خانه / نوشتار و اخبار / عباس کشتکاران بنیانگذار فصلنامه “واژه” درگذشت
عباس کشتکاران

عباس کشتکاران بنیانگذار فصلنامه “واژه” درگذشت

عباس کشتکاران، نویسنده، پژوهشگر و بنیان­‌گذار فصل‌نامه «واژه» درگذشت. او از پژوهشگران ادبی – تاریخی ایران بود که گوشه نشینی اش باعث شد بخش وسیعی از تاریخ تحقیقی ادبیات و جامعه آنگونه که باید ارایه نشود.

به گزارش گوهران، کشتکاران در سال ۱۳۱۴ در شیراز متولد شد و سال­‌های جوانی را به مبارزه برای آزادی و آزادی خواهی گذراند. او سال ۱۳۳۷ نشریه «واژه» را بنیان نهاد.

کشتکاران علاوه بر تألیف کتاب­‌هایی چون: «سواران را چه شد؟»، «دور روزگار»، «تاریخ چیست»، «دو زن»، «صور اسرافیل» و… در سال ۱۳۹۴ بار دیگر به انتشار فصلنامه «واژه» همت گماشت و شش شماره آن را به صورت پیوسته و با مقالاتی در تاریخ معاصر ایران، ادبیات فارسی و فرهنگ مردم فارس منتشر کرد.

کشتکاران منبع دقیق و غنی از فرهنگ عامه شیراز را در سینه داشت. و بخشی از این آموزه های تاریخی را در فصلنامه “واژهگ منتشر کرد اما بخش های بسیاری از آن با مرگش ناننوشته و ناگفته ماند.

عباس کشتکاران که دستی گشاده در خیر و وقف داشت در روز چهارشنبه ۱۷ آذرماه پس از یک دوره بیماری مزمن از دنیا رفت. پیکر این چهره فقید فرهنگی در ساعت ۱۰ صبح روز جمعه ۱۹ آذرماه در شاهداعی الله شیراز تشییع خواهد شد.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 18 =