خانه / نوشتار و اخبار / «توطئه هنر» ژان بودریار منتشر می‌شود

«توطئه هنر» ژان بودریار منتشر می‌شود

کامران برادران مترجم فلسفه، به تازگی کتابی با عنوان «توطئه‌ی هنر» که شامل مصاحبه‌ها، مانیفست‌ها و مقالاتِ ژان بودریار فیلسوف پست‌مدرن و جامه‌شناس است را به پایان رسانده.

به گزارش مهرگان، “توطئه‌ی هنر” را می‌توان در ادامه‌ی دیگر کتاب‌های بودریار همچون “روح تروریسم”، دانست، که میتواند در درک و فهم کتابهای دیگر بودریار این فیلسوف سخت خوان یاری رسان باشد. بودریار در “توطئه‌ی هنر” همچون “روح تروریسم”، از اهمیت تصویر حرف می‌زند. مترجم درباره این کتاب گفته است: “توطئه‌ی هنر” صرفاً کتابی درباره‌ی هنر نیست، بلکه در عین حال کتابی‌ست علیه آن. بودریار در این کتاب بی‌رحمانه به آن ارزشی که هنرمندان به ماهیت اثرشان اطلاق می‌کنند حمله می‌برد. بودریار در این اثر به این نکته می‌پردازد که امروزه هنر اشتیاق به وهم را از دست داده، با این حال وی به دامِ «مرگِ هنر» نمی‌افتد بلکه می‌کوشد ساختارِ آن را در جهان امروز بکاود و مورد بررسی قرار دهد.

کامران برادران پیش از این کتاب "روح تروریسم" اثر بودریار را ترجمه کرده است.
کامران برادران پیش از این کتاب “روح تروریسم” اثر بودریار را ترجمه کرده است.

ژان بودریار نخستین بار در فضای فلسفه جهان به دلیل ایده‌هایی همچون وانموده (simulation) و ابرواقعیت یا واقعیت حاد (hyper-reality) شهرت یافت. ودریار معتقد است جهان پسامدرن جهان وانموده است و به همین دلیل دیزنی لند و تلویزیون واقعیت‌های آمریکا را تشکیل می‌دهند. از نظر بودریار ما وارد جهان فراواقعی شده‌ایم. به عبارت دیگر، واقعیت تولید می‌شود، ولی از قدرت ما خارج است. بودریار حتی مقاله‌ای راجع به جنگ خلیج فارس در اوایل دههٔ ۱۹۹۰ نوشت و اشاره کرد که این جنگ، کاملاً ساخته و پرداختهٔ رسانه ها بود و آنها چنین جنگی را برای ما تصویر کردند. آنچه که ما از واقعیت و جهان واقعی می‌بینیم در واقع تصویری است که به ما نشان داده می‌شود. رسانه به صورت دریچه نگاه ما به جهان عمل می‌کنند. حتی وقتی که در صدد مخالفت با این نظام سرمایه داری پیشرفته باشیم بلافاصله به بخشی از آن تبدیل می‌شویم. از نظر بودریار پیروی عقل ابزاری بر شیوه‌های زندگی بشری موجب انحلال سوژهٔ اجتماعی و خصوصی شدن بعد سیاسی شده‌است. این انحلال که همراه با انحلال کامل سوژهٔ هگلی به دنبال نقد نیچه‌ای از متافیزیک است، متفکران پسامدرن را به سوی نوعی نسبی‌گرایی فرهنگی سوق می‌دهد که همراه با پلورالیسمی افسون زدا سقوط ایدئولوژیها و نگرش‌های سهوگرایانه را فراهم می‌آورد.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =