خانه / کتاب روز / مردی به نام اُوه | فردریک بکمن | فرناز تیمورازف
مردی به نام اوه
روی جلد فارسی. مردی به نام اوه

مردی به نام اُوه | فردریک بکمن | فرناز تیمورازف

هنگامیکه در ابتدا نسخه خطی این داستان را برای ناشران فرستاد ، اکثرا او را نادیده گرفتند و تعدادی ردش کردند .بعد از چند ماه به این فکر افتاد که شاید بازاری برای یک داستان درمورد مردی ۵۹ ساله عبوس و ترش رو که بارها تلاشش برای خودکشی با شکست روبرو شده، وجود ندارد . چهار سال بعد ، بیش از ۲.۸ میلیون کپی از “مردی به نام اوه”درسراسر دنیا به فروش رسید که باعث شد این کتاب در زمره محبوب ترین صادرات ادبی سوئد بعد از تریلر “استیگ لارسن Stieg Larsson” (دختری با خالکوبی اژدها The Girl With Dragon Tattoo) قرار گیرد . حق ترجمه به ۳۸ زبان اعطا گردید ;شایان ذکر است که این رمان به فارسی نیز ترجمه شده است .

مردی به نام اوه
روی جلد انگلیسی . مردی به نام اوه

شخصیت اصلی داستان “اوه” مردی تنها و بداخلاق که سر همسایه هایش برای پارک کردن در جای اشتباه فریاد می کشد و در بیمارستان به خاطر دوست نداشتن تردستی ، دلقکی را کتک می زند، شش ماه بعد از مرگ همسرش شروع به برنامه ریزی برای خودکشی می کند; رادیاتورها را خاموش میکند ، آبونمان روزنامه اش را لغو می کند و برای دار زدن خودش یک قلاب را در سقف محکم وصل می کند اما مرتب همسایگان فضول و بی خبر از همه جا مزاحم کارش می شوند . او با یک ایرانی مهاجر و دو دختر جوانش که بداخلاقی اش را دوست داشتنی یافته اند ، آشنا می شود .
بکمن ایده “اوه” را پنج سال قبل که نویسنده غیر وابسته مجله کافه سوئدی بود پیدا کرد .زمانیکه به عنوان راننده جرثقیل در یک انبار ، شیفت های شب و آخر هفته را کار می کرد تا بتواند در هنگام روز بنویسد .همکاری در کافه در یک پست وبلاگ برای وب سایتشان در مورد دیدن مردی به نام اوه که هنگام خرید بلیت های موزه هنر از خشم منفجر شده بود تا زمانیکه همسرش دخالت کرده بود ، نوشته بود .همسر بکمن زمانیکه وبلاگ را خواند ، به او گفت :زندگی با تو اینگونه است . بکمن میگوید :من خیلی مهارت اجتماعی و معاشرتی ندارم . زیاد در حرف زدن با مردم تبحر ندارم . بکمن شروع به نوشتن پست های وبلاگی برای کافه در مورد کج خلقی های خودش کرد ، تحت عنوان من مردی به نام اوه هستم و بلاخره متوجه شد که طرحی اولیه برای یک کاراکتر ساختگی جالب دارد وداستان شروع به شکل گرفتن کرد .
فیلم “مردی به نام اوه” در ۲۵ دسامبر ۲۰۱۵ به روی پرده سینما رفت .به عنوان فیلم منتخب سوئد برای بهترین فیلم خارجی زبان در جوایز آکادمی(Academy Awards) وبرنده سه جایزه در جشنواره فیلم کابورگ (Guldbagge Awards) ثابت کرد که می تواند به اندازه فیلم های هالیودی احساسی ، عمیق و شاد کننده باشد.باید پذیرفت که تعداد اندکی از فیلم سازان هالیوودی حاضر به ساختن فیلم داستان زندگی فلاش بک تلاش های نافرجام خودکشی قهرمان داستان میشوند. این فیلم به دست هانس هولم (Hannes Holm) از روی رمان پرفروش ۲۰۱۲ فردریک بکمن ، نوشته و ساخته شد که با این تیتر شروع میشود : (گراف رلف لاسگارد بازیگر مناسب نقش اوه ، Gruff Rolf Lassgard) شغل راه آهن را که بیش از چهل سال سابقه در آن داشت، از دست داد . اوه عصبانی و اخمو سلانه سلانه با قدم های سنگین به محله زندگی اش که مانند عقابی مراقبش بود بازگشت درحالیکه مصمم بود به همسر تازه فوت شده اش ملحق شود . همسایه جدیدش ، زنی به نام پروانه که بهار پارس نقشش را ایفا می کند ،دائم مزاحم خودکشی او می شد . پروانه به وجدان ومریدی برای این پیرمرد عجیب تبدیل میشود . دست پخت عالی خاورمیانه ای پروانه اندکی اوه را نرم می کند و او را به مردی عاقل مبدل می کند . در پس پیچ و تاب ها و تغییر جهت های داستان زندگی یک مرد معمولی ، تاریخ اجتماعی سوئد به صورت غیر رسمی در نیمه آخر قرن بیستم دیده میشود . پیام فیلم تلویحا بیانگر این است که استمرار فرهنگی با جامعه بوده و قومیت ها و نژادها نقش کمرنگی در اینمورد بعهده دارند.
«مردی به‌نام اُوِه» تاکنون به بیش از ۳۰ زبان ترجمه و منتشر شده و فرناز تیمورازف این کتاب را به فارسی ترجمه کرده است.
فردریک بَکمن، متولد استکهلم، نویسنده و وبلاگنویس سوئدی است. پیشترها شهرت بکمن در سوئد بهخاطر وبلاگ‌نویسی بود، برای روزنامههای مختلف مقاله مینوشت و همکاریاش را با مجله مترو هم شروع کرد.
همینطور در این سال کتاب «مردی به‌نام اُوِه» را نوشت که همان سال بیش از ۶۰۰ هزار نسخه از آن فروش رفت. این کتاب در حال حاضر به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده، رتبه اول پرفروشهای سوئد و نیویورک تایمز را از آن خود کرده و فیلم برگرفته از کتاب با همین نام در ۲۰۱۶ در سینماهای جهان اکران شد.

همچنین ببینید

شبانه‌ها | کازوئو ایشی‌گورو | ترجمه‌ی علیرضا کیوانی‌نژاد

محسن فدایی | «اندوه در پنج ثانیه». این عنوان مقاله‌ای است که در هفته‌نامه آبزرور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + چهارده =