خانه / نوشتار و اخبار / اعلام نامزدهای دریافت جایزه «مهرگان ادب» در بخش داستان کوتاه

اعلام نامزدهای دریافت جایزه «مهرگان ادب» در بخش داستان کوتاه

جایزه مهرگان ادب در دوره پانزدهم و شانزدهم نامزدهای خود در بخش داستان کوتاه را معرفی کرد.

به گزارش گوهران، دبیرخانه جایزه مهرگان فهرست نامزدهای دریافت جایزه مهرگان ادب (دوسالانه ۹۳-۱۳۹۲) را برای بهترین مجموعه داستان کوتاه اعلام کرد.

در این دوره تعداد ۲۰۶ مجموعه داستان توسط هیأت داوران خوانده شده و از این میان به اتفاق یا با اکثریت آرای داوران ۱۴ مجموعه داستان برای دریافت جایزه مهرگان ادب انتخاب شده است.

به گزارش دبیرخانه جایزه مهرگان، هیأت داوران جایزه مهرگان ادب در نشست مشورتی اول دی‌ماه ۱۳۹۵، پس از ۱۰ ساعت بحث و گفت‌و شنود از تعداد ۲۱ مجموعه داستان راه یافته به این مرحله، هفت کتاب را کنار گذاشته و اسامی نامزدهای دریافت جایزه را اعلام کردند.

نامزدهای بهترین مجموعه داستان در پانزدهمین و شانزدهمین دوره جایزه مهرگان (به ترتیب الفبایی نام کتاب‌ها):

۱. آواز پر جبرئیل؛ ابوتراب خسروی؛ نشر گمان

۲. بزهایی از بلور؛ علی چنگیزی؛ نشر چشمه

۳. پل‌ها؛ احمد ابوالفتحی؛ نشر چرخ

۴. تا جایی که می‌توانی گاز بده؛ محمدرضا گودرزی؛ نشر ثالث

۵. چند واقعیت باورنکردنی؛ امیرحسن چهل تن؛ نشر نگاه

۶. دور برگردان؛ میثم کیانی؛ نشر زاوش

۷. سرطان جن؛ رامبد خانلری؛ نشر آگه

۸. سور شبانه؛ ناهید طباطبائی؛ نشر زاوش

۹. عاشقانه مارها؛ غلامرضا رضایی؛ نشر هیلا

۱۰. عکس‌های دسته جمعی؛ حمید امجد؛ نشر نیلا

۱۱. غریبه‌ای زیر درخت نارنج؛ کرم‌رضا تاج‌مهر؛ نشر ثالث

۱۲. قصه‌های سانفرانسیسکو؛ کامشاد کوشان؛ نشر قطره

۱۳. کنار نیا مینا؛ محمد حسینی؛ نشر ثالث

۱۴. نگهبان تاریکی؛ مجید قیصری؛ نشر افق

جواد اسحاقیان، علیرضا سیف‌الدینی و مهدی غبرایی داوری مرحله نهایی این دوره جایزه مهرگان را به عهده داشته‌اند. انتخاب آثار در مرحله مقدماتی نیز به عهده محبوبه میرقدیری، سودابه سلگی و دبیرخانه جایزه مهرگان ادب بوده است.

دبیرخانه جایزه مهرگان به نقل از علیرضا زرگر مدیر جایزه اعلام کرده است که چنانچه اتفاق خاصی مانع برگزاری مراسم نهایی اهدای جایزه مهرگان نشود، پس از اعلام “هفت رمان” و “هفت مجموعه داستان” مرحله نهایی، مراسم اهدای جایزه در مکانی عمومی و با حضور نویسندگان و دوستداران کتاب برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به رویکرد اخیر وزارت ارشاد مبنی بر توجه به خواسته‌های اهل فرهنگ، اظهار امیدواری کرده است که تشکل‌های خصوصی و مستقل حوزه کتاب با مشکلات کمتری مواجه شوند و موانع گذشته از میان برداشته شود.

در این دوره جایزه مهرگان ادب ۴۰۳ عنوان کتاب شامل ۱۹۷ رمان و ۲۰۶ مجموعه داستان داوری شده و طبق برنامه پیش‌بینی شده، مراسم نهایی پانزدهمین و شانزدهمین دوره جایزه مهرگان ادب با اعلام قبلی در هفته اول اسفندماه امسال برگزار خواهد شد؛ همزمان کار بررسی رمان‌ها و مجموعه داستان‌های چاپ اول سال‌های ۹۵-۱۳۹۴ “دوره‌های هفدهم و هجدهم جایزه مهرگان” آغاز شده است و نویسندگان و ناشران تا پایان اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ برای ارسال کتاب‌های خود به دبیرخانه جایزه فرصت دارند.

دبیرخانه جایزه مهرگان صندوق پستی ۵۵۵-۱۹۶۱۵ تهران و ایمیل mehreganprize@gmail.com  را برای ارسال کتاب‌ها و طرح مطالب و پیشنهادات اهل قلم در نظر گرفته است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 1 =