خانه / نوشتار و اخبار / از زرافه سالوادور دالی تا بوم های نامتعارف در بارانی از نستعلیق

از زرافه سالوادور دالی تا بوم های نامتعارف در بارانی از نستعلیق

خط سوم ˝ احمد تک˝ این روزها در گالری والی به تماشاست، لبریز از برخوردی متفاوت با خوشنویسی و حتی بوم های نامتعارف

 “خط سوم”، نمایشگاهی ست که بر سیمای چهره های آیکونیک و نیز آثاری غیر متعارف با بوم هایی عجیب، بارانی از نستعلیق می بارد؛ این نخستین نمایشگاه انفرادی احمد تک است که این روزها در گالری والی به تماشاست. او به موازات شره های خط بر چهره های شناخته شده مانند شهید چمران، استاد شجریان…. که به آنها ردی از اصالت می دهد، خط را در طبیعت و بر بدن جانداران رصد کرده است تا اصالت این هنر کهن را به کنه جهان هستی ارجاع دهد؛ ارائه این آثار روی بوم هایی که به شکل انتزاعی و حتی حیوانات تعبیه شده اند و ساخته دست خود هنرمند هستند از جمله نکاتی ست که خط سوم تک را مورد توجه قرار می دهد.

او درباره رویکرد این نمایشگاه می گوید: از یک سو ارتباطی نو، میان خوشنویسی کلاسیک و هنرگرافیتی و از سویی دیگر استفاده ازخوشنویسی دربستری نو و معاصر دغدغه من است.

تک،  بر فرشی از نستعلیق، فرم هایی نامتعارف را متن اصلی آثارش قرار داده است، نگاه مخاطب را فیگورهای انسانی، انتزاعی و حیوانی پر می کند و خط در پسزمینه، گویی به حاشیه رفته، از همان کناره های آثار جلوه گری می کند. او می گوید: خالی کردن خوشنویسی از انتقال معنا ومستقل کردن آن ازحیطه ادبیات ، هرچند درآثار هنرمندان پس از مکتب سقاخانه نیز دیده شده اما همراهی با دیگر مولفه های موجود در مجموعه آثارم از جمله ایجاد فرم نو با ذهنیات من تطبیق یافته‌اند.

تک درباره دو اثر چمران و شجریان گفت : به یاد ندارم روزی را که خط بنویسم و صدای آسمانی استادشجریان راگوش نداده باشم صدای ایشان به موسیقی این مرز وبوم اعتبار می بخشد. در عین حال کدام ایرانی ست که چهره شهیدچمران و فداکاری های ایشان ودیگرشهدا را از یاد برده باشد. جایی خواندم شهید چمران نقاشی میکرده ودستی درمجسمه سازی هم داشته، زمانی که درکنار مجسمه شهید چمران ایستاده ام احساس امنیت می‌کنم.

 

 

منبع: هنرآنلاین

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − سیزده =