خانه / تقویم روز / ۴ دسامبر | سالمرگ واسیلی بلوف

۴ دسامبر | سالمرگ واسیلی بلوف

واسیلی ایوانوویچ بلوف متولد ۲۳ اکتبر ۱۹۳۲ درگذشته در ۴ دسامبر ۲۰۱۲، نویسنده بزرگ روسیه که در مورد زندگی روستایی روسیه می‌نوشت.
واسیلی بلوف در ۲۳ اکتبر ۱۹۳۲ در خانواده‌ای فقیر در روستای «تیمونی خا» بخش «وولوگدا» به دنیا آمد و پس از کشته شدن پدرش در جنگ جهانی دوم، همزمان با تحصیل در مدرسه به خانواده در تأمین مخارج زندگی کمک می‌کرد. او که در آغاز تحصیلات مهندسی داشت پس از انتشار اشعاری در روزنامه‌های ادبی، برای ادامه تحصیل در انستیتو ادبیات ماکسیم گورکی در مسکو عازم این شهر و در سال ۱۹۶۴ از این انستیتو فارغ‌التحصیل شد. اولین مجموعه شعر او به نام «روستای جنگلی کوچک من» سال ۱۹۶۱ منتشر شد، اما این پس از انتشار و موفقیت چشمگیر اولین رمان بلوف با عنوان «کسب و کار مثل همیشه است» در سال ۱۹۶۶ بود که بسیاری سراغ مجموعه شعر بلوف رفتند.
واسیلی بلوف که به سبب نوع نگاه خود به جوامع روستایی و روابط انسان‌ها در روستاها یکی از پیشگامان ادبیات و داستان‌های روستایی (ادبیاتی که ارزش‌های روستایی‌نشینی را تکریم می‌کند و مخالف شهری شدن است) در روسیه محسوب می‌شود از سال ۱۹۶۴ در وولوگدا زندگی می‌کرد. «یک چیز معمولی» از معروف‌ترین داستان‌های اوست که در سال ۱۹۶۶ برنده جایزه دولتی اتحاد جماهیر شوروی شد. «داستان جار»، «نظم»، «همه چیز پیش روست» (۱۹۸۶)، «سال شکست بزرگ» (۱۹۹۱–۱۹۸۹) و «ساعت ششم» از آثار مطرح این نویسنده هستند که تاکنون بیش از یک میلیون نسخه از کتاب‌هایش به فروش رفته‌اند.
بلوف روز سه‌شنبه شب ۴ دسامبر ۲۰۱۲ در سن ۸۰ سالگی در شهر وولوگدا درگذشت و روز جمعه در زادگاهش در «تیمونی خا» به خاک سپرده شد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و دیگر مقامات این کشور مرگ بلوف را تسلیت گفتند. دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه نیز در بیانیه‌ای گفت: «آثار او ما را انسان‌های مهربان‌تر و نیکوتر می‌ساخت.»

همچنین ببینید

۲۶ بهمن زادروز شهریار مندنی‌پور

شهریار مَندَنی‌پور (زادهٔ ۲۶ بهمن ۱۳۳۵)، نویسنده و رمان‌نویس ایرانی است.  وی در ۲۶ بهمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =