خانه / مجله شعر گوهران / شعر و نمایش / گزارش کامل نشست خبری «سه خواهر و دیگران» | حمید امجد: سال‌ها کارگردانی نکردم اما از فضای تئاتر دور نبودم

گزارش کامل نشست خبری «سه خواهر و دیگران» | حمید امجد: سال‌ها کارگردانی نکردم اما از فضای تئاتر دور نبودم

نشست خبری نمایش «سه خواهر و دیگران» به نویسندگی و کارگردانی حمید امجد و تهیه کنندگی سعیده آبشناسان صبح امروز،‌ ۲۹ تیر ماه در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش گوهران، نشست خبری نمایش «سه خواهر و دیگران» با حضور عوامل این نمایش از جمله حمید امجد نویسنده و کارگردان، سعیده آبشناسان تهیه کننده، امیر اثباتی‌ طراح صحنه و لباس، رضا مرتضوی آهنگساز به همراه بازیگران اثر به ترتیب حضور در نمایش از جمله، افشین هاشمی، ریحانه سلامت، معصومه رحمانی، رامین سیار دشتی، علیرضا ناصحی، داریوش موفق، محسن حسینی، پیام امیر عبدالهیان،بهنوش بختیاری و جمشید جهان‌زاده تشکیل شد. مارال آتشی و سام کبودوند از جمله بازیگران نمایش هستند که در این نشست حضور نداشتند. همچنین محمدرضا مقدسیان به عنوان مجری در جلسه حضور داشت.

این نمایشنامه صرفا درباره چخوف نیست، بلکه درباره جهان امروز ما است
در این نشست ابتدا حمید امجد درباره متن این نمایش که تلفیقی از دو اثر «سه خواهر» و «باغ آلبالو» نوشته چخوف است، توضیح داد: من فکر می‌کردم شاید امکان اجرای این نمایشنامه فراهم نشود اما خوشبختانه امروز این امکان فراهم است. در اکثر آثارم قدری گرایش به رخدادهای تاریخی و ادبیات در قالب یک بینامتنیت وجود دارد. در نمایشنامه «سه خواهر و دیگران» به زندگی چخوف اشاره شده،‌اما این اشاره خیلی تعمدی نبوده و ناگهان به این سمت رفته‌ام. به هر حال چخوف درام‌نویس محبوبی است و حرکت به سمت او و آثارش دلیل خاصی نیاز ندارد. وی در ادامه افزود: این نمایشنامه صرفا درباره چخوف نیست، بلکه درباره جهان امروز ما است. نقطه تماس ما و چخوف جهانی فرضی و خیالی است. من با حضور کاراکتر فیرز «باغ آلبالو» در نمایش «سه خواهر و دیگران» و اشاره به مهاجر بودن این کاراکتر و جنگ های اران و روسیه گذری به فرهنگ شرق داشته‌ام. در نهایت کل گروه سعی بر ایجاد یکپارچگی در این ترکیب‌ها داشته‌ایم. همچنین از یاد نبریم باید از نفس نمایش دیدن لذت ببرید.

ایستادن روی پله دهم…
در ادامه سعیده آبشناسان گفت: این اولین فعالیت من در حوزه تئاتر است و تاکنون تهیه کننده اثر دیگری نبوده‌ام. پیشنهاد همکاری با این پروژه ابتدا توسط رئیس هنرهای نمایشی مطرح شد و ابتدا فکر می‌کردم با توجه به جایگاه ویژه آقای امجد شاید همکاری ما میسر نشود،‌ اما خوشبختانه همکاری ما شکل گرفت. گوهران که مجری این نمایش است نیز پیش از این در کارهای بزرگی مشارکت داشته، اما همکاری با فرد بزرگ دیگری همچون حمید امجد باعث افتخار است. امروز به خودم می‌بالم که آغاز حضورم در تئاتر با حمید امجد شکل گرفته است. اولین فعالیت هر کسی او را در پله اول قرار می‌دهد و من با اولین فعالیت‌ام به عنوان تهیه‌کننده نمایش، در کنار حمید امجد روی پله دهم ایستاده‌ام. او همچنین افزود: کار با حمید امجد به واسطه نگاه دقیقش کمی سخت، اما برای من لذت‌بخش است. امیدوارم چنین همکاری‌هایی بین بخش خصوصی و تئاتر و به طور کلی حمایت از تئاتر افزایش یابد. وی در پایان تاکید کرد: بارها گفته‌ام که دغدغه من بازگشت سرمایه از طریق این نمایش نیست،‌ بلکه بیشتر به دیده شدن کار فکر می‌کنم.
در این بخش، خبرنگاری از سعیده آبشناسان پرسید: افراد زیادی برای تهیه کنندگی تئاترهای مختلف فعالیت کردند،‌ اما در نهایت ادامه ندادند،‌ آیا شما قصد ادامه فعالیت در این حوزه را دارید؟ آبشناسان گفت: من نمی‌دانم دربار چه کسانی صحبت می‌کنید، اما همانطور که گفتم آغاز فعالیت من از جهت همکاری با حمید امجد، در سطح بالایی قرار گرفته، در نتیجه اگر بخواهم به این راه ادامه دهم، باید با گروه‌هایی در همین سطح همراه شوم.

امروز به امید فضایی با شرایطی اندک بهتر بازگشته‌ام
در ادامه درباره قطع همکاری سام قریبیان با این نمایش از حمید امجد سوال شد و وی گفت: او و بهناز جعفری و برخی دیگر بنا به شرایط کاری و یا تفاوت سلایق خیلی دوستانه همکاری‌شان را قطع کردند. سام قریبیان از دوستان خوب ما است و قطعا در شب‌های نمایش به عنوان تماشاگر این نمایش را همراهی می‌کند.
خبرنگاری دیگر به ۱۳ سال غیبت امجد در حوزه تئاتر اشاره کرد و وی افزود: شرایط امروز تئاتر از برخی جهات نسبت به گذشته پیشرفت کرده و در برخی جهات هم کاملا دچار ضعف است. زمانی را به یاد دارم که از آنچه به اسم من روی صحنه می‌رفت، راضی نبودم. وجود ذهنیت‌های سودجو، سانسورچی و… همه در دوری من از این حرفه نقش داشت و امروز به امید فضایی با شرایطی اندک بهتر بازگشته‌ام. اگر ببینم شرایط مانند گذشته است، شاید حضورم را ادامه ندهم.

به هیچ انسانی نگاه ابزاری نداشته‌ام
حمید امجد در پاسخ به ابهاماتی که درباره حضور بهنوش بختیاری مبنی بر پر کردن گیشه مطرح شد ، توضیح داد: تمامی بازیگران نمایش از جمله، بهنوش بختیاری سرشار از قابلیت‌های بازیگری هستند. آشنایی من با خانم بختیاری به کلاس‌های فلسفه مدرن بابک احمدی بازمی‌گردد . او به من گفت که می‌خواهد در عرصه بازیگری تجربه‌های تازه کسب کند و حتی تلخ بازی کند. بنابراین اشتباه محض است که فرض کنید من به خاطر گیشه به این هنرمند پیشنهاد همکاری داده‌ام. همه انسان ها دارای روح و استعداد هستند و من به هیچ انسانی چنین نگاه ابزاری نداشته‌ام.

توجه سبک نمایشی زمان چخوف
امیر اثباتی در ادامه جلسه به همکاری‌های پیشین‌اش با امجد اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پیش از دوران غیبت حمید امجد، افتخار همکاری در آثار متعددی را با وی داشته‌ام و نسبت به سلیقه او آشنا هستم. در خصوص طراحی صحنه و لباس این نمایش ارجاع به متن عامل مهمی در تصمیم‌گیری من بوده است. سعی کردم به سبک نمایشی در زمان چخوف توجه کنم. از جهت زیبایی شناسی ما تلاش خودمان را کردیم،‌ اما فراموش نشود که سالن های نمایشی مت دچار محدودیت هایی است و با همه این کمبود امکانات ما همه تلاشمان را کردیم.

شناختی که کار را آسان کرد

در ادامه رضا مرتضوی،‌ آهنگساز نمایش درباره همکاری با این گروه توضیح داد: کار با حمید امجد با توجه به شناختی که نسبت به او دارم، آسان است، چرا که می‌دانم دقیقا چه مسیری را مد نطر دارد. از روز اول می‌دانستیم که موسیقی زنده مورد نظرمان است و با توجه به اتفاقی که در طول نمایش می‌افتد،‌ جای موسیقی بین پرده ها است و موسیقی این اثر باید ما را به رسیه ۱۹۰۰ ببرد. همچنین در بخش هایی دیگر از نمایش صدای موسیقی می آید که مثلا می تواند نوایی از آثار باخ باشد. در بخش هایی دیگر نیز با آکوردهایی به موسیقی شرق نزدیک می شویم و طبق گفته آقای امجد فضای شرقی را از دست نمی‌دهیم.

همچنین سایر بازیگران به ترتیب حضور در نمایش برای صحبت درباره این اثر حاضر شدند.

نقشی که کاملا تخت حوضی نیست
افشین هاشمی در ابتدا گفت: من نقش فیرز را بازی می کنم. فیرز که با اصرار به همه می گوید که فیروز است و همه نام او را اشتباه می ‌ویند به جز،‌ چخی. گرچه من نقش یک سیاه مهاجر را بازی می‌کنم ،‌اما این کاراکتر کاملا تخت حوضی نیست،‌ چرا که بداهه گویی و یا تلفظ اشتباه کلمات را در او نمی بینیم و تفاوت هایی با این سبک دارد. وی در ادامه افزود: از همه عوامل این گروه به ویژه حمید امجد و سعیده آبشناسان تشکر می کنم. فکر می کنم مخاطب قطعا از تماشای این اثر راضی خواهد بود.

همکاری با یک کارگردان شریف‌ و کاربلد
رامین سیاردشتی یکی دیگر از بازیگران نمایش «سه خواهر و دیگران» هم در این نشست خبری گفت: حمید امجد یکی از شریف‌ترین و کاربلدترین نویسندگان و کارگردانان تئاتر ایران است که چه در متن و چه در حوزه اجرا فعالیت‌های بسیار ارزشمندی را انجام داده است و من به عنوان یکی از اعضای گروه بازیگران، امیدوارم کارم شایسته روی صحنه به مخاطب نشان داده شود و همه دست به دست هم بدهیم که اجرای خوبی را برای تماشاگران رقم بزنیم.

معیاری جدید برای تئاتر اندیشمند
علیرضا ناصحی عضو گروه بازیگران نمایش «سه خواهر و دیگران» نیز در این نشست خبری با طرح این سؤال که معیار خوب بودن تئاتر چیست؟، توضیح داد: از دهه ۷۰ که تئاتر را یاد گرفتم و به این فضا وارد شدم، به این نکته رسیدم که اندیشمند بودن و خردورزی یکی از ویژگی‌های مهم تئاتر آن سال‌ها بود اما متأسفانه از سال ۹۰ ماجرای گیشه وارد تئاتر شد و این هنر ارزشمند را به سمت هیجان و اغواگری برد. به نظر من نمایش «سه خواهر و دیگران» می‌تواند معیار جدیدی برای تئاتر اندیشمندی باشد که در دهه ۷۰ شاهد تاثیرگذاری آن بودیم.

کاری برگرفته از یک دغدغه هنری
داریوش موفق یکی دیگر از بازیگران نمایش «سه خواهر و دیگران» هم با ابراز خرسندی از حضور خود در این اثر نمایشی تاکید کرد: خیلی خوشحالم که با یک گروه حرفه‌ای روبرو هستم. البته غیر از یک یا دو دست‌اندازی که برای اجرای این نمایش پیش آمد، همه چیز تا به امروز خوب پیش رفته است و خیلی خوشحالم که این اثر نمایشی، فضایی را به وجود آورده که اندیشه و فکر در درجه اول اهمیت قرار دارد. به هر حال تئاتر ایران در این سال‌ها به جنبه‌های تزئینی‌اش نزدیک شده و کاری که ما می‌کنیم نیز برگرفته از یک دغدغه هنری است که امیدوارم به تماشاگر در بهترین شکل خود نمایش داده شود.

تجربه‌ای سخت برای بازیگر
محسن حسینی نویسنده و کارگردان تئاتر که در نمایش «سه خواهر و دیگران» به عنوان یکی از اعضای گروه بازیگران حضور دارد، در این نشست خبری از حضور در نمایش حمید امجد ابراز خرسندی کرد و گفت: این نمایش یک دراماتورژی بسیار قدرتمند و ارزشمند از آثار چخوف و شکسپیر است که به محض اینکه آن را خواندم، مستور اثر شدم چرا که نگاه نویسنده و کارگردان به اثر نگاه زیبایی است که برای بازیگر می‌تواند تجربه سختی به حساب آید به ویژه اینکه کارگردان اثر، نویسنده هم باشد. به هر ترتیب در نمایش «سه خواهر و دیگران» شرایط به گونه‌ای طراحی شده که در داستان شاهد یک روایت صمیمی هستیم؛ موضوعی که باید روی صحنه نیز به درستی برای مخاطب اجرا شود.

شخصیت عمل‌گرا که پر از ایده، هدف و برنامه است
جمشید جهانزاده هم در این نشست گفت: شخصیت طراحی شده کارگردان برای من در این نمایش بر اساس یک شخصیت عمل‌گراست که پر از ایده، هدف و برنامه است و من بسیار خوشحالم که در این اثر نمایشی حضور دارم.

تمامی شخصیت‌های نمایش می‌تواند مابه‌ازای بیرونی داشته باشد
پیام امیرعبداللهیان دیگر بازیگر نمایش «سه خواهر و دیگران» نیز با ابراز خرسندی از حضور در این نمایش گفت: تمامی شخصیت‌های نمایش می‌تواند مابه‌ازای بیرونی داشته باشد که هر یک از ما در زندگی روزمره با آن مواجهیم و این یکی از ویژگی‌های مهم نمایش است که می‌توانم به آن اشاره کنم.

من انسان خوش‌شانسی هستم
بهنوش بختیاری هم در این نشست خبری توضیح داد: تمام بازیگرانی که در این اثر نمایشی حضور دارند، هیچ نگاه بدی به من نداشتند، کما این که من از طرفداران استاد امجد بوده‌ام و طی سال‌های گذشته، تمام کارهای ایشان را دیده‌ام و می‌توانم بگویم که به معنای واقعی، یک مَرد باسواد و انسان در حوزه تئاتر است. وی در پایان صحبت‌هایش گفت: روزی که به من برای بازی در این نمایش تلفن شد، از شدت هیجان و خوشحالی سکته کردم، زیرا با شناختی که از این مرد بزرگ داشتم، می‌دانستم که او همیشه به گیشه فکر نمی‌کند. همچنین این متن به قدری زیبا و عمیق است که من را وادار کرد به نحو دیگری بازی و مهارت‌های خود را تقویت کنم. به هر ترتیب برای من بازی در تئاتر بسیار سخت بود، اما خوشحالم که در این عرصه مشغول فراگیری هستم و خیلی از چیزها را یاد می‌گیرم. من موجود بسیار خوش‌شانسی هستم که این بار شانس به من رو کرده و در یک اثر حرفه‌ای حضور دارم که در عرصه بازیگری، مطالب بسیاری را به من یاد می‌دهد.

انتخاب بازیگر بر اساس قابلیت و نیاز متن
حمید امجد در پاسخ به خبرنگار گوهران مبنی بر معیار انتخاب بازیگران این نمایش، توضیح داد: من ۱۳ سال نمایشی برای تئاتر نساخته‌ام، اما این به معنی ناآشنایی من با فضا نیست. انتخاب بازیگران من بر حسب نیاز متن بوده و به نظرم هر کس قابلیتی دارد. اگر بازیگرم شناخته شده است، چه خوب و اگر نیست اما توانایی بالایی دارد، پس حتما از حضورش استقبال می‌کنم. اینکه من سال‌های زیادی نمایشی را روی صحنه نبرده‌ام، دلیل بر تغییر معیارهایم نیست. در همه جای دنیا معیار انتخاب بازیگر در تئاتر، بر اساس قابلیت و نیاز متن است.

شناخت مخاطب، دلیل بر ساخت اثر بر اساس خواسته او نیست
وی همچنین در پاسخ به اینکه به نظرش مخاطب امروز تئاتر تا چه حد به نمایش «سه خواهر و دیگران» جذب خواهد شد، گفت: من سال‌ها کارگردانی تئاتر نکرد‌ه‌ام اما این به معنای عدم فعالیت تئاتری نیست. در همه این سالها، کتاب درباره تئاتر منتشر می‌کردم، تئاترها را دنبال می‌کردم، تئاتر تدریس می‌کردم و نشریه درباره تئاتر منتشر می‌کردم،‌ در نتیجه مخاطب را نیز می‌شناسم. اما شناخت من نسبت به مخاطب، دلیل بر ساخت آثاری بر اساس خواسته مخاطب نیست، بلکه من باید فکر کنم چه چیزی را می‌خواهم به مخاطب ارایه بدهم. فکر می‌کنم مخاطب در هر سطحی تا حدی بتواند ارتباط خوبی با این نمایش برقرار کند. اگر مخاطب عام را هم در نظر بگیریم، قطعا در برخی از بخش‌ها جذابیت نمایشی داریم. این اثر دارای لایه‌های مختلفی است.

متأسفانه حمایت دولتی از تئاتر نمی‌شود
او در پایان درباره جایگاه نمایش‌های چند سال اخیر و طیف غالب بر تئاتر امروز اشاره کرد: هر نوعی از تئاتر باید در هر جامعه‌ای وجود داشته باشد همان طور که در همه جای دنیا هم وجود دارد. در این سال‌ها تئاترهای عمیق دیده‌ام و تئاترهایی نازل و بازاری هم دیده‌ام. تئاتر نازل، مقصود اثری است که حاوی هیچ تجربه تازه‌ای نیست و صرفا همان موفقیت‌های پیشین را تکرار می‌کند. متأسفانه حمایت دولتی از تئاتر نمی‌شود و به همین دلیل، بخش خصوصی هم بیشتر درصدد بازگشت سرمایه است و همه اینها منجر شده تا تولید تئاتر عامه‌پسند بیشتر از تئاترهای جدی اتفاق بیفتد.

گوهران|شهرزاد رویائی

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − یازده =