خانه / مجله شعر گوهران / شعر و تصویر / نمایش دوباره آثار عکاسی عباس کیارستمی

نمایش دوباره آثار عکاسی عباس کیارستمی

امروز می‌توانید گزیده سی سال عکاسی استاد زنده یاد عباس کیارستمی و نمایشگاهی که خود او، همین دی ماه گذشته با عشق و شعف بسیار چیدمان و افتتاح کرده بود را ببینید:

گالری بوم اعلام کرد نمایشگاه گزیده سی سال عکاسی عباس کیارستمی را با هدف ستایش این استاد بزرگ و در پاسخ به انبوه درخواست‌های جامعه هنری، بار دیگر از امروز به نمایش می‌گذارد.

“چهار فصل” عنوان این مجموعه عکس کم نظیر از زنده یاد عباس کیارستمی ست که در حضور او عصر جمعه یازدهم دی ماه ۱۳۹۴ در گالری بوم افتتاح و تا پایان سال گذشته به روی دیوار بود، این نمایشگاه از ساعت چهار بعد از ظهر امروز ۲۱ تیر ماه برای گرامی داشت مقام شامخ این هنرمند بین المللی بار دیگر دایر می‌شود.

در واقع زنده یاد عباس کیارستمی سال ۹۴ را با این پروژه خاص نمایشگاهی به پایان برد و برای آماده سازی این نمایش وقت بسیاری گذاشت؛ از طراحی کوچه‌هایی برای نمایش عکس‌های مجموعه ” درها و یادها” که نوستالژی کوچه‌های باریک و قدیمی را یادآوری می‌کنند تا رنگ دیوارها، چینش عکس‌ها و طراحی کتاب نفیس این مجموعه.

در این نمایشگاه ٢٩ عکس در ابعاد بسیار بزرگ و یک ویدئوآرت ارائه شده که شش مجموعه عکس کیارستمى را در بر می‌گیرد؛ این نخستین بار بود و هست که مجموعه اى از عکس‌های عباس کیارستمی در کنار یکدیگر به نمایش در می‌آید که می‌تواند تصویر جامعی از زاویه نگاه این هنرمند جهانى کشورمان عرضه کند. این شش سری عبارت‌اند از؛ سفید برفی، راه‌ها، مهتاب، درها و یادها، دیوار، و پنجره رو به حیات، که با مرور آن‌ها جهان درونى هنرمند و بازتاب آن در آثار سینمایى او جلوه گر می‌شود.

دکتر علیرضا سمیع آذر، رییس اسبق موزه هنرهای معاصر مقدمه کتاب نفیس این نمایشگاه را به رشته تحریر درآورده است، او در بخش‌هایی از این متن آورده است: … این مجموعه محصول بیش از ٣٠ سال تلاش ارزشمند و ماندگار هنرمند برای خلق اشاره و معنا در تصاویری از بستر جاری زندگی است. مشاهده این آثار فرصت کم‌نظیری است برای آشنایی با تفکر هنری کیارستمی و واژگان بصری او که در آثار مختلف وی به تنوع “چهار فصل” تبلور یافته است.

این مدرس تاریخ هنر معاصر می‌افزاید: رهیافت هنری کیارستمی انتزاعی کردن پدیدارهای طبیعت و جهان پیرامونی و درواقع نوعی آشنایی زدایی از آن‌هاست، به‌طوری‌که مخاطب خیلی زود درمی‌یابد که مضمون اصلی هنر او نه جلوه ظاهری و زیبایی‌شناختی برف، باران، راه، در و دیوار، بلکه مفاهیمی ذهنی در ورای آن‌هاست. تصاویر ظاهراً ساده ولی عمیقاً کنایه‌ای او به راحتی از جذابیت‌های بصری و جنبه‌های شاعرانه عبور کرده و در دنیای نمادین حکمت و معنا سیر ‌کند. ترکیب‌هایی خالص و پالایش یافته وی بیننده را به لایه‌های پنهان اشارات و دلالت‌ها سوق داده تا از این طریق او را با مفاهیم پیچیده و متباینی همچون بودن یا نبودن، واقعیت یا توهم، حضور یا فقدان و ذهنی یا عینی رویاروی سازد. از این منظر اگر در پی ردپای کیارستمی در آثارش باشیم، باید او را در عمق پنهان اثر، و نه سطح ساده و آشکار آن، جستجو کنیم…

گفتنی ست در آیین افتتاحیه این نمایشگاه در دی ماه سال گذشته حضور بسیار پرشمار مردم، زنده یاد عباس کیارستمی را به وجد آورده بود، آن سان که با وجود حال نامساعدش بیش از پنج ساعت ایستاد و با صورتی خندان پاسخگوی سؤالات مردم بود و با آنان عکس یادگاری گرفت.

نکته جالب دیگر اینکه گالری بوم در سال ١٣٩١ با مجموعه عکس دیگری از استاد کیارستمی اعلام موجودیت کرده است. شایان ذکر است تمامى آثار به نمایش درآمده در گالرى بوم در زمره گنجینه این گالرى ست و در جهت حمایت از هنر ایران است و جنبه فروش ندارد.

گالرى بوم دستکم به مدت چهل روز از دوشنبه تا جمعه (غیر از تعطیلات مناسبتى) به نشانى خیابان ولی عصر، خیابان ارمغان غربی، شماره ۱۱، چهار فصل استاد زنده یاد کیارستمى را به تماشا خواهد داشت.

منبع :‌هنر آنلاین

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =