خانه / نوشتار و اخبار / نشر افراز کتاب «تئاتر زرتشتیان ایران» را روانه بازار کتاب می کند

نشر افراز کتاب «تئاتر زرتشتیان ایران» را روانه بازار کتاب می کند

به گزارش گوهران، کتاب «تئاتر زرتشتیان ایران (۱۳۰۰ تا ۱۳۵۷ خورشیدی)» نوشته نسرین خنجری به عنوان یازدهمین کتاب مجموعه «تئاتر در گذر زمان» با همراه ۷ نمایشنامه تالیفی نویسندگان زرتشتی کشور، توسط انتشارات افراز منتشر شده و به زودی راهی بازار نشر خواهد شد.

این کتاب که می‌توان از آن به عنوان نخستین اثر پژوهشی مدون در حوزه‌ تئاتر زرتشتیان نام برد، به طور عمده به جمع‌آوری اخبار و آثار نمایشی زرتشتیان ایران در نیمه‌ اول قرن حاضر پرداخته است. همچنین چند مورد ویژه نمایشی را نیز بررسی کرده و در انتها با تحلیل یافته‌های تحقیق، به پایان می‌رسد.

نویسنده اثر بر آن است تا با گردآوری و سنجش انتقادی مطالب و اطلاعات محدود نوشته شده یا به‌جامانده در تاریخ شفاهی، تا حد ممکن به ثبت و تدوین فعالیت‌های نمایشی هنرمندان جامعه زرتشتی ایران بپردازد. در این بین، ویژگی‌ها و خلق‌وخوی خاص آثار و فعالیت‌های نمایشی در این جامعه‌ اقلیت، و همچنین تأثیر و تأثرات مناسبات و ارتباطات آن‌ها با جامعه‌ اکثریت اطراف نیز بررسی شده است تا بتواند بر بخش مغفول‌مانده‌ای از تاریخ تئاتر ایران پرتویی بیافکند.

انتشار متن کامل دومین ترجمه‌ نمایشنامه‌ «مکبث» به زبان فارسی از جمله نکات مهم این اثر است چون برای اولین بار منتشر می‌شود. این ترجمه که در سال ۱۳۰۹ خورشیدی توسط «ارباب افلاطون شاهرخ»، هنرمند زرتشتی، انجام شده تا امروز در دسترس عموم نبوده و امکان بررسی و تطبیق آن با دیگر ترجمه‌های این شاهکار نمایشی وجود نداشته است. نویسنده‌ کتاب، در فصل سوم به بررسی موردی ترجمه و تطبیق آن با دیگر ترجمه‌های مکبث پرداخته است.

این کتاب، همچنین حاوی ۷ نمایشنامه تالیفی است که توسط اعضای جامعه‌ زرتشتیان ایران نوشته شده است. این متون نیز همچون بخشی از داده‌های کتاب، پیش از این کمتر در دسترس علاقه‌مندان حوزه‌ تئاتر ایران بود. علاوه بر این متون، کتاب حاضر موضوعات متعددی چون ارایه‌ مستنداتی از «سالون تئاتر زرتشتیان» که از آن باید به‌عنوان «نخستین سالن تئاتر دائمی ملی ایران» یاد کرد، معرفی هنرمندان سرشناس جامعه‌ زرتشتی، بررسی نقش زرتشتیان در پیشبرد هنر نمایش ایرانی و همچنین فعالیت‌های نمایشی زرتشتیان در جشن‌ها و برنامه‌های داخلی‌شان را مورد بررسی قرار داده است.

تصاویری از اجرای نمایش‌ها، ساختمان‌ها و سالن‌های نمایش، اخبار و بروشورهای نمایش، و همچنین ارایه‌ پرتره‌هایی از زرتشتیان حوزه‌ تئاتر از جمله مطالب این کتاب را تشکیل می‌دهند.

«تئاتر زرتشتیان ایران (۱۳۰۰ تا ۱۳۵۷ خورشیدی)» که پژوهش و گردآوری آن بیش از ۵ سال زمان برده، با ۴ فصل و یک پیوست، در ۴۰۸ صفحه به چاپ رسیده و به زودی با قیمت ۵۵۰ هزار ریال عرضه می شود.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 18 =