خانه / نوشتار و اخبار / خاطرات پاريسي صادق هدايت ورق مي‌خورد

خاطرات پاريسي صادق هدايت ورق مي‌خورد

به گزارش گوهران، آن گونه كه از نوشته‌هاي صادق هدايت برمي‌آيد، نويسنده درخشان ما علاقه چنداني به درج و ثبت خاطراتش نداشته است اما برعكس، مخاطبان و دوستداران او بسيار مشتاقند تا بدانند زندگي پر رمز و راز خالق «بوف كور» چه زواياي پنهاني داشته است. حالا كه بيش از ٤٥ سال از درگذشت هدايت مي‌گذرد، قرار است بخشي از خاطرات او رونمايي شود. جهانگير هدايت، برادرزاده اين نويسنده در گفت‌وگويي با ايلنا از انتشار كتاب «در كوچه پس كوچه‌هاي پاريس» خبر داده است. كتابي كه از نامش پيداست درباره بخشي از خاطرات هدايت در فرانسه است. به گفته او، اين كتاب طي مراسمي كه روز سه‌شنبه دوم آذر در كتابفروشي «بوكلند» برپا مي‌شود، رونمايي خواهد شد. اين كتاب دربردارنده بخشي از خاطرات عيسي و صادق هدايت در دوره تحصيل‌شان در پاريس است. هدايت به سختي و با دردسرهاي فراوان توانسته بود اجازه سفر به فرانسه را بگيرد و هرچند علاقه‌اي نداشت تا خاطراتش را به نگارش درآورد اما عيسي برادرش به اين كار همت داشت و تمام وقايع روزانه آن روزها را كه مربوط به دوره‌ايدو ساله است، نوشته بود.
در كنار اين خاطرات، عكس‌ها و كارت‌پستال‌هاي مربوط به آن‌ روزها نيز به كوشش جهانگير هدايت در اين كتاب جمع‌آوري شده است و كتاب
« در كوچه پس كوچه‌هاي پاريس» از سوي انتشارات «پوينده» منتشر مي‌شود. جهانگير هدايت گفته است كه رونمايي از كتاب نامبرده همراه با جشن امضا خواهد بود و دوستداران صادق هدايت مي‌توانند نه تنها اين كتاب بلكه تمام كتاب‌هاي ديگري را كه با موضوع اين نويسنده و پژوهشگر است، براي گرفتن امضا به همراه خود بياورند. او البته تاكيدكرده است كه اين كتاب‌ها بايد مورد تاييدش باشند چراكه به اعتقاد جهانگير هدايت، بسياري از كتاب‌هايي كه درباره صادق هدايت نوشته شده، با اشكالات بسياري همراه است. صادق هدايت در بخشي از دستنوشته‌هايش توضيح داده كه چرا علاقه‌اي به انتشار شرح حالش ندارد: «من همانقدر از شرح حال خودم رم مي‌كنم كه در مقابل تبليغات امريكايي مآبانه. آيا دانستن تاريخ تولدم به درد چه كسي مي‌خورد؟ اگر براي استخراج زايچه‌ام است، اين مطلب فقط بايد طرف توجه خودم باشد. گرچه از شما چه پنهان، بارها با منجمين مشورت كرده‌ام، اما پيش‌بيني آنها هيچ‌وقت حقيقت نداشته. اگر براي علاقه خوانندگان است؛ بايد اول مراجعه به آراي عمومي آنها كرد چون اگر خودم پيش‌دستي بكنم مثل اين است كه براي جزييات احمقانه زندگي‌ام قدر و قيمتي قايل شده باشم. به علاوه، خيلي از جزئيات است كه هميشه انسان سعي مي‌كند از دريچه چشم ديگران خودش را قضاوت بكند…»
مراسم رونمايي از كتاب «در كوچه پس‌كوچه‌هاي پاريس» روز سه‌شنبه دوم آذرماه از ساعت ١٧ تا ١٩ در كتابفروشي «بوكلند» به نشاني خيابان وليعصر، خيابان مقدس اردبيلي، ساختمان پالاديوم، طبقه سوم، كتابفروشي بوكلند برگزار مي‌شود.

منبع: اعتماد

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =