خانه / نوشتار و اخبار / انجمن ادبی ایران و ایتالیا تشکیل می‌شود

انجمن ادبی ایران و ایتالیا تشکیل می‌شود

بر اساس خبر رسیده از شهر کتاب، به منظور ارتباط بیشتر نخبگان، نویسندگان، شاعران، صاحب‌نظران ایران و ایتالیا و شناخت متقابل مردم دو کشور از تحولات ادبی معاصر، انجمن ادبی ایران و ایتالیا تشکیل می‌شود. نخستین جلسه‌ این انجمن با حضور و همفکری جمعی از نویسندگان و مترجمان در روز شنبه ۲۷ شهریور در مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب تشکیل شد.

در این جلسه آنتونیا شرکا، نادیا معاونی، نسرین فقیه، منوچهر سادات‌افسری، مصطفی مستور و علی‌اصغر محمدخانی حضور داشتند و درباره‌ برنامه‌های این انجمن برای روابط ادبی گسترده‌تر میان ایران و ایتالیا بحث و گفت‌وگو و مقرر شد که این انجمن با همکاری کارلو سکونه، فیلیچیتا فرارو، بیانکا ماریا فیلیپینی،کلارا کرونا، آنا وانزان، ابوالحسن حاتمی، فائزه مردانی، آنتونیو ساکتی، بیانکا ماریا اسکارچیا، آنتونیو شرکا، نادیا معاونی، نسرین فقیه، پریسا نظری، مصطفی مستور و علی‌اصغر محمدخانی در یک سال آینده برنامه‌های مختلفی را  در شهر کتاب و نهادهای ادبی و فرهنگی ایتالیا و شهرهای مختلف دو کشور برگزار کند. همچنین به زودی نشریه‌ای دوزبانه برای انعکاس تحولات ادبی دو کشور به صورت مشترک منتشر شود و در سال آینده که ایتالیا مهمان ویژه‌ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است برنامه‌های نوینی برای همکاری‌های مشترک ادبی طراحی و اجرا شود.

در خبر برگزاری این انجمن عنوان شده است: رابطه‌ فرهنگی و ادبی ایران و ایتالیا یکی از قدیم‌ترین و ریشه‌دارترین روابط معنوی ایران با یکی از دولت‌های کنونی دنیای غرب است و همیشه نوعی نزدیکی فکری و ذوقی و تمدنی این دو کشور را به یکدیگر نزدیک می‌کرده است. تاریخچه‌ روابط فرهنگی و معنوی ایران و ایتالیا در حقیقت تاریخچه‌ روابط شرق و غرب به صورت کلی آن است. زیرا افزون از ۲۰ قرن پیش، این دو کشور یکی مظهر تمدن شرق و دیگری نماینده‌ تمدن غرب بوده‌اند. ایران در سفرنامه‌های مارکوپولو و پیترو دلاواله جایگاه بسیار مهمی دارد و سابقه‌ مطالعات ایرانی در ایتالیا به نخستین دوران حکومت صفویان بازمی‌گردد. در چهار سده‌ گذشته همواره داد و ستدهای فرهنگی میان ایران و ایتالیا برقرار بوده که اوج آن در قرن بیستم و در سه دهه‌ اخیر است.

 

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + شانزده =