خانه / نوشتار و اخبار / مراسم بزرگداشت منوچهر آتشی در یازدهمین سالمرگش برگزار می شود

مراسم بزرگداشت منوچهر آتشی در یازدهمین سالمرگش برگزار می شود

مراسم یازدهمین سال درگذشت منوچهر آتشی در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش گوهران، مراسم یازدهمین سال درگذشت منوچهر آتشی، شاعر، مترجم و منتقد ادبی، چهارشنبه اول دی‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

محمد ولی‌زاده، نویسنده و روزنامه‌نگار، با اعلام این خبر افزود: «۱۱ سال از درگذشت منوچهر آتشی می‌گذرد و هرساله مراسمی به یاد او در زادگاهش بوشهر برگزار شده، اما در طی این سال‌ها مراسم یادبودی در شأن و جایگاه آتشی در تهران برگزار نشده است. به همین دلیل با همراهی خانواده و دوستان ایشان تصمیم گرفتیم که مراسم یازدهمین سال درگذشت را در خانه هنرمندان تهران برگزار کنیم، بلکه فتح بابی برای بزرگداشت مستمر و منسجم‌تر ایشان در سال‌های آینده در تهران باشد.»

او در خصوص جزئیات این مراسم گفت: «این مراسم به چند بخش تقسیم شده است. در بخش نخست، آیدین آغداشلو، کامیار عابدی، ضیاء موحد و حافظ موسوی درباره آثار زنده‌یاد منوچهر آتشی به ایراد سخن می‌پردازند. در بخش دیگر، ساغر شفیعی، محمدرضا عبدالملکیان، هرمز علی‌پور و م. مؤید شعرهایی را که برای مرحوم آتشی سروده‌اند، می‌خوانند. همچنین پیمان سلطانی بر اساس شعری از منوچهر آتشی اثری موسیقایی ساخته است که آن را به همراه گروه خود برای علاقه‌مندان اجرا می‌کند.»

ولی‌زاده خاطرنشان کرد: «در این مراسم همچنین دو کتاب تازه رونمایی می‌شود: «چه شکل‌های گوناگونی دارد عشق» (یادنامه‌ زنده‌یاد منوچهر آتشی) که به سعی محمدجواد حق‌شناس تهیه و تدوین شده است و بخش‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد. این کتاب از سوی انتشارات داستان‌سرا چاپ و منتشر شده است. کتاب دوم «ارغوانی از بوسه» نام دارد که گزیده‌ای از شعرهای منوچهر آتشی را شامل می‌شود و توسط دختر ایشان (شعله آتشی) انتخاب شده است. انتشارات بامداد نو ناشر این کتاب است.»

او در ادامه درباره موضوع سخنرانی افراد یادشده گفت: «استاد آیدین آغداشلو علی‌رغم این‌که این روزها در منزل دوران نقاهت را می‌گذرانند، قرار است درباره‌ شعرها و آثار آتشی سخنرانی کند. «آتشی، شاعر جنوب» عنوان سخنرانی دکتر ضیاء موحد است. کامیار عابدی سخنرانی خود را با محوریت «منوچهر آتشی و مسأله‌ جغرافیا در شعر» ایراد خواهد کرد. همچنین حافظ موسوی به «سایه‌روشن‌های شعر آتشی» می‌‎پردازد.»

به گفته ولی‌زاده، پوستر این مراسم نیز اثری از فرزاد ادیبی، طراح و گرافیست، است که به همین مناسبت طراحی و اجرا شده است.

مراسم بزرگداشت منوچهر آتشی روز چهارشنبه اول دی‌ماه ساعت ۱۷ تا ۲۰ در تالار استاد شهنازِ خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. ورود تمام علاقه‌مندان به این مراسم آزاد است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 5 =