خانه / نوشتار و اخبار / کتابخانه های بریتانیا در مرز تعطیلی

کتابخانه های بریتانیا در مرز تعطیلی

به گزارش گوهران، نشریه گاردین در یادداشتی آورده است، اگر دولت جلوی کاهش بودجه فرهنگی را نگیرد حدود ۳۴۰ کتابخانه دیگر در پنج سال آینده بسته خواهند شد. رئیس مؤسسه کتابداران هشدار داد که این تعداد برابر با تعداد کتابخانه‌هایی است که در طول ۸ سال گذشته به کار خود خاتمه داده‌اند.

«نیک پول»، مدیر اجرایی سازمان کتابخانه‌داران و متخصصین اطلاعات در این باره گفت: «در طول هشت سال گذشته حدود ۳۴۰ کتابخانه بسته شدند و ما معتقدیم اگر فوراً تصمیمی جدید اتخاذ و جلوی این اتفاق گرفته نشود ۳۴۰ کتابخانه دیگر را نیز در طی پنج سال آینده از دست خواهیم داد.»

مقامات رسمی در طی هفته گذشته اعلام کردند کتابخانه‌های بریتانیا حدود ۲۵ میلیون پوند از بودجه خود را در طول یک سال از دست دادند. با توجه به اینکه سال ۲۰۱۷ سال انتخابات نیست سیاست‌مداران اهمیتی به کاهش بودجه کتابخانه‌ها نخواهند داد و انتظار کشیدن تا زمان انتخابات آینده نیز برای کتابخانه‌ها امکان‌پذیر نیست زیرا تا آن زمان بسیاری از آن‌ها مهر تعطیلی را به روی درهای خود مشاهده خواهند کرد.

در این میان پنج کتابخانه «سوئیندن»، «وارینگتون»، «لانکشایر»، «ادینبرگ»، و «دنبیگشایر» از وضعیت وخیمی رنج می‌برند. «پول» هشدار داد اگر دولت از مقامات تقاضای جلوگیری از کاهش بودجه‌ها را نکند  فهرست کتابخانه‌های در خطر تعطیلی افزایش خواهد یافت.

اگرچه «راب ویلسون»، رئیس جدید کتابخانه‌ها قول داد از کتابخانه‌ها محافظت کند اما «پول» معتقد است تنها راه نجات کتابخانه‌ها این است که به شهرداری اجازه افزایش مالیات را بدهند تا مشکل کتابخانه‌ها حادتر از قبل نشود. البته افزایش دو درصدی مالیات باید به رفراندوم گذاشته شود.

«پول» می‌گوید: «ما از «ترزا می» انتظار داریم وضعیت کتابخانه‌ها را نیز ماند موضوع بهداشت جدی بگیرد. این موضوع سبب می‌شود تا کتابخانه‌ها فرصت کافی برای ذخیره بودجه داشته باشند. این مشکل البته در نتیجه برنامه ریاضت اقتصادی دولت ایجاد شد. دولت از کتابخانه‌ها انتظار دارد در طول یک سال پول زیادی ذخیره کنند و این تقاضا اصلاً منطقی نیست.»
خبرها حاکی از آن است سه مقام محلی دیگر نیز نامه تعطیلی کتابخانه «سوئیندون» را امضا کردند. هفته گذشته شهرداری «سوئیندون» اعلام کرد که ده کتابخانه از پانزده کتابخانه موجود تا ماه آگوست سال ۲۰۱۷ تعطیل خواهند شد. طبق این برنامه هر ۴۰ هزار نفر از مردم این منطقه دارای یک کتابخانه خواهند بود و این درصد کمتر از میانگین استاندارد کتابخانه‌ها برای اروپایی‌ها است. میانگین استاندارد اروپا یک کتابخانه برای هر ۱۵ هزار نفر است.

در فهرست کتابخانه‌هایی که قرار است به کار خود خاتمه دهند کتابخانه «وارینگتون» نیز قرار دارد که قدمتی ۱۶۸ ساله دارد. حدود ۱۰ هزار شهروند این منطقه دادخواستی را به صورت آنلاین امضا کردند تا جلوی تعطیلی این کتابخانه قدیمی را بگیرند.

دولت در پی آن است تا پس از درخواست اعضای مجلس ۲۹ کتابخانه را در منطقه «لانکشایر» تعطیل کند. کاهش بودجه قرار است در کتابخانه‌های «ادینبرگ» و «دنبیگشایر» نیز صورت گیرد. البته این قوانین در «اسکاتلند» اجرا نخواهند شد. شهرداری «ادینبرگ» قصد دارد کتابخانه‌ها را با هم ترکیب کند و بعضی از این ساختمان‌ها را برای ذخیره بودجه ترک کند اما کتابخانه‌ها را به شکلی دیگر حفظ کند.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − یازده =