خانه / نوشتار و اخبار / «داستان‌های گربه‌ای» هوارد آرچر با طراحی های «رونالد سیرل» منتشر شد

«داستان‌های گربه‌ای» هوارد آرچر با طراحی های «رونالد سیرل» منتشر شد

به گزارش گوهران، مجموعه آثار جفری هوارد آرچر با نام «داستان‌های گربه‌ای»، طی روزهای گذشته با ترجمه میلاد شالیکاریان از سوی انتشارات چترنگ منتشر شد.

در پشت جلد این کتاب آمده است: «تنها نژادی که می‌تواند بدون چاپلوسی غذا سرو کند، نژاد ایتالیایی است. فرانسوی‌ها با خوشحالی سرتاسر کراواتتان را سس می‌پاشند، بدون نوک سوزنی عذرخواهی و در همان لحظه با زبان مادری‌شان شما را نفرین می‌کنند. چینی‌ها به هیچ‌وجه با شما حرف نمی‌زنند و یونانی‌ها اصلا به ذهنشان خطور نمی‌کند که از یک ساعت قبل از تحویل منوی غذا، بی‌خیال حرف زدن بشوند. آمریکایی‌ها به شدت در عذابند که به شما بفهمانند آن‌ها در واقع اصلا پیشخدمت نیستند، بلکه هنرپیشه‌هایی از کار بیکارند. بعد مشغول از بَر خواندن غذاهای مخصوص می‌شوند، انگار که برای آزمون هنرپیشگی نمایش اجرا می‌کنند. انگلیسی‌ها بسیار تمایل دارند با شما وارد گفت‌وگویی طولانی شوند و این گمان را در شما ایجاد می‌کنند که به جای همراهتان، با آن‌ها شام بخورید و اما آلمانی‌ها… آخرین بار کی در یک رستوران آلمانی غذا خوردید؟»

این کتاب ۱۲ داستان به نام‌های «مردی که به دفتر پست خود دستبرد زد»، «استاد»، «آب را ننوشید»، «الان نمی‌تونه اکتبر باشه»، «شاه قرمز»، «حکمت سلیمان»، «می‌دونی منظورم چیه؟»، «خیریه از خانه شروع شد»، «بهانه»، «تراژدی یونانی»، «کمیسر» و «در چشم ناظر»‌ دارد که آرچر ۹ داستان را در داخل زندان و سه داستان را در خارج زندان نوشته و همگی ریشه در واقعیت دارند.

در این کتاب متن هر داستان با طراحی‌های «رونالد سیرل» کارتونیست انگلیسی آراسته شده است. همچنین در آغاز هر داستان، شخصیت اصلی ماجرا به‌صورت یک گربه به تصویر درآمده است. بر همین اساس مترجم نام «داستان‌های گربه‌ای» را برای کتاب انتخاب کرده، چراکه ترجمه اسم اصلی کتاب بی معنی بوده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «پاتریک افلین روبه‌روی جواهرفروشی اچ.ساموئل ایستاده و آجری را در دست راستش نگه داشته بود. او مشتقانه به پنجره خیره شده بود. لبخند زد، دستش را بلند کرد و آجر را به طرف قاب شیشه پرتاب کرد. شیشه مثل تار عنکبوت ترک برداشت، ولی محکم سر جایش باقی ماند. بلافاصله آژیر به‌ صدا در آمد که در آن شب سرد و صاف اکتبر می‌توانست از نیم مایل آن‌طرف‌تر شنیده شود. برای پت، مهم‌تر این بود که آژیر مستقیم به ایستگاه پلیس محلی وصل بود.»

جفری هوارد آرچر در پانزدهم آوریل ۱۹۴۰، در انگلستان به‌دنیا آمد و علاوه بر نویسندگی، در عرصه سیاست نیز فعال بوده است. او پیش از شروع نویسندگی، عضو مجلس بریتانیا بود، اما در پی رسوایی مالی از سمت خود استعفا داد و تقریبا به مرز ورشکستگی رسید. آرچر نخستین کتاب خود را با نام «نه یک پنی بیشتر، نه یک پنی کمتر» در پاییز ۱۹۷۴، به منظور رهایی از ورشکستگی نوشت. از جمله کتاب‌های موفق وی می‌توان به «هابیل و قابیل» و «پیچشی در داستان» اشاره کرد. تاکنون ۳۳۰ میلیون نسخه از کتاب‌های او در سراسر دنیا به‌فروش رسیده است.

کتاب «داستان‌های گربه‌ای» که مجموعه آثار جفری هوارد آرچر است با ترجمه میلاد شالیکاریان، با شمارگان یک‌هزار نسخه در ۳۱۸ صفحه، به بهای ۲۴ هزار تومان از سوی انتشارات چترنگ منتشر شده است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − یک =