خانه / نوشتار و اخبار / تقویم گوهران | ۲۴ تیر Jul.14

تقویم گوهران | ۲۴ تیر Jul.14

امروز پنجشنبه ۲۴ تیر/۱۴ ژوئیه مصادف با تولد اینگمار برگمان کارگردان سوئدی، مارگارت گرترودبل ادیب انگلیسی، ژوزف گوبینو نویسنده فرانسوی و درگذشت نادین گوردیمر، نویسنده برنده نوبل ادبیات و آلفونس موشا هنرمند اهل چکسلواکی است.

اینگمار برگمان
اینگمار برگمان از برجسته‌ترین هنرمندان سینما و تئاتر سوئد است. او ۱۴ ژوئیه ۱۹۱۸ در اوپسالای سوئد به دنیا آمد. پدرش یک کشیش لوتری بود. او نخستین فیلمش را در سال ۱۹۴۵ به نام «بحران» ساخت. وی پس از فیلم «خانه بازی» که آن را در سال ۱۹۴۹ میلادی ساخت، به آفرینش شاهکارهای سینمایی همت گماشت. نخستین فیلم سینمایی تحسین‌برانگیز او به زبان انگلیسی «فریادها و نجواها» نام دارد. از دیگر فیلم‌های مشهور وی می‌توان به «پرسونا» و «مهر هفتم» اشاره کرد. او اولین بار با فیلم «لبخندهای یک شب تابستانی» و کسب جایزه «بهترین اثر طنز شاعرانه» توانست خود را به جهانیان اثبات کند. او در طول دوران حرفه‌ای خود ۶۲ فیلم ساخت و بیش از ۱۷۰ نمایش را کارگردانی کرد. آخرین فیلم سینمایی برگمان، ساراباند، در سال ۲۰۰۳ ساخته شد. برگمان روز دوشنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۷ هنگامی که خواب بود در سن ۸۹ سالگی در جزایر فارو درگذشت. از اکتبر سال ۲۰۱۵، چهره برگمان روی اسکناس ۲۰۰ کرون سوئد (به دلیل تلاش‌های او در صنعت فیلم‌سازی) قرار گرفت.
مارگارت گرترودبل
مارگارت لوئیان گرترود بل، بانوی شرق‏شناس و شاعر تاریخ‏دان انگلیسی در ۱۴ ژوئیه‏ ۱۸۶۸م در نواحی شمالی انگلستان به‏دنیا آمد. وی از کودکی به تاریخ علاقه داشت و از دوران دبیرستان تصمیم گرفت رشته‏ تاریخ را برگزیند لذا به یادگیری زبان لاتین پرداخت و در دانشگاه در رشته‏ تاریخ فارغ‏التحصیل شد. آشنایى گرترود بل با فرهنگ و ادبیات ایرانی باعث شد تا وی به ترجمه‏ منظوم اشعار حافظ بپردازد که از دید برخی کارشناسان شرق‏شناس، وی روح و جوهر اشعار حافظ را در ترجمه‏ها رعایت کرده است. عمده‏ آثار گرترود بل مجموعه نامه‏های ادبی اوست که برخی، آن را در شمار شاهکارهای ادبی انگلستان می‏دانند. مارگارت لوئیان گرترودبل پس از آن‏که موزه‏ای را در بغداد تأسیس کرد و مدیر آثار باستانی عراق شد، سرانجام در ۱۲ ژوئیه‏ ۱۹۲۶ در سن ۵۸ سالگی درگذشت و در بغداد به خاک سپرده شد.
ژوزف گوبینو
ژوزف آرتور کنت دو گوبینو نویسنده و فیلسوف فرانسوی در ۱۴ ژوئیه ۱۸۱۶ در نزدیکی پاریس به دنیا آمد و تحصیلات خود را در فرانسه، آلمان و سوئیس پشت سر نهاد. او در این زمان به روزنامه‏نگاری و نگارش رمان‏های پرماجرا پرداخت و پس از انتشار آثاری از خود، شهرت یافت. گوبینو ضمن علاقه به ادبیات و صنایع آلمان، با شیفتگی تمام به این نتیجه رسید که اقوام آریایى، در قدرت، جمال و هوش، سرآمد دیگران‌اند، پس باید آنها را برتر از سایر نژادهای بشر دانست. گوبینو برای خود رسالتی الهی قائل بود، اما چون در کشور خودش، به او اعتنایى نکردند به آلمان رفت و به اثبات برتری آلمان‏ها بر اقوام دیگر پرداخت. او اندیشه‏های خود را در کتابی به نام مقاله درباره نابرابری نژادهای انسان در چهار جلد بیان داشت. این کتاب، در سال‏های بعد به شعله‏های تفوق نژاد آریایى در آلمان بسیار دامن زد و ده‏ها سال پس از مرگ گوبینو، به عنوان یکی از الگوهای آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی درآمد. به نظر گوبینو، مسئله نژادی نه تنها بر همه مسائل دیگر تاریخ برتری دارد، بلکه محور اصلی آن به شمار می‏آید. گوناگونی نژادها که ملت‏ها را می‏سازد، خود مبیّن سرنوشت مختلف این ملت‏هاست. گوبینو که به نژاد قوی و ضعیف معتقد است، انحطاط نژادهای قوی را بر اثر اختلاط با ملت‏های ضعیفی می‏داند که در جنگ مغلوبشان گشته‏اند. گوبینو در این راستا، منظومه بلند آمادیس را در سه جلد و شامل دو هزار بیت سرود. این منظومه بلند و استعاری، فرضیه نژادی شاعر را عرضه می‏کند. او پس از ۶۶ سال زندگی در ۱۳ اکتبر ۱۸۸۲ درگذشت.
نادین گوردیمر
نادین گوردیمر یکی از چهره‌های سرشناس ادبیات جهان علیه آپارتاید بود که در سال ۱۹۹۱ برنده جایزه نوبل ادبیات و در سال ۱۹۷۴ برای رمان «محافظه کار» برنده جایزه بوکر شد. برخی از آثار او مانند «خانواده ژوئیه» در شمار آثار ممنوعه قرار داشته است. گوردیمر نوشتن را بسیار زود آغاز کرد و اولین داستان‌هایش را در سال ۱۹۳۷ در ۱۵ سالگی منتشر کرد. او که از اعضای ارشد کنگره ملی آفریقا بود، سال‌ها برای آزادی نلسون ماندلا تلاش کرد. آخرین اثر او «هیچ زمانی مثل امروز»که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد نیز درباره مبارزه علیه آپارتاید است. از آثار او می‌توان به «روزهای فریبنده» (۱۹۵۳)، «سرزمین بیگانگان» (۱۹۵۸)، «فرصتی برای دوست داشتن» (۱۹۶۳)، «آخرین دنیای بورژوازی» (۱۹۶۶)، «دختر برگر» (۱۹۷۹) و … اشاره کرد. این نویسنده آفریقایی ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۴، در ۹۰ سالگی در ژوهانسبورگ درگذشت.
آلفونس موشا
آلفونس ماریا موشا متولد ۲۴ ژوئیه ۱۸۶۰ متولد ایوانچیچ چکسلواکی یکی از هنرمندان آرت نوو و ملهم از هنر شرق و بیزانس و عضو آمادمی هنرهای تجسمی مونیخ بود. او در طراحی‌های خود علاوه بر فرم‌های اسلیمی موجود در هنر شرقی از روح سمبولیتی این هنرها نیز بهره فراوان برد. سبک آرت نوو ، سبکی تزیینی بود که در اکثر نقاط غرب اروپا و نیز ایالات متحده ، طی سال‌های دهه ۱۸۹۰ تا جنگ جهانی اول ظهور یافت و فراگیر شد. این سبک واکنشی بود در برابر گرایش تاریخ گرایانه ی فرهنگستانی سده نوزدهم میلادی و تلاشی بود جهت خلق یک سبک تازه و نوین. ویژگی عمده این سبک، کاربرد خطوط سینوسی و پرانحنای نامتقارن به تقلید از نقوش پر پیچ و تاب گیاهی و پیچک‌وار بود . این سبک که در آغاز ، جنبه تزیینی داشت، بیشترین جلوه و نمود خود را در معماری، هنرهای کاربردی و اشیای هنری ظریف و کوچک، آثار گرافیکی و تصویرگری یافت. سبک آرت نوو، در ادامه جنبه جهانی پیدا کرد و طیف وسیعی از هنرمندان را در برگرفت؛ از بردسلی در انگلیس تا موشا در چک و تیفانی در آمریکا. آلفونس موشا در ۱۴ ژوئیه ۱۹۳۹، در ۷۹ سالگی در پراگ درگذشت.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =