خانه / نوشتار و اخبار / پس از سال‌ها بار دیگر سروده‌های «محمود کیانوش» بازنشر شده است
محمود کیانوش

پس از سال‌ها بار دیگر سروده‌های «محمود کیانوش» بازنشر شده است

سروده‌های محمود کیانوش از نخستین شاعران کودک، در قالب کتاب «جم جمک» به دست نوجوانان رسید.

به‌ گزارش سرویس خبر گوهران، به نقل از اداره کل روابط‌عمومی و امور ‌بین‌الملل کانون پرورش فکری، «جم جمک» مجموعه‌ای از ۱۰ شعر محمود کیانوش است که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

۲۲۹۵۹۴۳«احوال‌پرسی»، «قاصدک»، «جُم‌جُمک، برگ خزون»، «خدایا تو خوبی»، «جهان شو»، «دعا»، «بیرق با شکوه زمین»، «گل بگو و گل بشنو» و «خوش‌خویی» و «از باغ‌های نور» اشعاری هستند که نوجوانان گروه سنی «د» (دوره اول متوسطه) می‌توانند آن‌ها را در این کتاب مطالعه کنند. تصویرگری کتاب را «مسعود دشتبان» بر عهده داشته است.

در یکی از این شعرها می‌خوانیم: «اگر افسرده‌ای از خود برون آی/ که دنیای درون تاریک و تنگ است/ زمان در ما بسی افسرده رفتار/ زمین در ما بسی افسرده زنگ است/ بجنب از جای و راهی شو به سویی/ که شیرین است دیدار طبیعت/ اگر خود نیستی آگاه از کار/ نگه کن نیک در کار طبیعت…»

این اثر در قطع خشتی و با قیمت ۳هزار و ۱۰۰ تومان عرضه شده است. علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به تمامی کتاب‌فروشی‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور مراجعه کنند.

محمود کیانوش محقق، شاعر و نویسنده معاصر است. گستره آثار او علاوه بر شعر و داستان، زمینه‌های دیگری چون ترجمه، نقد ادبی و داستان های کودکان را در بر می گیرد. بر همه اینها باید آثار روزنامه نگاری وی را نیز افزود.

محمود کیانوش در شهریور ۱۳۱۳ در مشهد زاده شد. او در نوجوانی اوّل به شعر گفتن و بعد به نوشتن داستان کوتاه پرداخت و با تشویق معلّم به این کار ادامه داد و اوّلین داستان او در مسابقه داستان نویسی دانش آموزان سراسر کشور برنده ی اوّل شد. پس از پایان دوره ی اوّل متوسطه وارد دانشسرای مقدّماتی شد و پس از آن معلم و سپس مدیر مدرسه در یکی از روستاهای اطراف تهران شد. او از پیشگامان شعرهای منثور آهنگین است و مجموعه ی شعرهای آهنگینش با عنوان «شکوفه ی حیرت» (۱۳۳۴-۱۳۳۸) انتشار یافت. پس از آن در رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران به ادامه ی تحصیل پرداخت و لیسانس گرفت. اوّلین ترجمه ی او به صورت کتاب، رمان «به خدایی ناشناخته» اثر جان اشتاین بک است که در سال ۱۳۳۶ منتشر شد. کیانوش مدتی عضو هیئت تحریریه و همچنین سردبیر مجلّه ی «صدف» و چهار دوره هم سردبیر مجلّه ی «سخن» بود. او با وجود رنجوری تن، بیماری همسر ، باروحی شاداب، هنوز هم با تلاش پیگیر در سنّ هشتاد و دو سالگی در زمینه های گوناگون به نوشتن ادامه می دهد و به دو زبان فارسی و انگلیسی می نویسد و تا به حال سه کتاب او به توسط یک ناشر انگلیسی منتشر شده است. کیانوش هم اکنون در لندن با همسرش پری منصوری که نویسنده و مترجم است، زندگی می کند. آنها دو فرزند به نامهای کاوه و کتایون دارند

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =