خانه / مجله شعر گوهران / شعر جهان / تقویم گوهران – ۱۶ تیر | .۶Jul

تقویم گوهران – ۱۶ تیر | .۶Jul

امروز چهارشنبه ۱۶ تیر/ ۶ ژوئیه مصادف با زادروز دانته الیگیری ادیب و شاعر بلندآوازه ایتالیایی و سالمرگ گی‌دو موپاسان نویسنده و داستانسرای فرانسوی و ویلیام فاکنر ادیب و نویسنده معروف آمریکایی است.

دانته الیگیری
دانته آلیگیری، ادیب شهیر و نامدار ایتالیایى در ۶ ژوئیه ۱۲۶۵م در شهر فلورانس ایتالیا به دنیا آمد و تحصیلات خود را در دانشگاه زادگاه خود به پایان رساند. وی سپس وارد ارتش شد و پس از مدتی با فعالیت در مشاغل سیاسی به مدارج بالایى دست یافت اما با توطئه‏چینی دشمنانش، از کارها برکنار شد. او به رشته‏‌های مختلف دانش و ادب علاقه‏‌مند بود و همه دانش‏‌های زمان خودش را آموخت و سرآمد شد. در این میان، دانته در جنبه‏‌های گوناگون زندگی جسمی و روحی نیز به استادی دست یافت. دانته در جوانی دل درگرو بئاتریس نهاد و به خاطر این عشق که از تاریخی‏‌ترین عشق‏‌های دنیاست، قطعه زیبای زندگی نو را سرود. هم‏چنین عشق به بئاتریس بود که مایه اصلی شاه‏کار بدیع کمدی الهی دانته شد. این کتاب که در سه قسمت دوزخ، برزخ و بهشت و هر کدام در ۳۳ بند سروده شده است، به عنوان بزرگ‏‌ترین اثر دانته، در جهانْ بی‏‌مانند است و از حیث ژرفی اندیشه و نیروی تخیل و لطافت و ظرافت و تدابیر سیاسی و شرح احساسات مذهبی بی‏‌همتاست. دانته در این اثر، از سفر یک روح حکایت می‏‌کند که دو مظهر فلسفه و دین، آن را هدایت می‏‌کنند. اشعار فلسفی این کتاب، ترکیبی است از جریان اندیشه‏‌ای خاص با بیانی بسیار درخشان در وجود فردی مؤمن و شاعر. دانته در مرکز دنیایى خیال‏‌انگیز قرار گرفته که با تناسب و خوش‌آهنگی خاص، عالم شاعرانه و عالم الهی و دنیای محسوس و مافوق محسوس را به هم پیوند می‏‌زند. در سفر روحانی که شاعر در جستجوی خیر مطلق انجام می‏‌دهد، عشق بشری که نیز سهمی دارد، عشقی که دانته، بنای همه آثار خود را بر آن نهاده است. انته هنرمندی است که عالم بشریت نظیر او را کم دیده است. معماری است که در بنای باشکوه شعر، همه حساب‏‌های دقیق را برای پی‏ریزی در نظر داشته و هرگز ادراک تناسب و هماهنگی در ساختمان این بنا از چشم او دور نمانده است. همین امر، هنرمندی معجزه‏‌آسا و نبوغ وی را آشکار می‏‌سازد. صاحب نظران معتقدند در هیچ زمانی و به قلم هیچ کسی جز دانته، ممکن نبود چنین کتابی نوشته شود و همه بر این نظر اتفاق دارند که اگر شش تن از بزرگ‏ترین نویسندگان تمام اعصار و قرون را بشمارند، یکی از آن‏ها دانته خواهد بود. او خصوصیات شعر ایتالیایى را تثبیت کرد و با تخیل بلند و قوی خود، قدرت فراوانی در توصیف جزئیات از خود نشان داد. اشعار او به موسیقی شباهت دارد و او را یکی از بزرگ‏‌ترین شاعران عهد باستان و عصر جدید نموده است. دانته به اتفاق عده‏ای از شعرای عصر خویش، مکتب ادبی تازه‏ای بنیاد نهاد که سبک تازه ملایم نام داشت. شعار این مکتب آن بود که شعر ایتالیایى از حالت ابهام و پیچیدگی بیرون آید و ساده و روان باشد. سال‏ه‌ای پایانی زندگی دانته به فعالیت‏‌های سیاسی و نیز تبعید و آوارگی گذشت تا این‏که پس از بیست سال دربه‌دری، سرانجام در ۱۴ سپتامبر ۱۳۲۱م در ۵۶ سالگی درگذشت. زندگی نوین، کمدیا، منازعه آب و خاک و نامه‏های منظوم از دیگر آثار اوست.

هانری موپاسان
هانری رونه آلبرت گی دو موپاسان، نویسنده برجسته فرانسوی، در پنجم اوت ۱۸۵۰م در ایالت نورماندی فرانسه به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات ابتدایى و متوسطه در زادگاهش، به خدمات دولت پرداخت و در همین زمان اولین مجموعه شعریش را با نام “خداوند متعال” منتشر کرد. موپاسان در سال‏‌های بعد با انتشار داستان‏‌های کوتاه، خود را در ردیف استادان ادب فرانسه قرار داد. در این زمان، مردم او را یک نثر نویس قابل ستایش و یک داستان‏‌سرای عالی‏قدر می‏‌شناختند. از این هنگام بود که موپاسان تمام زندگی خود را وقف ادبیات کرد و به پدیدآوری آثار جدید همت گماشت. او با خلق آثار نو، استادی خود را برای چندمین بار نشان می‏داد و شهرت می‏‌یافت. موپاسان اعتقاد راسخی به لفظ دقیق داشت و بیانش نه تنها دقیق، بلکه موجز، طبیعی، متین و اغلب کنایه‏‌دار است. ذکر نکات ضروری در مورد اشخاص، موقعیت‏ها و بسط و تکامل داستان و درآمیختگی منطق با منتهای سادگی، از ویژگی‏های برجسته آثار اوست. افکار و سبک موپاسان در داستان‏های کوتاه و جدید فرانسه کاملاً موثر بوده است. داستان‏‌های وی همانند آثار بیشتر واقع‏گرایان و طبیعت‏‌گرایان، از بدبینی و تلخی سرشار است. او نویسنده‏‌ای بدبین است که دارای نثری شیوا و زیباست و از کنایات مخصوص خود استفاده می‏‌کند. موپاسان در حدود ۳۰۰ داستان کوتاه نوشته است که بعضی از آن‏ها، از نظر سبک و واقع‏بینی روان‏شناختی بی‏نظیرند. او فرضیات روان‏شناسی و هنری و اغراض اجتماعی و اخلاقی و تخیل انقلابی و افکار آشفته نداشت. نفوذ دنیای خارج در او بی‏اثر بود و هرگز چیزی را که ندیده بود وصف نمی‏‌کرد. به علت همین محدودیت‏‌ها بود که هنر او در چهارچوب محدودی پرورش و گسترش یافت. با این حال و در همین محدوده نیز، هرگز نویسنده‏‌ای بر او پیشی نگرفته است. موپاسان در سال ۱۸۸۶م دچار بیماری روانی و حسی شدید شد که به تدریج او را تا مرز خودکشی نیز به پیش برد. هم‏چنین، بیماری‏‌های عصبی و کار توان فرسا و افراط در خوردن داروهای مختلف او را از پای درمی‏‌آورد. در این زمان، نفرت شدید او از بشر و خیالات و اوهامی که به سرش زده بود شدّت یافت و موپاسان را دچار فلج عمومی گرداند. دنیای موپاسان، دنیایى تاریک بود. وی به زندگی بشری و رنج، با بدبینی می‏نگریست و پیوسته در وسوسه مرگ به سر می‏برد. اما بدبینی او پیوسته با طنز آمیخته بود. قدرت مشاهده و ژرف‏بینی و نبوغ نویسندگی و سبک ساده و مستقیم و خاص موپاسان، نفوذ عظیم وی را در خارج از کشور فرانسه، حتی بیش از کشورش استوار کرد و او را کامل‏‌ترین و پایدارترین نماینده سبک واقع‏گرایی ساخت. هانری موپاسان سرانجام پس از طی دوره رنج و بیماری، در ششم ژوئیه ۱۸۹۳م در ۴۳ سالگی درگذشت.

ویلیام فاکنر
فاکنر در سال ۱۸۹۷ میلادی در نیو آلبانی میسی‌سیپی به دنیا آمد. در ۱۹۰۲ خانواده‌اش به آکسفورد، مرکز دانشگاهی میسی‌سیپی، نقل مکان کرد. به دلیل وزن کم و قد کوتاه در ارتش ایالات متحده پذیرفته نشد ولی به عنوان دانشجوی دانشگاه افسری در یگان پرواز سلطنتی در تورنتوی کانادا نام نویسی کرد و در ۲ دسامبر ۱۹۱۸ به عنوان افتخاری ستوان دومی نایل شد. فاکنر وارد دانشگاه می‌سی‌سی‌پی شد و در سال ۱۹۲۴ از دانشگاه انصراف داد و در ۱۹۲۵ همراه با دوستش با یک کشتی باربری به ایتالیا رفت و از آنجا پای پیاده رهسپار آلمان و فرانسه شد. در ژوئن ۱۹۲۹ با استل اولدم ازدواج کرد. سفرهایی به هالیوود و نیویورک داشت و درین فاصله چندین فیلمنامه و نمایشنامه نوشت. مطالعات در مورد فاکنر در ۱۹۴۶ به صورت جدی توسط ملکم کاوی آغاز شد. در ۱۹۴۹ جایزه نوبل ادبیات به او داده شد و خطابهٔ مشهور خود را در آنجا خواند. بعداً نیز جایزه پولیتزر را برای کتاب شهر در سال ۱۹۵۷ دریافت نمود. او در ۶ ژوئیه ۱۹۶۲، سه هفته بعد از آن که از اسب افتاد، بر اثر سکته قلبی در آکسفورد میسی‌سیپی درگذشت.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + شش =