خانه / نوشتار و اخبار / یعقوب حیدری از نقد «حیدربابا» به تجلیل از این اثر رسید

یعقوب حیدری از نقد «حیدربابا» به تجلیل از این اثر رسید

نویسنده کتاب «ای کاش شهریار این کتاب را می‌خواند» گفت: بعد از نگارش این کتاب موضعم درباره شعر «حیدربابا»ی شهریار تغییر کرده است.

 این کتاب که قرار بود به نقد شعر «حیدر بابا» بپردازد، به تجلیل از مقام شهریار در سرایش شعرهای به یادماندنی بویژه «حیدربابا» پرداخته است.

یعقوب حیدری گفته بود این کتاب بر اساس استناد به جمله‌ای که آن را منتسب به صمد بهرنگی می‌داند که در آن از قول او نقل شده «شهریار در حیدربابا دچار کج‌فهمی شده است»، نوشته می‌شود.

او پیش‌تر گفته بود:‌ حیدربابای شهریار برخلاف آن‌چه بر سر زبان‌ها افتاده است از عمق و غنای کافی برخوردار نیست. این اثر به هیچ وجه نتوانسته است آذربایجان ایران را آن‌چنان که هست به تصویر بکشد؛ اگرچه استاد شهریار دو بار به موضوع حیدربابا در دو تاریخ مختلف پرداخته است. من فکر می‌کنم علت این قصور، دور بودن شهریار از موطن اصلی خویش است که باعث شده نتواند نگاه عمیقی به سرزمین خود داشته باشد و به ژرفای وقایع تاریخی و فرهنگی این سرزمین که در حوادث تاریخی منشأ آثار بسیاری بوده و از فولکلور بسیار قوی برخوردار است، بپردازد.

این نویسنده علی‌رغم این ادعا در عمل و در جریان تحقیق خود به تمجید از این اثر به‌یادماندنی شهریار پرداخته و معتقد است شهریار در «حیدربابا»  همچون فردوسی در «شاهنامه» داستانی به یادماندنی را نقل کرده است که با پوست و جان هر ایرانی عجین می‌شود.

یعقوب حیدری این کتاب را با عنوان  «ای کاش شهریار این کتاب را می‌خواند» در زمره کتاب‌های «در گوشه این کتاب قایم شده است» راهی بازار خواهد کرد، اما ناشر اثر هنوز مشخص نیست.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =