خانه / تازه های نشر / جلد ششم «تاریخ فلسفه راتلج» منتشر شد

جلد ششم «تاریخ فلسفه راتلج» منتشر شد

ششمین جلد از مجموعه کتاب های «تاریخ فلسفه راتلج» اثر جمعی از مولفان با ویراستاری رابرت سی سولومون و کاتلین م. هیگینز، و ترجمه حسن مرتضوی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش گوهران، ششمین جلد از مجموعه کتاب های «تاریخ فلسفه راتلج» اثر جمعی از مولفان با ویراستاری رابرت سی سولومون و کاتلین م. هیگینز، به تازگی با ترجمه حسن مرتضوی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است. تاریخ فلسفه راتلج ۱۰ جلد دارد که در هر جلد آن ۱۰ تا ۱۵ فصل به قلم نویسندگان مختلف درج شده است. اسامی مجلدات این تاریخ عبارتند از: «از آغاز تا افلاطون»، «از ارسطو تا آگوستین»، «فلسفه سده‌های میانه»، «رنسانس و عقل باوری سده هفدهم»، «فلسفه بریتانیایی و عصر روشنگری»، «عصر ایده‌آلیسم آلمانی»، «فلسفه سده نوزدهم»، «فلسفه قاره‌ای در سده بیستم»، «فلسفه علم، منطق و ریاضیات در سده بیستم»، «فلسفه معنا، شناخت و ارزش در سده بیستم».

وجه بارز آغاز سده نوزدهم، فوران غنی و هیجان‌انگیز انرژی و استعداد فلسفی است. عظمت انقلابی که ایمانوئل کانت در فلسفه برپا کرد، بنا به ارزیابی خود او، با انقلاب کوپرنیکی که قرون وسطا را به پایان رساند، قابل مقایسه است. جنبشی که کانت به راه انداخت، یعنی دیالکتیک پرشتاب و اغلب ستیزه جوی «ایده آلیسم آلمانی»، الهام بخش برخی از خلاق‌ترین فیلسوفان دوران مدرن بود، مانند گ. و.ف. هگل و آرتور شوپنهاور و نیز الهام بخش فیلسوفانی که علیه آن‌ها شوریدند مانند مارکس و کی یر کگور.

کتاب پیش رو، از نظر تاریخی، با ظهور ایده آلیسم از زمان کانت و جانشینان وی در نخستین دهه سده نوزدهم دنبال می‌شود و به «عقل ستیزی» کی‌یر کگور به پایان می‌رسد. هر فصل کتاب را یک متخصص این حوزه نوشته و نویسندگان با ذکر موضوعی که نوشته اند، به این ترتیب هستند:

لوییس وایت بک (درباره پیشینه آلمان)، دانیل بونواک، دون بکر، پاتریک گاردینر (درباره کانت)، دانیل بریازیل (درباره فیشته و شلینگ)، رابرت سی. سولومون، ویلیام دو وریه و لئو راوش(درباره هگل)، کاتلین م. هیگینز (درباره شوپنهاور)، رابرت نولا (درباره هگلی های جوان از جمله مارکس) و جودیت باتلر (درباره کی یرکگور)

عناوین فصل‌های مختلف کتاب به ترتیب عبارتند از: مقدمه، از لایبنیس تا کانت، انقلاب کوپرنیکی کانت، فلسفه اخلاق و سیاست کانت، کانت: نقد قوه حکم، فیشته و شلینگ: دوره ینا، پدیدارشناسی روح هگل، منطق هگل و فلسفه ذهن، هگل روح و سیاست، هگلی های جوان فویرباخ و مارکس، آرتور شوپنهاور، نومیدی نظرورزانه کی یرکگور.

مهر

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 19 =