خانه / نوشتار و اخبار / تونی موریسون به پاس یک عمر دستاورد ادبی، برنده مدال «امرسون ـ تارو» شد

تونی موریسون به پاس یک عمر دستاورد ادبی، برنده مدال «امرسون ـ تارو» شد

به گزارش گوهران، مجله «نورث دالاس» نوشت: مدال «امرسون ـ تارو» که از سال ۱۹۸۵ راه‌اندازی شده و تاکنون به چهره‌های شاخصی چون «رابرت فراست»، «تی.اس الیوت» و «نورمن میلر» اعطا شده،‌ در این دوره به «تونی موریسون» نویسنده رنگین‌پوست برنده نوبل ادبیات تعلق گرفت.

این مدال که یک عمر دستاورد ادبی «موریسون» را پاس می‌دارد، آوریل ۲۰۱۷ طی مراسمی رسمی در ماساچوست، از سوی آکادمی علوم و هنرهای آمریکایی به گردن او آویخته خواهد شد.

«جاناتان فانتون» دبیر این آکادمی درباره برنده امسال که خود نیز از اعضای این آکادمی است، گفت: ما از «موریسون» به پاس درخشش در حوزه انسانی و تعهد او به آرمان‌های آکادمی علوم و هنرهای آمریکایی، تجلیل می‌کنیم.

مدال «امرسون ـ تارو» در سال ۱۹۵۸ بنیان نهاده شده و به کل دستاوردها و فعالیت‌های یک فرد در حوزه ادبیات تعلق می‌گیرد. «تی.اس. الیوت»، «رابرت فراست»، «فیلیپ راث»، «کاترین آنه پورتر» و «سول بیلو» از برندگان پیشین این جایزه بوده‌اند.

«تونی موریسون» نویسنده و استاد دانشگاه است که تاکنون جایزه‌هایی چون نوبل ادبیات و پولیتزر را از آن خود کرده است. از او به ‌عنوان نویسنده‌ای یاد شده که رمان‌هایش سرشار از نیروهای بصری و مضامین شاعرانه هستند و به واقعیت زندگی آمریکایی جان می‌بخشند. «دلبند»، «آبی‌ترین چشم‌«، «عشق»، «سرود سلیمان»، «خانه» و «یک بخشش» از مهم‌ترین رمان‌های «موریسون» هستند.

این نویسنده‌ سرشناس آمریکایی و استاد دانشگاه «استن» در سال ۱۹۹۳ برنده‌ جایزه‌ ادبی نوبل شد. آثار او به خاطر فضای حماسی، دیالوگ‌های زنده و به تصویر کشیدن شخصیت‌های سیاه‌پوست آمریکایی مشهور است. این نویسنده‌ در سال۲۰۱۰  نشان «لژیون دونور» فرانسه را دریافت کرد.
«موریسون» نخستین زن سیاهپوستی است که یک کرسی‌ به نام خود در یکی از دانشگاه‌های بزرگ آمریکا (دانشگاه پرینستون) دارد. او همچنین اولین زن سیاهپوست آمریکایی است که جایزه نوبل را دریافت کرده است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 12 =