خانه / نوشتار و اخبار / اورهان پاموک جایزه تولستوی را دریافت کرد

اورهان پاموک جایزه تولستوی را دریافت کرد

جایزه “یاسنایا پولیانا” یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی کشور روسیه که شامل مبلغی ۱۶ هزار دلاری می‌شود. به “اورهان پاموک” رسید.

به گزارش گوهران، این جایزه که معتبرترین جایزه ادبی روسیه شناخته میشود امسال درحالی به نویسنده ترکیه ای داده شد، که زوابط سیاسی دو کشور بسیار تیره شده است. به همین دلیل اغلب گمانه ها احتمال دریافت این جایزه را برای پاموک بسیار کم می دانستند. اما گویی مولفه های انتقادی پاموک نسبت به حکومت مرکزی ترکیه این جایزه ادبی – سیاسی، روسیه را متقتعد کرده است.

به گزارش “راشا بیاوند د هدلاینز” این جایزه ادبی همچنین به مترجم روسی کتاب «پاموک» هم که طی سال جاری میلادی این کتاب را به روسی برگردانده جایزه‌ای نقدی اعطا می‌کند.

“الکسی وارلاموف” یکی از اعضای هیات داوران جایزه “تولستوی” درباره رمان “شوری در سر” که پاموک به خاطر آن جایزه “تولستوی” را دریافت کرده، گفت: این کتابی است با چندین چهره و داستان که نمی‌شود آن را در یک نشست خواند. “شوری در سر” ابراز عشق “پاموک” برای استانبول، شهر زادگاهش است.

نویسنده “نام من سرخ” که نمی‌توانست در مراسم دریافت جایزه‌اش در مسکو شرکت کند، با ارسال فایلی ویدیویی از طرف خود و “مولود” شخصیت اصلی داستانش، از اعضای هیات داوران این جایزه تشکر کرد. از این نویسنده ترک دعوت شده تا در ماه فوریه ۲۰۱۷ به خانه‌موزه “یاسنایا پولیانا”ی تولستوی که در منطقه “تولا” (۱۶۰ مایلی جنوب مسکو) واقع است، دیدن کند و جایزه یک میلیون روبلی (۱۶ هزار دلاری)‌ خود را طی مراسمی در تئاتر «بولشوی» مسکو دریافت کند.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 9 =