اشعار گذشته به شکل مدرن اشاره کرد.
آغداشلو از میراث عباس کیارستمی گفت: کمتر هنرمندی است که در آخرین لحظات عمرش این‌طور رضایت‌بخش و خوشحال به عمر خود نگاه کند و بداند که کارش را نه به قصد جایزه، بلکه به درستی انجام داده است.
وی همچنین اشاره کرد: صدایی که عباس کیارستمی در گنبد دوار افکند مدت‌ها خواهد پیچید و دلیل آن نسل به نسل بررسی خواهد شد و این طور است که جاودانگی بوجود خواهد آمد، گرچه او فروتن‌تر از این‌ صحبت ها بود ، ولی خوشحال بود از اینکه حاصل عمرش این چنین عمیق باقی است.
حجت الله ایوبی: امروز سوگوار آیینه هاییم
در ادامه از حجت الله ایوبی برای سخنرانی دعوت شد. وی با بیانی شعر گونه درباره عباس کیارستمی گفت:‌ امروز روز وداع با دریچه‌ای به روشنایی و پنجره‌ای به بیرون است. امروز مرد آرام و بی‌ادعای فرهنگ و تمدن کهن، دفتر و دیوانش را به سادگی برمی‌چیند و می‌برد. او که همه دیده بود و چشم، چشم از جهان فرو می‌بندد و آرام و بی‌صدا می‌رود. امروز را تاریخ به یاد خواهد سپرد. مردی از سرزمین خورشید برآمده از لابه‌لای هزاران هزار دفتر و دیوان به پشتوانه تمدنی همیشه پرستش‌گر یزدان و از دل سازها و آوازهای ایرانی مردی از جنس نور و روشنایی برخاست و انسان را به تماشا خواند و بشریت را به تماشای خود گمشده‌اش فراخواند.
ایوبی افزود: امروز سوگوار آیینه هاییم و این آیینه بی‌زنگار و زلال شد، جان جهان‌نمای روزگار تاریکی‌ها. پرده‌هایی از آدمیت و نغمه‌هایی از آوای گمشده انسانیت. فطره‌ الله‌ التی فطرالناس علیها. این است رمز جهانی شدن ساکن شماره ۳ کوچه سارا در چیذر کوچک و زیبا. رییس سازمان سینمایی در پایان سخن گفت: آری امروز در سوگ آیینه‌ایم ،اما باید زلال و صاف بود. چشم‌هایی که ندیدند و گوش‌هایی نشنیدند امیدوارم امروز زنگارها را از جان و دل بشویند و دریچه دل به سوی روشنایی بگشایند.بیایید امروز را روز عزا ننامیم روز جشن آیینه‌ها بدانیم. چشم‌ها را بشوییم. امروز روز عزا نیست، روز وداع نیست، روز بزم خدا و روز دف و سورناست.
اصغر فرهادی: سپاسگزارم که از این خاک دل نبریدید
در ادامه مراسم وداع با این هنرمند ،‌اصغر فرهادی در جایگاه سخنرانی حاضر شد و او ضمن تسلیت به خاطر روزهای تلخی که در جامعه هنر می گذرد متن نوشته خود را خواند. او در این متن خطاب به روح این هنرمند گفت:«آقای کیارستمی نازنین، سلام.
باورم نمی‌شود چند هفته پس از آخرین دیدارمان، امروز در میان این جمع ایستاده‌ام تا به بهانه سفر بی‌بازگشتتان این جملات را به زبان بیاورم. این روزها درباره شما بسیار گفته‌اند و گفته‌ایم. هرچند دیر، بسیار دیر.
اما من امروز اینجا ایستاده‌ام تا صمیمانه از شما سپاسگزاری کنم.
از شما سپاسگزارم که نام این سرزمین را در جهان، به نامی پراحترام و دلنشین بازگرداندید.
سپاسگزارم که دل نبریدید از این خاک با همه نادیده گرفتن‌های سفره‌لیسان سیاست و قدرناشناسی‌ها.
سپاسگزارم که راه ناهموار و سنگلاخ جهانی کردن سینمای این مرز و بوم را بردبارانه هموار کردید که اگر امروز کنجکاوی و اشتیاقی‌ست برای دیدن آثار ایرانی بیرون از این مرزها، وام‌دار گام‌هایی‌ست که در آن دوران سخت برداشتید.
سپاسگزارم که بیش از شمارگان فیلم‌ها و عکس‌ها و شعرهایتان در گوشه‌گوشه جهان، تشنگان فراگیری را گرد خود جمع کردید، نه فقط برای آموختن به آنها، بلکه بالاتر از آن برای دلگرم کردنشان به اینکه می‌توانند در هر شرایطی با اندک امکانی، رویاهایشان را به تصویر بکشند.
سپاسگزارم نه به این خاطر که زیبایی‌های جهان را می‌دیدید، بلکه چون جهان را زیبا می‌دیدید.
سپاسگزارم که دوری از هیاهو را آموختید. که با همه بزرگی‌تان، از دایره فروتنی فرو نلغزیدید.
من از شما سپاسگزارم به خاطر همه زحماتتان.»
این کارگردان در پایان نوشت: “و زحمت آخر، رساندن این پیغام:

آقای کیارستمی عزیزم،
تو اگر در تپش باغ خدا را دیدی، همتی کن
و بگو ماهی‌ها، حوض‌شان بی‌آب است

داریوش شایگان: کیارستمی مرا به یاد لئوناردو داوینچی می‌اندازد
در ادامه داریوش شایگان برای سخنرانی حاضر شد و گفت: بیش از ۱۰ سال قبل، من و کیارستمی همزمان با برگزاری فستیوال در ایتالیا یک هفته را در یک هتل اقامت داشتیم و در آن مدت او را که بیشتر با کارهایش آشنایی داشتم، بهتر شناختم. آن زمان فهمیدم بین ما دو نفر آن کسی که باید شنونده باشد، من هستم و بهتر است او بگوید و من بیاموزم.
این نویسنده اشاره کرد:متوجه شدم عباس کیارستمی چیزهایی را می‌بیند که یا من اصلا نمی‌دیدم و یا توجهی به آن‌ها نداشتم و بعدها فهمیدم درون او جوهر نفیسی نهفته است، جوهری که از عمق فرهنگ کهنسال ایران نشأت می‌گیرد. عباس برای یاد گرفتن نیازی به انباشتن اطلاعات نداشت و این رفتار او مرا به یاد لئوناردو داوینچی می‌اندازد که می‌گفت: من انسانی هستم بی‌نیاز از خواندن ، چون دنیا را از درون خود می‌بینم.
مسعود کیمیایی: نور خداوندی در هنرمندان مظلوم بیشتر نمود دارد
در بخش های پایانی سخنرانی مراسم بدرقه کیارستمی ،‌مسعود کیمیایی به دلیل ناخوش احوالی سخنانی کوتاه درباب این هنرمند گفت: وسعت وجودی عباس کیارستمی آنقدر است که نمی توان درباره آن به طور کامل حرف زد. معتقدم نور خداوندی در هنرمندان است و این نور در بین هنرمندان مظلوم بیشتر نمود دارد. کیارستمی آنقدر ماندگار است که نام او به بلندای تاریخ باقی می ماند.
احمد کیارستمی: اگر او بود و مردم را می‌دید،حتما لذت می‌برد…
سخنران آخر این مراسم هم احمد کیارستمی فرزند بزرگ عباس کیارستمی بود که در ابتدا از ستاد بدرقه‌ای که در خانه سینما برای پدرش تشکیل شده و برنامه‌ریزی‌هایی که از پاریس تا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام شده بود، تشکر کرد.
وی با قدردانی ویژه از رضا میرکریمی، سیف‌الله صمدیان، رخشان بنی‌اعتماد و نیز دست‌اندرکاران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به سال‌های قدیم و کودکی خود و زمانی که در این کانون رفت و آمد می‌کرد ،‌یاد کرد و گفت : تمام قدردانی‌ام تاکنون از طرف خانواده بود، اما از طرف خودم از بهمن تشکر می‌کنم که در این چهار ماه خیلی سختی کشید و از پدرم به خوبی مراقبت کرد که البته با توجه به شرایط پیش آمده فکر می‌کنم هنوز بخشی از کار او ادامه دارد و بر دوش‌اش خواهد بود.
احمد کیارستمی که به تازگی به ایران برگشته است، اظهار کرد: در این سال‌هایی که از پدرم کمتر کار در اینجا به نمایش درآمد کم دیده بودم گله کند،ولی چند سال قبل که مراسم بزرگداشتی برای او در ایران برپا شد، گفت:« آدم این همه فستیوال در دنیا می‌رود ، اما نمایش فیلم در خانه خود ، چیز دیگری است». اگر او بود و می‌دید که مردم چه محبتی نشان می‌دهند، حتما لذت می‌برد.
پس از سخنرانی احمد کیارستمی پرویز پرستویی از حضار برای انجام مراسم خاک‌سپاری این هنرمند در خلوت خانواده و عدم ازدحام در محل دفن عباس کیارستمی ،‌ خواهش کرد و در آخر حجت الاسلام دعایی ساعت ۱۰ صبح برای این هنرمند نماز میت را به جا آورد.
همچنین در آخر پیکر این هنرمند بر دستان دستیاران کارگردان سینمای ایران راهی لواسان ، آرامگاه این هنرمند شد.
در این لحظات پایانی حضار با سرود ای ایران و پس از آن با پخش نوایی «هوای گریه» از همایون شجریان، هنرمند بزرگ سینمای ایران بدرقه شد.
پس از بدرقه این کارگردان مطرح سینمای ایران از کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، با وجود توصیه هنرمندان برای خاک سپاری مرحوم کیارستمی در شرایط آرام ،‌اما همچنان عده زیادی در مزرعه ترک لواسان حاضر شدند و با سرود «ای ایران» و «مرغ سحر» او را به خاک سپردند. در این بین هنرمندان در ایجاد شرایط مناسب برای خاکسپاری این هنرمند و جلوگیری از بی نظمی و شلوغی تلاش کردند.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 2 =