خانه / نوشتار و اخبار / انتقاد نقاش ایرانی مقیم فرانسه؛ فرهنگ خرید در ایران وجود ندارد!

انتقاد نقاش ایرانی مقیم فرانسه؛ فرهنگ خرید در ایران وجود ندارد!

مهربانو ابدی‌دوست|جمعه ۲۸ آبان گالری «آس» شاهد برگزاری سومین نمایشگاه اختصاصی داوود قنبری‌ها در ایران بود که با استقبال هنرمندان و علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی و دانشجویان روبه‌رو شد. حدود ۲۵ اثر از این هنرمند در معرض نمایش قرار گرفته است. قنبری‌ها از هنرمندان شناخته‌شده ایرانی در خارج از کشور است که از او به عنوان یکی از پرکارترین نقاشان معاصر ایرانی یاد می‌کنند. این هنرمند ۶۵ ساله تحصیلات خود را در دانشگاه‌های سوربن و بورزار پاریس انجام داده و حدود ۴۰ سال در خارج از ایران فعالیت هنری داشته است. قنبری در سال ۱۳۶۳ موفق به دریافت جایزه اول نمایشگاه سن ژرمن شد. ازجمله نمایشگاه‌های انفرادی او در خارج از کشور می‌توان به نمایشگاه انفرادی موزه « ورا» در سن ژرمن، مرکز هنری پاریس – الیزه، مجتمع بین‌المللی هنرمندان پاریس، گالری هنرهای معاصر «ویشی»، گالری کلود ساموئل گاریس و… اشاره کرد. با این هنرمند که یکی دو سال است به ایران برگشته است درباره نمایشگاه اخیرش و بازار هنر و هنر معاصر به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
به نظر می‌رسد این مهم‌ترین و جدی‌ترین نمایشگاه شما در ایران باشد. همین‌طور است؟
قبل از این دو نمایشگاه دیگر در ایران برگزار کرده‌ام که دومین آن مربوط به هشت سال پیش بود. در آن دو نمایشگاه چون امکان حمل و آوردن آثار بزرگ‌ترم نبود، اغلب کارهای روی کاغذ را در معرض نمایش قرار دادم و البته فضای گالری‌ها هم کوچک بود و امکان بیشتری در اختیارم قرار نمی‌داد. اما این‌بار فرصت داشتم کارهای بزرگ‌ترم روی بوم را نیز نمایش دهم. این کارهایی بود که در یک سال و نیم حضورم در ایران کشیده‌ام. البته برخی از کارها هم روی کاغذ هستند و مربوط به سال‌های حضورم در فرانسه است.
شما تجربه چهار دهه فعالیت و نمایش آثارتان در خارج از ایران را داشته‌اید. بفرمایید استقبال از آثارتان در ایران چگونه بود؟
من این شانس را داشته‌ام که آثارم هم در ایران و هم اروپا مورد توجه قرار بگیرد. در خارج از کشور به آثارم از این منظر که یک هنرمند شرقی هستم و فرهنگ شرقی در کارهایم نمود دارد، توجه می‌کنند. کارهای من متاثر از ادبیات و عرفان ایرانی و فرهنگ شرقی است. در ایران نیز توجه‌ها از این جهت است که به‌عنوان یک هنرمند ایرانی ساکن اروپا در کارهایم چه دستاوردهایی داشته‌ام. البته تضادهایی نیز محور کارهایم را تشکیل می‌دهند، همان تضادهایی که زندگی را شکل می‌دهند. و جالب است که این تضادها در کارهای من بین دو فرهنگ شرقی و غربی نیز وجود دارد. مهم‌ترین دغدغه من در آثارم حفظ هویت ایرانی در فرهنگ غرب بوده است. آثارم از این جهت برای مخاطبان داخل و خارج از کشور قابل توجه است که تلفیق هنر ایرانی و غربی در آنها دیده می‌شود.

تفاوت بازار هنر در ایران با اروپا را در چه می‌دانید؟
بازار هنر در ایران فعلا بازاری نوساخته است و در اینجا هنوز فرهنگ خرید آثار تجسمی شکل نگرفته است. در واقع این فرهنگ تا شکل نگیرد، اوضاع هنرهای ایرانی نمی‌تواند چندان خوب باشد و بیشتر هنرمندان باید چشم‌شان به بازارهای آن سوی مرز باشد. در حالی که اروپایی‌ها از این مشکلات عبور کرده‌اند. تعداد خریدار در ایران کم است. این خریدارها هم بسیار پرجرات هستند. البته کارهای خوبی هم در نمایشگاه‌های داخل ایران به نمایش گذاشته می‌شود. نکته مهم این است که هنوز مردم عادت به خرید آثار هنری نکرده‌اند. در اروپا گروه‌های خرید مشخصی وجود دارد. دلیلش هم این است که فرهنگ خرید وجود دارد.

مشکل کم‌رونقی بازار هنر در داخل کشور را در چه می‌دانید؟
در ایران اغلب گالری‌ها در آپارتمان‌هاست و مردم عادی گاه خجالت می‌کشند وارد این فضاها شوند یا این فضاها را نمی‌شناسند. در حالی که در غرب، گالری‌ها در معرض دید و در نقاط پررفت‌وآمد است. گالری‌ها باید در معرض دید باشد تا مردم کنجکاو به تماشای آنها شوند و در این میان عادت به خرید آثار هم بکنند. دسترسی مردم در اینجا به گالری‌ها و آثار کم است. گالری‌گردی در ایران یک تفریح فرهنگی برای افراد خاصی است که عادت به این کار کرده‌اند. اما برای این کار فرهنگ‌سازی نشده است. اگر فرهنگ‌سازی بشود، اتفاق‌های خوبی می‌افتد. یکی از فرق‌های عمده در ایران با غرب در این است که در آنجا مردم عادی خریداران آثار هنری هستند.

در کارنامه تحصیلی شما گذراندن دوره‌های آموزشی با استادان مهم هنر از جمله نیکلاس واکر (تکنولوژی هنر)، ریکاردو لیکاتا (موزائیک)، میشل سالزمن (گراوور)، کوهن (کمیک استریپ)، ژان کلو(مجسمه سازی) و آبراهام حداد (لیتوگرافی) دیده می‌شود. حال که به ایران بازگشته‌اید، آیا با دانشگاه‌های ایران تعامل داشته‌اید تا تجربه‌های ارزنده‌تان را به دانشجویان ایرانی منتقل کنید؟
در این مدت یک بار به دانشگاه الزهرا رفتم و سمیناری در آنجا داشتم و یک بار هم به دیدار دوستی در دانشگاه هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی رفتم. غیر از این دو برخورد دعوت دیگری از دانشگاه‌های ایران از من نشده است. این آمادگی را دارم که تجربه‌هایم را به دانشجویان ایرانی
منتقل کنم.

منبع: فرهیختگان

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 8 =