خانه / نوشتار و اخبار / «مرد زنجبیلی» بالاخره به ایران رسید

«مرد زنجبیلی» بالاخره به ایران رسید

رمان «مرد زنجبیلی» نخستین اثر ادبی جِی. پی. دانلیوی، در سال ۱۹۵۵ منتشر شده است. به گزارش گوهران، این اثر در مجموع با تیراژی بیش از ۴۵ میلیون نسخه چاپ شده و معروف است ‌که در عرض ۶۰ سال هرگز از زیر چاپ بیرون نیامده است. در نظرسنجی Modern Library جهت انتخاب ۱۰۰ رمان برتر قرن بیستم، «مرد زنجبیلی» رتبه‌ ۹۹ را از آن خود کرد.

در تابستان سال ۱۹۵۴، جِی. پی. دانلیوی نامه‌ای نوشت که مسیر زندگی‌اش را به‌کل تغییر داد. گیرنده‌ نامه، موریس ژیرودی صاحب امتیاز انتشارات المپیا‌پرس در پاریس بود. در این نامه آمده بود: «آقای عزیز، اینجانب رمانی به زبان انگلیسی به‌روی کاغذ آورده‌ام، با عنوان «سباستین دِنجِرفیلد.»
کتاب «مرد زنجبیلی» که عنوانش ابتدا «سباستین دِنجِرفیلد» بود، تا پیش از آن توسط ۳۰ ناشر مختلف به‌دلیل استفاده از گویش ناپسند رد شده بود. از این‌رو دانلیوی در نامه‌اش ناشر را برای مواجهه با این حقیقت آماده ساخت: «پیشاپیش لازم می‌دانم خدمت‌تان عرض کنم که عبارات ناپسند در این کتاب به‌وفور یافت می‌شوند.»

گفتنی است پیش از این از این مترجم رمان «طریقِ شاهان» (The Way Of Kings) ترجمه و راهی بازار شده بود که‌ با استقبال خوبی مواجه شد.
رمان «مرد زنجبیلی» اثر جی. پی. دانلیوی، ترجمه رضا اسکندری در ۴۹۸ صفحه به قیمت ۳۰ هزار تومان از سوی انتشارات هیرمند منتشر شد.

ایبنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − سه =