خانه / نوشتار و اخبار / اهدای دیوان امیری فیروزکوهی به موزه ملک

اهدای دیوان امیری فیروزکوهی به موزه ملک

امیربانو کریمی، دختر امیری فیروزکوهی دیوان این شاعر را به خط خود او به کتابخانه و موزه ملک تقدیم کرد.

به گزارش گوهران، موقوفه آستان قدس رضوی، دکتر امیربانو کریمی، دختر بزرگ امیری فیروزکوهی، این نسخه ارزشمند و یگانه خطی را در روز نوزدهم مهر، هم‌زمان با سی و دومین سال‌روز درگذشت این شاعر بزرگ معاصر به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا و وقف کرد.

امیربانو کریمی درباره علت اهدا و وقف این دیوان ارزشمند خطی می‌گوید «زنده‌یاد پدرم، این دیوان را در سه مجلد به خط خودشان نوشته بودند. ایشان با علامه سیدجلال‌الدین آشتیانی، استاد فلسفه و عرفان اسلامی، دوستی فراوان داشتند. هنگامی که دیوان را به ایشان نشان داده بودند، سیدجلال‌الدین آشتیانی، دست‌خطی بر صفحه نخست یکی از مجلدهای دیوان نوشته و به پدرم سفارش کرده‌اند که دیوان دست‌نویس اشعارشان را بهتر است بر امام رضا علیه‌السلام وقف کنند. این وقف اما در زمان زندگی پدرم انجام نپذیرفت. این دیوان پس از درگذشت پدرم نزد ما نگهداری می‌شد».

وی افزود: «اخیرا به پیشنهاد برخی از اهل فرهنگ برآن شدم این نسخه بی‌همتا را به کتابخانه و موزه ملی ملک وقف کنم که از معظمات تشکیلات کتابخانه‌ای در ایران به شمار می‌آید. اخیرا از کتابخانه و موزه ملی ملک با من تماس گرفتند و دعوت کردند در میانه‌های مهر ۱۳۹۵ خورشیدی از آنجا بازدید کنم. قرارمان برای روز ۱۹ مهر هماهنگ و تنظیم شد؛ بی‌آن که هر دو سو بدانیم آن روز، سالگرد درگذشت زنده‌یاد امیری فیروزکوهی است. یک روز پیش از قرار وعده‌شده در واقع با یادآوری دخترم دریافتم روزی که مقرر شده است به کتابخانه و موزه ملی ملک بروم تا دیوان اشعار زنده‌یاد پدرم به خط خودشان را به آن گنجینه اهدا و وقف کنم، با سالگرد درگذشت پدر هم‌زمان شده است. این مساله برایم بسیار شگفت‌انگیز بود؛ شاید بر درستی این کار نشانی بود».

سیدکریم امیری فیروزکوهی، از شاعران معاصر ایران، در سال ۱۲۸۹ خورشیدی در فیروزکوه زاده شد و در سال ۱۳۶۳ خورشیدی در تهران درگذشت. او هم در مدرسه‌های نوین همچون کالج امریکایی درس آموخت، هم از محضر استادانی چون آقا شیخ عبدالنبی کجوری و آقا سیدحسین مجتهد کاشانی بهره برد. امیری فیروزکوهی به اندازه‌ای شیفته شخصیت صائب تبریزی و سبک هندی بود، که به همان شیوه و سبک شعر می‌سرود. او که در غزل‌ها و قصیده‌هایش، «امیر» تخلص می‌کرد، زبان عربی را نیز می‌دانست و به آن شعر نیز می‌سرود. امیربانو کریمی نیز از تبار کاروانیان شعر و ادبیات است. او زاده سال ۱۳۱۰ خورشیدی در تهران، نخستین فرزند کریم امیری فیروزکوهی شاعر، همسر مظاهر مصفا شاعر و استاد دانشگاه و مادر علی مصفا بازیگر سینما است. امیربانو کریمی، مدرک دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران گرفت و به کسوت استادی در همان دانشگاه درآمد. او که متخصص در شعر سبک هندی و یک صائب‌شناس کارآگاه به شمار می‌آید، در سال ۱۳۸۳ خورشیدی به عنوان چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی برگزیده شده است.

مهر

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − پانزده =