خانه / نوشتار و اخبار / هوراشیو کلیر ، برنده «برنفورد‌ بواس»

هوراشیو کلیر ، برنده «برنفورد‌ بواس»

هوراشیو کلیر نویسنده و ویراستار کتاب « ابری و یوت مخوف» ، برنده جایزه «برنفورد بوآس» برای نخستین اثر وی در حوزه کودکان شده است.

به نقل از «گاردین»، جایزه «برنفورد بوآس» (Branford Boase) که به نخستین اثر حوزه ادبیات کودکان یک نویسنده تعلق می‌گیرد، در سال ۲۰۱۶ میلادی به «هوراشیو کلیر» و «پنی توماس»، نویسنده و ویراستار کتاب «اوبری و یوت مخوف» رسید؛ تصویرگر این کتاب «جین متئو» است. اگر چه «اوبری …» نخستین اثر «هوراشیو کلیر» محسوب نمی‌شود و وی برای نخستین اثر خود با کتاب‌ «فرار به سوی تپه‌ها» (Running for the Hills) در حوزه بزرگسالان جایزه «سامرست موآم» را برده و در میان فهرست اولیه جایزه «گاردین» قرار گرفت، این کتاب نخستین نوشته او در حوزه ادبیات کودکان محسوب می‌شود.

این کتاب روایتگر داستان «اوبری» است که با وجود توصیه‌های دیگران، تلاش می‌کند برای افسردگی پدر خود درمانی پیدا کند. او با تصمیمات خود و یاری دوستان حیوان خود برای مقابله با «جوون مخوف»، روح ناامیدی ابدی که ذهن پدرش را تسخیر کرده است، اقدام می‌کند.

جایزه «برنفورد بوآس» به دلیل معرفی تعداد زیادی از ویراستاران و به‌ویژه نویسندگان حوزه کتاب کودک در انگلستان، جایزه‌ای منحصر به‌فرد محسوب می‌شود.

«پنی توماس»، ویراستار کتاب گفته است که «از زمانی که اوبری و… را خواندم تمامی ذهنم درگیر آن شد؛ کتاب احساس هم‌دلی است با مردم و طبیعت و از نصیحت کردن خواننده اجتناب می‌کند. داستان از طریق زبانی فاخر بیان می‌شود و پایان بسیار رویایی دارد.»

«کلیر» درباره بردن این جایزه می‌گوید: «بردن چنین جایزه‌ای به سه دلیل برای من معنادار است؛ این کتابی است که به آن بسیار افتخار می‌کنم زیرا آن را از جان و دل نوشته‌ام؛ هر چند درباره موضوعی ناراحت‌کننده و مهم است اما می‌توان آن را به‌عنوان داستانی مفرح و ماجراجویانه خواند.» همچنین شورای کتاب «ولز» برای این کتاب سرمایه‌گذاری کرده است؛ «هوراشیو» می‌گوید: «حمایت دولت از نویسندگان ولز مثال‌زدنی است. من و دیگر نویسندگان ولزی تلاش می‌کنیم با خلق کتاب‌های خوب حمایت آن‌ها را جبران کنیم. این جایزه همان‌قدر به من تعلق دارد که به آن‌ها.»
هوراشیو کلیر سال گذشته نیز برای کتابی درباره حمل و نقل تجاری با نام «راهی دریا با کشتی» برنده جایزه ۵ هزار پوندی «استنفورد دالمن» شد. از این نویسنده در ایران کتاب «تاریخچه خصوصی خانه» با ترجمه علی ایثاری کسمایی از سوی نشر آموت به چاپ رسیده است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 11 =