خانه / نوشتار و اخبار / ˝دام گستر˝ اثر اووه تیم با ترجمه حسین تهرانی منتشر شد

˝دام گستر˝ اثر اووه تیم با ترجمه حسین تهرانی منتشر شد

به گزارش گوهران، “دام گستر” اثر اووه تیم (uwe timm) با ترجمه حسین تهرانی در ذیل مجموعه آثار “جهان نو” در ۳۸۷ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۲۸ هزارتومان در نشر چشمه منتشر شده ست. این نویسنده آلمانی در سال ۲۰۰۹ برنده جایزه هاینریش بل شد. همچنین ترجمه های دیگری از این نویسنده جمله، ترجمه کتاب “مثلاً برادرم” با ترجمه محمود حسینی زاد به فارسی موجود است.

پشت جلد کتاب:”اووه تیم را در ادبیات امروز آلمان خلف هاینریش بل کبیر می‌دانند. بیشتر رمان‌های او در زمره بهترین رمان‌های ادبیات آلمان در سی سال اخیز قرار گرفته است. از جمله سرخ، دام گستر، مثلا برادرم، کشف سوسیس کاری، شب تولد یحیایی نبی و … . دام گستر یکی از درخشان‌ترین آثار این نویسنده است که سال ۱۹۹۱ چاپ شد. رمان روایت فساد و تباهی مردی است که تا گردن در شر فرو رفته. او به کودکی‌اش باز می‌گردد و ماجراهایی نفس‌گیر را که بر او و اطرافیانش رفته روایت می‌کند و از انتظار برای اتفاقی می‌گوید که در کمین اوست… رمان مملو از آدم‌ها و رویداد‌های عجیب است و شکواییه‌ای علیه فساد و اختلاس‌های هولناک مالی در آلمان سال‌های دهه هشتاد. اووه تیم در این رمانش نیز تاریخ و سیاست و گذشته‌های فردی را به هم پیوند می‌زند.

او که دانشجوی معترض سال ۱۹۶۸ بود تبدیل به رمان‌نویسی شد که به ریشه‌های سقوط می‌پردازد، به ریشه‌های شر… ”

این رمان (“دام گستر”) اینگونه آغاز می‌شود: “همین ابتدا بگویم که تحت تعقیب هستم. به دلایل قانونی باید در هامبورگ می‌بودم. در زندان. اما این‌جا نشسته‌ام، در باغ ویلایم در اسپانیا، در سکوتی سبز و آرام که فقط گاه‌گاهی با به هم خوردن قیچی باغبانی شکسته می‌شود. از شش ماه پیش به همراه همسر و دخترم این‌جا هستم، جایی که در حقیقت ترجیح می‌دادم سی سال دیگر به آن نقل مکان کنم.”

اووه تیم متولد، سال۱۹۴۰، نویسنده آلمانی است که در شهر هامبورگ متولد شده و تاکنون بیش از ۲۰ اثر داستانی و شعر منتشر کرده‌است. او سال ۱۹۴۳ هنگامی که تنها سه سال داشت همراه مادرش به جنوب آلمان رفت تا نزد عمویش که از فروش پوست حیوانات گذران زندگی می‌کرد زندگی کند.برادرش در حالی که تنها ۱۶ سال داشت در یک بیمارستان صحرائی در اوکراین درگذشت و اووه تیم در کتاب مثلاً برادرم که سال ۲۰۰۳ منتشر شد به زندگی خانواده خود اشاره کرد. سال ۱۹۶۳ در کالج شهر براونشوایگ دیپلم گرفت و بعد از آن در شهرهای پاریس و مونیخ در رشته‌های فلسفه و ادبیات آلمان تحصیل کرد.او بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۶۸ عضو گروه دانشجویان سوسیالیست آلمان بود. اووه تیم ناظر جریانات دانشجویی اواخر دهه شصت بود که بعدها در کتاب تابستان داغ درباره آن نوشت.

جایزه ادبی شهر مونیخ، جایزه ادبیات نسل جوان آلمان برای کتاب خوک دونده‌ای به نام رودی روسل، جایزه ادبی توکان برای کتاب قرمز و جایزه مدال کارل تسوکمایر در سال ۲۰۱۲ از دیگر جوایز این نویسنده آلمانی است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 3 =