خانه / تقویم روز / ۶ دسامبر | سالمرگ رینالدو آرناس

۶ دسامبر | سالمرگ رینالدو آرناس

رینالدو آرناس متولد‏ ۱۹۴۳ درگذشته در ۱۹۹۰ نمایش‌نامه‌نویس، نویسنده و شاعر کوبایی بود. او از جمله نویسندگان مستقل کوبا بود که خودش به زندگی اش پایان داد.

آرناس در ۱۶ ژوئیه ۱۹۴۳ در خانواده‌ای فقیر و کشاورز به دنیا آمد. در ۱۹۵۹ هنگام پیروزی انقلاب کوبا پانزده سال داشت. تحصیلات پراکنده و نامنظمی داشت و در نوجوانی به دلیل تمایلات هم‌جنس‌گرایانه دچار مشکلات فراوانی بود. در جوانی به هاوانا رفت و در کتابخانهٔ ملی هاوانا مشغول کار شد و شروع به نوشتن داستان کرد. اولین رمان او آوازی از ته چاه(به اسپانیایی: Celestino antes del alba) در ۱۹۶۵ برندهٔ جایزهٔ دوم اتحادیهٔ نویسندگان کوبا شد.
رمان دومش هذیان (به اسپانیایی: El mundo alucinante) در مکزیکوسیتی منتشر شد و برای او در خارج از کوبا شهرت به همراه آورد. اما به دلیل هم‌جنس‌گرا بودن موقعیت مناسبی نزد حکومت کمونیستی کوبا نداشت و در ۱۹۸۰ پس از آن که مدتی به جرم فساد اخلاقی در زندان به‌سر برد به آمریکا رفت و در نیویورک و میامی ساکن شد. در آمریکا به داستان‌نویسی و سخنرانی علیه فیدل کاسترو ادامه داد اما چند سال بعد در ۱۹۸۷ به بیماری ایدز مبتلا شد و سرانجام در ۶ دسامبر ۱۹۹۰ در نیویورک خودکشی کرد.

داستان پایان رژه اثر آرناس از معروف ترین داستان هایش است. این اثر خارق‌العاده در کتاب «داستان‌های کوتاه آمریکای لاتین» و با ترجمه‌ «عبدالله کوثری» از «نشر نی» منتشر شده است.

داستان های آرناس، عنصری از «خلق» قصه در هماهنگی با تم و فرم یک اثر را شکل می دهد که آثار  داستانی او را ماندگار ساخته.

همچنین ببینید

۲۶ بهمن زادروز شهریار مندنی‌پور

شهریار مَندَنی‌پور (زادهٔ ۲۶ بهمن ۱۳۳۵)، نویسنده و رمان‌نویس ایرانی است.  وی در ۲۶ بهمن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + سیزده =