خانه / نوشتار و اخبار / برترین‌های گران‌ترین جایزه شعر انگلستان معرفی شدند

برترین‌های گران‌ترین جایزه شعر انگلستان معرفی شدند

جایزه «تی.اس. الیوت» که به عنوان گران‌ترین جایزه شعر انگلستان شناخته می‌شود، نام برگزیدگان نهایی این دوره را اعلام کرد.

به گزارش گوهران، اسامی ۱۰ شاعر از جمله «واهنی کاپیلدیو» برنده جایزه شعر «فوروارد» به عنوان نامزدهای نهایی جایزه مهم «تی.اس الیوت» ۲۰۱۶ اعلام شد.

«کاپیلدیو» برای کسب این جایزه با «آلیس آزولد» و «دنیس رایلی» که از شاعران شناخته‌شده هستند، رقابت می‌کند. این شاعر اهل ترینیداد، در ماه سپتامبر به عنوان برنده جایزه ۱۵ هزار دلاری شعر «فوروارد» برگزیده شد و حالا به جایزه ۲۰ هزار دلاری «الیوت» چشم دوخته.

«گستره جلای وطن» نام مجموعه شعر اوست که به هویت و احساس بیگانگی افرادی که وطن خود را ترک گفته‌اند،‌ می‌پردازد. به غیر از این بانوی شاعر، «آلیس آزولد» با مجموعه شعر «بیدار رفتن»، «یان دوهیگ» برای «جاده‌سار نابینا» و «دنیس رایلی» شاعر «جواب دادن» هم که نامزد «فوروارد» بودند، برای کسب جایزه ۲۰ هزار دلاری «تی.اس. الیوت» تلاش می‌کنند. دیگر نامزدهای نهایی این جایزه «راشل بوست»، «جو مورگان»، «برنارد او دون‌اهو»، «جیکوب پلی»، «روبی رابینسون» و «کاترین تاورز» هستند. امسال ناشران ۱۳۸ کتاب را برای شرکت در رقابت «الیوت» ارسال کردند و برنده نهایی این جایزه روز ۱۶ ژانویه معرفی خواهد شد.

جایزه ادبی «الیوت» از سال ۱۹۹۳ برای بزرگداشت نام «توماس استرنز الیوت» شاعر، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد ادبی برنده‌ نوبل ادبیات نام‌گذاری شده است. او در سال ۱۸۸۸ در ایالت میسوری آمریکا به دنیا آمد. الیوت در مجموع هفت نمایش‌نامه، ۱۷ اثر غیرداستانی و ۱۰ کتاب شعر نوشت. او از کسانی چون «هومر»، «دانته»، «شکسپیر» و «جوزف کنراد» الهام گرفت و خود الهام‌بخش نویسندگان دیگری شد.

«الیوت» در دوران زندگی، جایزه‌های متعددی دریافت کرد که به نوبل ادبیات، نشان لیاقت از پادشاه جورج ششم در سال ۱۹۴۸، نشان افتخار دولت فرانسه در سال ۱۹۵۱، جایزه‌ «گوته» در سال ۱۹۵۵، مدال «دانته» در سال ۱۹۵۹، نشان شوالیه‌ ادبیات و هنر فرانسه در سال ۱۹۶۰ و نشان آزادی ریاست‌جمهوری در سال ۱۹۶۴ می‌توان اشاره کرد.

ایسنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + دوازده =