خانه / تقویم روز / ۱۶ ژانویه | زادروز رینالدو آرناس
رینالدو آرناس

۱۶ ژانویه | زادروز رینالدو آرناس

رینالدو آرناس (۱۹۴۳ – ۱۹۹۰) نمایش‌نامه‌نویس، نویسنده و شاعر کوبایی.

آرناس در ۱۶ ژوئیه ۱۹۴۳ در خانواده‌ای فقیر و کشاورز به دنیا آمد. در ۱۹۵۹ هنگام پیروزی انقلاب کوبا پانزده سال داشت. تحصیلات پراکنده و نامنظمی داشت و در نوجوانی به دلیل تمایلات هم‌جنس‌گرایانه دچار مشکلات فراوانی بود. در جوانی به هاوانا رفت و در کتابخانهٔ ملی هاوانا مشغول کار شد و شروع به نوشتن داستان کرد. اولین رمان او آوازی از ته چاه(به اسپانیایی: Celestino antes del alba) در ۱۹۶۵ برندهٔ جایزهٔ دوم اتحادیهٔ نویسندگان کوبا شد.
رمان دومش هذیان (به اسپانیایی: El mundo alucinante) در مکزیکوسیتی منتشر شد و برای او در خارج از کوبا شهرت به همراه آورد. اما به دلیل هم‌جنس‌گرا بودن موقعیت مناسبی نزد حکومت کمونیستی کوبا نداشت و در ۱۹۸۰ پس از آن که مدتی به جرم فساد اخلاقی در زندان به‌سر برد به آمریکا رفت و در نیویورک و میامی ساکن شد. در آمریکا به داستان‌نویسی و سخنرانی علیه فیدل کاسترو ادامه داد اما چند سال بعد در ۱۹۸۷ به بیماری ایدز مبتلا شد و سرانجام در ۷ دسامبر ۱۹۹۰ در نیویورک خودکشی کرد.

بر اساس زندگی آرناس فیلم وقتی شب فرو می‌افتد به کارگردانی جولیان اشنابل ساخته شد. در این فیلم خاویر باردم در آن نقش آرناس را بازی کرد و جایزه بازیگری جشنوارهٔ ونیز را از آن خود کرد.

همچنین ببینید

۲۶ بهمن زادروز شهریار مندنی‌پور

شهریار مَندَنی‌پور (زادهٔ ۲۶ بهمن ۱۳۳۵)، نویسنده و رمان‌نویس ایرانی است.  وی در ۲۶ بهمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یازده =