خانه / نوشتار و اخبار / بزرگداشتی برای احمد منزوی برگزار خواهد شد

بزرگداشتی برای احمد منزوی برگزار خواهد شد

به مناسبت یکمین سالگرد درگذشت کتابشناس نامدار زنده یاد استاد احمد منزوی مراسمی در مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس خبر گوهران، در گردهمایی یاد شده همچنین در راستای انتشار مجلد دوازدهم فهرستواره کتاب‌های فارسی با حضور پژوهشگران و استادان، درباره کوشش‌های کتابشناسانه آن شادروان سخنرانی خواهد شد.

بنا بر این گزارش، این مراسم از ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ روز یکشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۵، در تالار امیرالمومنین مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) برپا می‌شود.

استاد احمد منزوی متولد ۱۳۰۴ در شهر سامرا و فهرست‌نویس و محقق در حوزه علوم اسلامی بود. وی پسر دوم حاج شیخ آقا بزرگ تهرانی، دانشمند و عالم شیعی و مؤلف کتاب الذریعة الی تصانیف الشیعه بود. استاد منزوی بابت نگارش فهرست نسخه‌های خطی مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی در دو جلد برندۀ جایزۀ کتاب سال جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۵ شد. وی مدت ۱۶ سال در پاکستان زندگی می‌کرد و حاصل کارش در پاکستان، نگارش و چاپ چهار مجلد فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه گنج‌بخش بود که تنها نسخه‌های فارسی را در بر می‌گرفت. از دیگر کارهای وی در این دوره، می‌توان از نگارش و چاپ سعدی بر مبنای نسخه‌های خطی پاکستان به‌مناسبت هشتصدمین سالگرد تولد سعدی، نگارش و چاپ ۱۴ مجلد فهرست مشترک نسخه‌های خطی فارسی پاکستان و پایه‌گذاری نگارش فهرستواره کتاب‌های فارسی، نام برد. مرحوم استاد منزوی در سال ۱۳۶۹ پس از بازگشت به ایران، مدتی سرپرست بخش کتاب‌شناسی و فهرست‌نگاری مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی بود.

همچنین ببینید

جان لوکری

رمان جدید «جان لوکری» در راه است

مدیر برنامه‌های «جان لوکری» نویسنده ۸۵ ساله انگلیسی از انتشار رمان جدید این نویسنده با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهارده =