جیمز جونز | James Jones

جیمز جونز نویسنده آمریکایی و برنده جایزه کتاب ملی آمریکا که اغلب اثارش را روایت های تاریک جنگ می‌خوانند ۹۵ سال پیش در چنین روزی به دنیا آمد. او بیشتر به بهانه نوشتن رمان‌هایی که فضا و مصایب جنگ دوم جهانی را شرح می‌دهند مشهور است. فضاسازی و روایات موشکافانه جونز از سال‌های گزند تیر و خمپاره بر سر جهان، به نوعی تاریخی از جنگ جهانی دوم شده است.

jamesjones_fromheretoeternity1معروف‌ترین اثر جونز، اولین رمانش “از اینجا تا ابدیت” است که فرد زینمان کارگردان شناخته شده نیز در سال ۱۹۵۳ بر اساس آن فیلمی با همین نام را ساخت. رمان بازی سیاه ارتش است در فرستادن یک سرباز مشت زن، برای مسابقات مشت زنی ارتش.تجریبات جیمز جونز، در جنگ جهانی دوم و خدمتش در ارتش آمریکا موضوع اساسی آثارش هستند. “از اینجا تا ابدیت” و “خط قرمز باریک” (۱۹۶۲) هردو برگرفته از دوران اسارتش در کانال لومونز است. همچنین رمان “سوت” (۱۹۷۸) که پس از مرگش منتشر شد. حاصل دوران نقاهت شدیدش در ممفیس تنسی است.

در آمریکا داستان‌های جونز نمونه بارزی از اثار درام تاریک با درون مایه‌های ملی تفسیر شده است. بسیاری دیگر نیز به دلیل نگاه ویژه نویسنده به مسایل جنگ. او را نویسنده‌ جنگ می‌دانند. با این همه شیوه داستان نویسی جونز همواره مورد انتقاد منتقدان سرسخت ادبیات آمریکایی بوده است. او اغلب به نداشتن فن نویسندگی و اهمیت ندادن به ایجاد گره‌های داستانی متهم شده است.

رمان “پایان جنگ” نوشته او تنها اثر منتشر نشده‌اش است که طی سال‌های گذشته از پس مرگش در ۹ مه ۱۹۷۷ بارها از سوی طرفدارانش برای نشر آن تلاش شده است. اما خانواده جونز هنوزنشر این اثر را در دستور کار خود قرار نداده‌اند. در سال ۲۰۱۴ در مجلسی که کانون نویسندگان آمریکا برگزار کرد. باراک اوباما از خانواده جونز خواست تا این آخرین رمانش را زودتر به چاپ بسپارند او آثار جونز را «ادبیات ملی آمریکا» خطاب کرد.

همچنین ببینید

امانوئل کانت | Immanuel Kant

رضا داودی | کانت در کونینگزبرگ، واقع در پروس شرقی، در سال ۱۷۲۴ در خانواده‌ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 12 =