خانه / نوشتار و اخبار / ترجمه‌ ایتالیایی «همای و همایون» خواجوی کرمانی به قلم ناهید نوروزی منتشر شد

ترجمه‌ ایتالیایی «همای و همایون» خواجوی کرمانی به قلم ناهید نوروزی منتشر شد

به گزارش گوهران، ترجمه‌ ایتالیایی «همای و همایون» هم‌زمان با آغاز درس‌گفتارهایی درباره‌ خواجوی کرمانی در مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، در ایتالیا منتشر شده است. قرار است آثار خواجوی کرمانی با تلاش و همکاری شهر کتاب در یک‌ سال آینده در کشورهای مختلف معرفی شود.

خواجوی کرمانی، شاعر قرن هشتم هجری که فنون ادبی و سبک غنایی‌اش تاثیر قابل‌توجهی بر حافظ شیراز داشته، علاوه بر دیوان غزلیات به منظومه‌ روایی هم پرداخته و به تقلید از خمسه‌ نظامی، مثنوی‌های پنج‌گانه‌ آفریده است که اصولا جنبه‌ عرفانی و نمادین دارند. «همای و همایون» یکی از پنج منظومه‌ای است که در آن، شاعر خسرو و شیرین نظامی را مد نظر داشته، با این تفاوت اساسی که خواجو برای قهرمانان داستانش سرانجامی خوش در نظر گرفته است.

برگردان کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی نخستین ترجمه‌ کامل این منظومه‌ ۴۴۳۵ بیتی به زبان خارجی است که با کوشش دکتر ناهید نوروزی همراه با مقدمه و حواشی و با معرفی و پیش‌درآمدی از پروفسور یوهان کریستف بیورگل (دانشگاه برن)، در انتشارات میزمیس میلان (۲۰۱۶) و در مجموعه‌ «سیمرغ» (به مدیریت پروفسور انتونیو پانائینو، دانشگاه بلونیا) در ۴۰۰ صفحه منتشر شده است.

در مقدمه‌ این کتاب مترجم علاوه بر ارائه‌ شرح حال شاعر و چکیده و تحلیل متن همای و همایون، جایگاه خواجو را در ادبیات فارسی کلاسیک نشان داده، به پژوهشی تطبیقی با برخی منظومه‌های پیشین و دیگر مطالب جانبی پرداخته و نیز جنبه‌های معنوی اثر را برشمرده است. در پایان، افزوده بر فهرست نام‌ها و جاها، بخش دیگری برای تعریفات و توضیحات واژه‌ها و تصاویر معمول این منظومه به کتاب پیوست شده است.

پروفسور یوهان کریستف بیورگل در پیش‌درآمد این کتاب، افزون بر معرفی کتاب و مترجم، از تاثیر نظامی بر خواجو و موتیف‌های این منظومه و نیز در باب ژانر همای و همایون نوشته است.

ناهید نوروزی دکتر پژوهشی و مدرس زبان فارسی در دانشگاه بلونیای ایتالیاست و در همان دانشگاه در انجمن مطالعات و تحقیقات اروپا ـ ‌آسیایی همکاری دارد.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − ده =