خانه / نوشتار و اخبار / چهار آلبوم جدید از بنان و ردیف نوازی آذربایجانی در نمایشگاه کتاب
بنان

چهار آلبوم جدید از بنان و ردیف نوازی آذربایجانی در نمایشگاه کتاب

انتشارات ماهور را شاید بتوان از قدیمی ترین ناشران تخصصی در حوزه موسیقی دانست که از سال ۱۳۶۶ تاسیس شده و در حوزه انتشار موسیقی و کتاب های مربوط به موسیقی فعالیت می کند. سامان موسوی مدیر این انتشارات از استقبال در نمایشگاه امسال راضی است، هرچند معتقد است این نمایشگاه زودتر از موعد به بهره برداری رسیده است.

ساسان موسوی مدیر انتشارات «ماهور» درخصوص محصولات جدید این انتشارات در نمایشگاه کتاب در گفتگو با گوهران گفت: حدود ۴۰ عنوان CD و همچنین ۲۰ عنوان کتاب جدید امسال در نمایشگاه عرضه کرده ایم.

وی با اشاره به سی دی های موسیقی  که به تازگی در ماهور منتشر شده گفت: بیشتر آثار تازه درحوزه موسیقی نواحی است، قوشمه‌نوازی و سرنا نوازی از آن جمله هستند. همچنین  آثار جدیدی از استاد بنان را تازه منتشر کرده ایم. اینها ۴ آلبوم دیگر از آثار بنان هستند که خانم شان لطف کردند برای انتشار آوردند. نام های این تصانیف «وعده وصال»، «پیام دل»، «دیلمان» و «گل صحرایی» هستند.

موسوی ادامه داد: همچنین یکسری آثار ارکستری و تک نوازی از ساخته های علیرضا مشایخی هم به تازگی منتشر شده اند. بوف کور، جشن، موسیقی برای پیانو، ارکستر موسیقی نو از جمله  این  آثار هستند.

موسوی همچنین از انتشار یک اثر جدید در موسیقی مقامی آذربایجان خبر داد و گفت: اثر دیگری که منتشر شده «مقام های آذربایجان» است که تمامش را آقای مالک منصورف با تار آذربایجان نواخته است. در واقع مثل ردیف های موسیقی ایرانی، ردیف های موسیقی آذربایجان است که تماما در این آلبوم نواخته شده است. این آلبوم به همراه یک دفترچه است  که راجع به مقام های آذربایجان توضیح کوتاهی داده شده و تِرَک هایی که در آن وجود دارد، اسم قطعات و اسم مقامات.

مدیر انتشارات ماهور همچنین درمورد کتاب هایی که این انتشارات در نمایشگاه عرضه  می کند گفت: در قسمت کتاب ها یک کتاب در  موسیقی هند منتشر شده که درواقع موسیقی جنوب هند است. همچنین اثری به نام «پنجره ای با شیشه های کوچک رنگی» منتشر شده که درواقع آثار علیرضا مشایخی را یکی از شاگردانشان به نام سینا صِدقی  بررسی کردند. همچنین تعدادی کتاب های نوتاسیون است منتشر کرده ایم، برای پیانو، گیتار، تار، سه تار. یک کتاب هم در حوزه کتاب کودک منتشر شده و یک کتاب دیگری به نام «ارمغان طرب» امسال آمده که تصنیف های دوران صفویه است، اینها تصنیف ها و ترانه هایی که در آن دوران رایج بوده و در این کتاب پژوهشی منتشر شده است. : محسن محمدی مولف این کتاب است

وی ادامه داد: یک کتاب دیگر به نام «ضرب آوا» هم منتشر شده که مولف آن حمید قنبری است این کتاب  تصانیف قدیمی است که برای ریتم ها و ضرب ها و تصنیف های قدیمی همراه با اجرای آنها نوشته شده است.

وی درخصوص استقبال در نمایشگاه کتاب نیز گفت: استقبال نسبت به خودش خوب است اما نسبت به آن انتظاری که داشتیم، نه خوب است. ما فکر نمی کردیم که مردم به نمایشگاه بیایند، چون نمایشگاه در شهر آفتاب است. شاید مردم سخت شان باشد، شاید مترو آن درست نباشد و حمل و نقل سخت است، زمانش سخت باشد و این که چه ساعتی بیایند، چه جوری بیایند و چه ترافیکی را تحمل کنند، ولی نسبت به انتظار ما شهر آفتاب از نظر خود ساختمان و خود بنا و معماری برای نمایشگاه ساخته شده این یک حسن است، یعنی از فضای سبز بگوییم که البته هنوز از نظر من کامل نشده و دارند کار می کنند همه درخور نمایشگاه است و البته این فضا زودتر از موعد بهره برداری شده و احتمالا برای سال آینده کاملا آماده است.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − ده =