خانه / مجله شعر گوهران / شعر و نقاشی / سفر نقاش جوان به کویر سمنان و الهام از طبیعت بکر

سفر نقاش جوان به کویر سمنان و الهام از طبیعت بکر

طاهره صمدی طاری که همراه گروهی فرهنگی محیط زیستی ˝جان زمین˝ برای ثبت گونه‌های جانوری به بیابان‌های سمنان سفر کرده بود می‌گوید: سفر به بیابان برایم شبیه یک شوک آنی بود و موقعیت‌هایی که برای خلق اثر در آن قرار گرفتم با فضای کارهای خودم متفاوت است.

طاهره صمدی طاری هنرمند نقاش به عنوان یکی از حاضران در این سفر به هنرآنلاین گفت: این منطقه به لحاظ نامناسب بودن شرایط آب و هوایی‌اش برای من به شدت سخت بود و علیرغم همه هیجان‌هایی که در خود انباشته بودم به نوعی سختی‌ها و دشواری‌های زندگی و سفر به آن منطقه برایم نمود داشت.

وی با بیان این که من تا به حال تجربه چنین سفری را نداشتم افزود: قرار است با الهامی که من از شرایط و موقعیت‌هایی که در آن حضور پیدا کردم اثری را خلق کنم که به نظرم بسیار با فضای کارهای خودم متفاوت است.

این نقاش با بیان این که این منطقه به شدت بکر و خالی از حیات بود گفت: آثار پیش از این من به شدت برگرفته از فضای جامعه صنعتی و شهری است. من در این سفر تضاد بین این دو مدل از زندگی را حس کردم و جدایی از فضای شهری برایم در نگاه اول غیرقابل تصور بود.

صمدی طاری ادامه داد: هر چند این سفر به نظر کوتاه می‌آمد و نمی‌توان در طی دو سه روز الهام‌های مدنظر را از پیرامون دریافت و یا در خود ایجاد کنم اما جرقه‌هایی برای من زده شد که دید کلی نسبت به فضا و محیط پیدا کنم.

وی با بیان این که این سفر برای من بیشتر شبیه یک شوک آنی بود عنوان کرد: وقتی هنرمند در برخورد مستقیم با سوژه قرار می‌گیرد تاثیراتش به طور حتم با دیدن تصویر و فیلم بسیار متفاوت است.

این هنرمند نقاش گفت: بعد از بازگشت از این سفر فعلا ایده کلی در ذهنم وجود دارد که باید در مرحله اجرا به بسط و گسترش آن فکر کنم و به نظر می‌رسد که از این جا به بعد جستجو و پژوهش است که باید مدنظر خود قرار بدهم.

صمدی طاری با بیان این که کار من تازه شروع شده است گفت: از آن جایی که بسیاری از جزئیات کویر را نتوانستم به درستی رصد کنم باید تصاویر بیشتری از این منطقه ببینم و اتودهایم را شروع کنم و تمام سعی من این است که در جریان کار بتوانم اسکیس‌هایم را پربار کنم.

وی افزود: برای من که همیشه شهر، انسان بی‌هویت، تکنولوژی و سرعت مطرح بوده و هیچ‌گاه به طبیعت بکر و گونه‌های جانوری آن فکر نکرده‌ام و حتی دغدغه‌های انسان روستایی هم برایم معنا و مفهومی نداشته این پروسه علیرغم همه تناقض‌هایش به شدت هیجان‌انگیز است.

این هنرمند نقاش گفت: من سعی کرده‌ام که هیچ‌گاه کارهایم به سمت بومی شدن نرود و همیشه با مفهوم‌های وسیع‌تری سر و کار داشتم که به همه کشورها و زندگی انسان مربوط بوده است؛ برای من خوشایند است که صدای بوق بشنوم و علیرغم همه سختی‌ها و آلودگی‌هایی که فضای صنعتی با خود دارد اما باز زندگی جریان دارد.

صمدی طاری با بیان این که در بیابان انگار زمان متوقف شده بود گفت: زندگی در شهر و همراه با تکنولوژی ثانیه به ثانیه‌اش همراه با اتفاق است به گونه‌ای که فرد این گذر زمان را متوجه نمی‌شود.

وی درباره فعالیت‌های اخیرش در حوزه نقاشی گفت: در حال حاضر به دنبال برگزاری یک نمایشگاه انفرادی هستم که مفهوم بیشتر آثارش وابستگی‌هایی به مجموعه‌های پیشینم دارد و از جهاتی هم مستقل از آن‌ها عمل می‌کند.

این هنرمند با بیان این که از سال ۹۳ تاکنون نمایشگاهی برگزار نکرده است گفت: در این مدت ترجیح دادم از فضای نمایشگاهی فاصله بگیرم و روی خودم زوم کنم تا این مجموعه جدید به نتایج مدنظرم برسند.

طاهره صمدی طاری هنرمند جوان  تا به حال بیش از ۲۲ نمایشگاه گروهی داخلی و خارجی و ۳ نمایشگاه انفرادی در گالری دی داشته که از مهم‌ترین نمایشگاه‌های او می‌توان به نمایشگاه “نجوای رازها ، “زمزمه خیال‌ها” و “ماسک‌های شهرزاد” در لندن انگلیس، نمایشگاه سیت ویو در ای بی گالری سوئیس، نمایشگاه ولتا آرت فیر در نیویورک آمریکا و شرکت در نخستین حراج هنرهای تجسمی در گالری شیرین اشاره کرد.

همچنین طی سال های ۸۷ تا ۹۳ آثاری از این هنرمند ایرانی در حراج های معتبر کریستیز دبی، حراج ساتبیز لندن و حراج تهران به فروش رسیده است.

 

 

 

 

منبع: هنرآنلاین

همچنین ببینید

مهین عظیما: باید نقاش زمانه‌ بود

حوالی عصر یکی از آخرین روزهای خردادماه برای عیادت روانه خانه‌اش می‌شویم. چند ماهی می‌شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =