خانه / نوشتار و اخبار / «بستور»، روایت کودک هفت ساله ای که به جنگ با تورانیان برمی خیزد

«بستور»، روایت کودک هفت ساله ای که به جنگ با تورانیان برمی خیزد

«بستور» نوشته مهرداد بهار، داستانی است برای نوجوانان که بخشی از جنگ ایران و توران را برای آن‌ها روایت می‌کند.

به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، «بستور» روایت فرزند هفت ساله «زریر» است که برای جنگ با تورانیان به پا می‌خیزد. روایت داستان زندگی این قهرمان ایرانی به قلم مهرداد بهار و با تصویرگری نیکزاد نجومی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به انتشار رسیده است.

«بستور» داستانی است برای نوجوانان که بخشی از جنگ ایران و توران را برای آن‌ها روایت می‌کند. مهرداد بهار نویسنده و پژوهش‌گر ایرانی این داستان را با قلمی روان به تصویر کشیده است.

فریاد خشمگین بستور و صدای گام‌های تند اسب در کوه و صحرا پیچید. گشتاسب و سرداران وحشت زده نگران او بودند. گشتاسب دستور داد او را نگه دارند و مهتر دنبال او دوید؛ اما از بستور و اسب خبری نبود. اسب زریر چنان خشمگین بود که به هر تورانی‌ای که می‌رسید با لگد بر سرش می‌کوفت و بستور با شمشیر کوچکش سینه او را می‌درید و پیش می‌رفت. صدها تورانی زیر پای اسب خشمگین زریر و به ضرب شمشیر بستور کشته شدند. تا این‌که بستور به کشته پدر رسید.

این کتاب نخستین بار در سال ۱۳۴۷ منتشر شد و در سال ۱۳۹۵ پس از ویرایش مجدد در اختیار علاقه‌مندان به داستان‌های اساطیری قرار گرفته است. این کتاب ۳هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد.

از این نویسنده اثر دیگری به نام «جمشید شاه» نیز در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به انتشار رسیده است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − یازده =