خانه / تقویم روز / هفتم نوامبر | سالمرگ ویل دورانت

هفتم نوامبر | سالمرگ ویل دورانت

ویلیام دورانت، نویسنده، فیلسوف و تاریخ نگار آمریکایی بود. مهم‌ترین اثر او “تاریخ تمدن” مجموعه کتابی ۱۱ جلدی است که با همکاری آریل دورانت، همسرش نوشته ‌است. او در این کتاب توانسته  با استفاده از آثار مورخان دیگر از هرودوت تا آرنولد توین‌بی، که از ابتدای تاریخ مکتوب بشر تا کنون زیسته‌اند، مکتب نوینی از تاریخ‌نگاری را به وجود آورد.

برخلاف دیگر تاریخ‌نگاران، که تنها تمرکزشان بر روی وقایع تاریخی و سیر تمدن بشری بود، وی در اثر خود به عوامل تمدن‌ساز در طول تاریخ نیز توجه می‌کند. در این باره نقل‌قولی دارد که چنین است: «تمدن رودی است با دو ساحل». این نقل‌قول به‌طور ضمنی به این مسئله اشاره دارد که تاریخ‌نگاران اغلب نهایت توجه و دقت خود را صرف رودخانهٔ در جریان تاریخ نموده‌اند که معمولاً پرآشوب و پرهیاهوست و اجازه برداشت‌ها و تفاسیر صحیح را نمی‌دهد. در مقابل، او دیدگاه دیگری را مطرح می‌کند که در آن حواشی تاریخ و تمدن (ساحل‌ها) می‌توانند به اندازهٔ خود متن تاریخ مهم باشند. به‌نظر او، همه مردمانی که در طول تاریخ خانه و مجسمه ساختند و شعر سراییده‌اند هم در شکل‌گیری تمدن نقش داشتند. ویل دورانت در کتاب درس‌هایی از تاریخ، که در سال‌های آخر زندگی خود نوشت، می‌گوید که تاریخ ملت‌ها را باید با توجه به پدیده‌های علمی جدید نوشت.

ازجمله آثار شناخته‌ شده دورانت در ایران می‌توان به دو اثر دیگر، یعنی “تاریخ فلسفه” و “لذات فلسفه”، برگردان دکتر عباس زریاب خویی اشاره کرد. کتاب تاریخ تمدن او در ایران در ۱۱ جلد از سوی “انتشارات علمی و فرهنگی” به چاپ رسیده‌ است.

دورانت در هفتم نوامبر ۱۹۷۱ درگذشت.

همچنین ببینید

۲۶ بهمن زادروز شهریار مندنی‌پور

شهریار مَندَنی‌پور (زادهٔ ۲۶ بهمن ۱۳۳۵)، نویسنده و رمان‌نویس ایرانی است.  وی در ۲۶ بهمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 6 =