خانه / تقویم روز / پانزدهم آبان | زادروز علی تجویدی

پانزدهم آبان | زادروز علی تجویدی

فرزند طهران، متولد ۱۲۸۸ خیابان ظهیرالاسلام، از پدر و مادری اصفهانی؛ شاگرد خلف ابوالحسن صبا و حسین یاحقی. این‌ها نام نامه ی علی تجویدی است، موسیقی‌دان و نوازنده‌ای که بخش وسیعی از تاریخ موسیقی معاصر ایران را به خود اختصاص داده. امروز زادروز اوست که اغلبِ نابغه نوازندگی و خالق اصیل ترین موسیقی های ایرانی خطاب شده است.

تجویدی بیش از ۱۵۰ تصنیف و ترانه ماندگار را برای برترین خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی ساخته است. اما دوران طلایی کار تجویدی را باید از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۵ دانست. همچنین همکاری او با عصمت باقر‍پور بابلی (دلکش) از برترین دوران کاری او شناخته می‌شود. ارادت تجویدی به صدا و ردیف شناسی بانو دلکش تا آنجا است که پس از شنیدن خبر درگذشت دلکش، بیش از سه هفته با هیچ کس سخن نمی‌گوید.

علاوه بر همه اینها علی تجویدی همراه با معینی کرمانشاهی همکاری‌های ماندگاری را با بانو مرضیه داشته است. تصنیف یگانه “سنگ خارا” یکی از پر فروغ ترین تصنیف‌ها از نگاه ساختاری، فنی و کلاسیک است، که تجویدی موسیقی آن را ساخته است.

تجویدی را می‌توان یکی از جریان سازان موسیقی اصیل ایرانی خطاب کرد. شیوه ویژه او در ساخت موسیقی اصیل ایرانی با در نظر گرفتن سلیغه عامه، شیوه ویژه او را ترتیب داد، حرکتی که می‌توان جریان‌های جدید پاپ – کلاسیک و از این قبیل را تاثیرپذیرفته از آن دانست.

همچنین ببینید

۲۶ بهمن زادروز شهریار مندنی‌پور

شهریار مَندَنی‌پور (زادهٔ ۲۶ بهمن ۱۳۳۵)، نویسنده و رمان‌نویس ایرانی است.  وی در ۲۶ بهمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 2 =