خانه / نوشتار و اخبار / معرفی برندگان گران‌ترین جایزه ادبی استرالیا

معرفی برندگان گران‌ترین جایزه ادبی استرالیا

جایزه ۸۰ هزار دلاری سه بخش از جوایز نخست‌وزیر استرالیا، بین دو نویسنده تقسیم شد.

به گزارش گوهران، «گاردین» نوشت: جوایز نخست‌وزیر استرالیا که عنوان گران‌قیمت‌ترین جایزه ادبی این کشور را یدک می‌کشد، در بخش‌های ادبیات داستانی، غیرداستانی، تاریخ، شعر و ادبیات کودک و نوجوان به آثار برگزیده اعطا شد.
«لیزا گورتون» و «شارولت وود» در این دوره به عنوان برندگان مشترک جایزه بخش ادبیات داستانی معرفی شدند. «زندگی خانه‌ها» نام رمان برگزیده «گورتون» است و «وود» برای نگارش «The Natural Way of Things» به این جایزه ۴۰ هزار دلاری دست پیدا کرده است.
جایزه نخست‌وزیر استرالیا در دو بخش ادبیات غیرداستانی و تاریخ هم به صورت مشترک به دو نویسنده تعلق گرفت. «تیم استالین: سال‌های زندگی خطرناک در دوران سیاست‌های شوروی» نوشته «شیلا فیتزپاتریک» و «تیا اشلی: ابداع آب‌وهوای شخصی» به قلم «کارن لمب» برگزیدگان ادبیات غیرداستانی شدند.
در بخش تاریخی جایزه ۸۰ هزار دلاری بین «جفری بلینی» نویسنده «داستان مردم استرالیا» و «سم لیپسکی» و «سوزان دی. راتلند» نویسندگان کتاب «بگذار مردم من بروند: داستان ناگفته استرالیا و یهودیان شوروری ۱۹۵۹-۸۹» تقسیم شد.
«سارا هولاند ـ بت» به عنوان برنده بخش شعر معرفی شد و «سالی مورگان» جایزه نخست وزیر ۲۰۱۶ در بخش ادبیات کودک را به خود اختصاص داد. جایزه بخش ادبیات نوجوان نیز نصیب «مگ مکین‌لی» نویسنده کتاب «یک سنگ تنها» شد.
در این مراسم به هر یک از برندگان پنج بخش این جوایز، مبلغی معادل ۸۰ هزار دلار (استرالیایی) و به نامزدهای نهایی جایزه‌ای ۵۰۰۰ دلاری اعطا شد. برندگان این جایزه گران‌قیمت از میان ۴۲۵ اثر ارسالی و سپس ۳۰ نامزد نهایی بالا آمدند. برندگان نهایی را «مالکولم ترنبول» نخست وزیر استرالیا انتخاب می‌کند.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 3 =