خانه / نوشتار و اخبار / فعالان ادبیات کودک از شرق و غرب گردهم می‌آیند

فعالان ادبیات کودک از شرق و غرب گردهم می‌آیند

برپاکنندگان سی‌وششمین کنگره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان که در سال ۲۰۱۸ در استانبول ترکیه برگزار خواهد شد، ابراز امیدواری کردند این کنگره بتواند به ملاقات‌های فعالان ادبی شرق و غرب در حوزه ادبیات کودک منتهی شود.

 به گزارش گوهران، سی‌و ششمین کنگره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) برای اولین‌بار در یکی از کشورهای خاورمیانه یعنی ترکیه برگزار خواهد شد و استانبول پذیرای مدعوین این کنگره خواهد بود.

برپا کنندگان سی‌وششمین کنگره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان ابراز امیدواری کردند با توجه به محل برگزاری این کنگره بتوانند شاهد تعامل نمایندگان بلوک شرق و غرب در حوزه ادبیات بویژه قصه‌های پریان این کشورها باشند.

سی‌و پنجمین کنگره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان از ۸ تا ۲۱ اوت سال ۲۰۱۶ با موضوع اصلی ادبیات در جهان چندسوادی در نیوزیلند برپا شده بود و در آن مباحثی مثل ادبیات جهانی، محلی، بومی، فرم‌ها و قالب‌های متنوع ادبی به عنوان محورهای اصلی این کنگره مورد نقد و بررسی قرار گرفتند.

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان سازمان ناسودبر و مستقلی است که در سال ۱۹۵۳ از سوی یلا لپمن به منظور بهبود کیفیت کتاب‌های کودکان و نوجوانان، گسترش کتابخانه‌های مربوط به آن‌ها و ایجاد تفاهم میان نسل جوان کشورهای مختلف از طریق کتاب، در شهر زوریخ سوئیس بنیان نهاده شده است.

این دفتر در حال حاضر ۷۲ عضو در سراسر جهان دارد و طبق اساسنامه آن، هر کشوری می‌تواند به عضویت آن درآید. اعضای دفتر باید از طریق شعبه ملی در هر کشور فعالیت کنند. درصورتی که این امکان نباشد، دفتر بین‌المللی در آغاز، عضویت شخصی می‌پذیرد، اما آن عضو باید برای تشکیل یک شعبه تلاش کند. جدیدترین اعضای این دفتر هاییتی، گوتمالا، زامبیا و زیمبابوه هستند.

شورای کتاب کودک شعبه ملی این دفتر در ایران است که در سال ۱۳۴۳ به عضویت آن درآمده است. مهم‌ترین فعالیت‌های این دفتر عبارتند از: “کنگره دوسالانه ادبیات کودکان”، که از سال ۱۹۵۳ هر دو سال یک بار در کشورهای عضو برگزار می‌شود.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 7 =