خانه / نوشتار و اخبار / انتشار «آرامسایشگاه» اثر بهمن فرسی بعد از ۴۰ سال

انتشار «آرامسایشگاه» اثر بهمن فرسی بعد از ۴۰ سال

به گزارش گوهران، ˝آرامسایشگاه˝ اثر بهمن فرسی، نویسنده آوانگارد دهه ۴۰ و ۵۰، بعد از گذشت قریب به ۴ دهه در نشر بیدگل منتشر شد.

 بهمن فرسی از نویسندگانی معاصر ایرانی است که در دوره طلایی ادبیات فارسی معاصر درخشید و اکنون سال‌هاست که چندان رسانه‌ای نیست.

فرسی در تبریز به دنیا آمد و یک سال قبل از پیروزی انقلاب، در سال ۱۳۵۶ به لندن رفت به کارهای هنری مختلفی مانند، نمایش‌نامه‌نویسی و بازیگری تئاتر، فیلم‌سازی، شعر و نقاشی و مجسمه‌سازی علاوه بر داستان‌نویسی پرداخت. در لندن نشر خاک را دایر کرد و آثارش را در نشر خاک منتشر کرد. او را می‌توان یکی از پیشگامان و نواندیشان نمایش‌نامه‌نویسی و ادبیات نوین ایران دانست. تنها رمان او ” شب یک، شب دو” نام دارد که در سال ۱۳۵۳ توسط سازمان چاپ و پخش پنجاه و یک منتشر شد.

از نمایش نامه‌های اوست: “گلدان”، ” چوب زیر بغل”، ” پله‌های یک نردبان”، ” دو ضرب در دو مساوی بی‌نهایت”، “سقوط آزاد”، “هشت به علاوه یک”، “موش” و … .

اکنون انتشارات بیدگل یکی از نمایش‌نامه‌های دیگر او را منتشر کرده است: ” آرامسایشگاه”.

پشت جلد کتاب ” آرامسایشگاه”: “آیا در آرامسایشگاه مردمان آرام‌آرام ساییده می‌شوند تا به مطلق آرامگاه برسند؟ سازنده بازی خبره رمز و اشاره است. با اشاره‌های اوست که رمزها گشاده می‌شوند یا همچنان مستور می‌مانند. جهان آرامسایشگاه زیر جهانی دارد که بحران در آن پیگیر و روزافزون است. چهار دیوار بی دیوار آن با یک دیواره پلاستوفوم و یک نرده آهنی از جهان بیرون جدا شده است. کودک روزنامه‌فروش، وقت و بی‌وقت پشت نرده می‌آید و یک فو‌ق‌العاده به داخل می‌اندازد. آنجا، فقط فوق‌العاده منتشر می‌شود و مرد ماشین پیاپی استارت می‌زند اما موتورش روشن نمی‌شود و بین دکتر توما و خوشه زخم عشقی قدیم می‌لغزد که به بهانه شوی بیمارش مقیم آنجاست و گروه‌خوانی‌های بیماران، مرثیه واره‌های غریبه و غرب انگیخته، که ورطه‌به‌ورطه دور سندان عظیم توی محوطه طواف می‌کنند و از آشوبی خودویرانگر خبر می‌دهند. آرامسایشگاه، هنوز و همیشه برای جوینده اهل سرشار از کاویدنی و گشودنی‌هاست، به‌ویژه در جهانی که امروز با آن سروکار داریم.”

نشر بیدگل پیشتر نیز از بهمن فرسی، شاعر گزینه شعر “خودرنگ” و بازیگر فیلم‌های “دایره مینا” و “پستچی” نمایش‌نامه “موش” را هم منتشر کرده بود.
“آرامسایشگاه” در ۹۳ صفحه و با قیمت ۹ هزار تومان منتشر شده است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =