خانه / نوشتار و اخبار / رونمایی «سلام فارسی» در نمایشگاه بلگراد

رونمایی «سلام فارسی» در نمایشگاه بلگراد

کتاب «سلام فارسی» در غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد رونمایی شد.

به گزارش گوهران، در مراسم رونمایی کتاب «سلام فارسی» (درسنامه آموزش زبان فارسی دانشگاه بلگراد) که جمعه هفتم آبان‌ با حضور قابل توجه دانشجویانی که زبان فارسی را در دانشگاه به عنوان واحد انتخابی‌شان می‌گذرانند و همچنین مسئولان دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد برگزار شد، سعید صفری، استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد و نویسنده کتاب، گفت: تالیف این کتاب نخستین گام برای تشکیل کرسی زبان فارسی در این دانشگاه معتبر است و امیدواریم با حمایت دانشگاه این موضوع محقق شود.
او همچنین در توضیحاتی در معرفی کتاب اظهار کرد: کتاب «سلام فارسی» با همکاری دانشکده فیلولوژی و بنیاد سعدی منتشر شده و شامل سه بخش است: درس‌های آموزشی، درباره زبان فارسی و بخشی اطلاعات دستوری به زبان صربی. کتاب با المان‌های فرهنگ ایرانی به آموزش زبان فارسی می‌پردازد و هر درس با گفت‌وگو شروع می‌شود. همچنین در آن از تصاویر مربوط به فرهنگ صرب استفاده شده است.

صفری در ادامه گفت: در پایان کتاب واژه‌نامه داریم و معادل صربی واژه‌ها ارائه شده. به این ترتیب علاوه بر این‌که کتاب آموزشی است، فرهنگ لغت بسیار فشرده‌ای هم برای فارسی‌آموزان تهیه شده است.
او با اشاره به این‌که در پایان هر سه درس عکسی از سیر تاریخی ایران ارائه شده به ارائه آماری پرداخت و گفت: ۸۰ درصد فارسی‌آموزان گفته‌اند انتخاب زبان فارسی پیشنهاد دوستانشان بوده و در پاسخ به سوال دیگری بیش از ۶۰ درصد گفته‌اند می‌خواهیم زبان جدیدی بیاموزیم.
استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد گفت: به درخواست دانشگاه در حال تهیه کتاب «مقدمه‌ای بر فرهنگ و ادبیات ایران» هستیم و این گام بعدی در تهیه محتوای آموزشی اختصاصی و تامین پیش‌نیازهای تشکیل کرسی زبان فارسی است.
لیلیانا مارکوویچ رییس دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد نیز در سخنانی گفت: خوشحالیم که تمایل زیادی به یادگیری زبان فارسی وجود دارد و بیش از ۱۰۰ دانشجوی بخش شرق‌شناسی علاقه وافری به زبان فارسی نشان داده‌اند و در کنار زبان‌های ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی، فارسی را به عنوان زبان اختیاری انتخاب کرده‌اند.
او سپس با بیان این‌که یک پدیده جادویی اتفاق افتاده و کتاب درسی فارسی ظاهر شده است به تلاش شبانه‌روزی مولفش اشاره کرد و گفت: این کتاب تمام اصول لازم برای آموزش را رعایت کرده و در نوع خود کامل‌ترین کتاب است.
یلنا فیلیپوویچ معاون آموزشی و توسعه دانش دانشکده فیلولوژی هم در این مراسم رونمایی گفت: این کتاب، آموزش زبان فارسی را خیلی راحت کرده و روان و سلیس است. در واقع تمام نیازهای یک زبان‌آموز را رفع می‌کند.
همچنین محسن سلیمانی رایزن فرهنگی ایران در صربستان گفت: اولین‌بار که کلاس آموزش زبان فارسی را دیدم از تعداد دانشجویان شوکه شدم. همکاران خوبی در کنار هم جمع شده‌اند که توانستند این کار را پیش ببرند.
در پایان مراسم رونمایی از کتاب «سلام فارسی»، دانشجویان برای گرفتن کتاب صف کشیدند و کتاب را تحویل گرفتند تا بر مبنای آن آموزش ببینند.
این مراسم با پرده‌خوانی و دف‌نوازی مرشد ابوالفضل ورمزیار، اجرای موسیقی توسط آلان فاروقی و پارسا احمدزاده و نقالی پریسا سیمین‌مهر و سارا عباسپور همراه بود.

ایسنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + نوزده =